Oikeastaan kysyn sen takia koska mun mielestä mun expoikaystävällä oli sairas suhde isään, voiko isää rakastaa liikaa? Tyyliin isäni on maailman viisain ihminen ja ne neuvot joita antoi olivat minun mielestä ihan idioottimaisia, jokapäivä soittelivat, oli ongelma mikä tahansa tai muuten vain aina piti isälle soittaa...
Millainen suhde teillä on isään?
sairasta vaan
17205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kasvatti isän kanssa loistava
on kasvanut siihen, ja isäkin, että tuollaisessa symbioosissa mennään. Eipä siinä muiden itkut auta. Itsenäistymisen puutetta ja/tai isä on liian hallitseva luonne, ja poika liian kiltti/itsenäistymätön ja/tai poika arvostaa isäänsä todella paljon.
Yleistäkin? Tuskin.
Ei ensimmäistäkään muistoa, isä kuoli kun olin noin vuoden ikäinen.
suhde isään... se opetti mut tytöksi... http://fhg.perfectladyboys.com/50059/images/4.jpg
Pahoitteluni... tästä... sitten taas ryhdistäydytään. No, kaikenlaisia ihmisiä sitä on tullut vastaan... kapealuotoisia ja ihan käsittämättömiä yksilöitä. Jos mietitään, että isäni olisi opettanut minut tytöksi ja pitäisin isää lähelläni, jotta tuntisin itseni tytöksi, muistuttaisin keskiverto suomalaista ihmistä. Ehkä jopa itseäni.
Ainoa ikävä asia jota voin hänestä sanoa, on se että hän oli mun lapsuudessa paljon työn vuoksi poissa. Jälleennäkeminen olikin sitten riemukasta.
vieläkö tuo on hengissä.
etäinen ja väkinäinen, hyvä jos tunnen. mitä tuohon mainitsemaas exääski tulee niin enpä oo tuommosista kuullu muuta ku jutuista joissa isin sana on laki eikä seurustelusta oo tullu kenenkään kanssa yhtään mitään, oli kyseessä sitte tyttö tai poika ja mikäli jos tyttö niin nehän on niitä ns. isintyttöjä vaikeimmasta päästä.
mutta ei sen puoleen, en oo naisiakaan kuullu joilla olis äitinsä kanssa yhtä.. hm.. läheiset välit.
jotka on samanlaisessa suhteessa äitiinsä.
tuhoontuomittuja.
siitä vielä oppivat. ;) Jos vanhempi esiintyy kovin hallitsevana, tai vahvana auktoriteettina ja lapselle ei kehity kunnon luonnetta, voi olla, että lapsi koittaa samaistua vanhempaan ja esiintymään muille vanhempanaan.
eikö ne anopit ole aina perseestä miten voi olla appiukko tai exappiukkohan se nykyään vaikea. Pojan äiti oli juoppo, nyttemmin kuollut, ilmeisesti äiti ja isä riidelleet koko lapsuuden ajan ja lopulta erosivat. Minusta tuntui ikään kuin isä välillä minulle kateellinen, pojan tyttöystävälle, kun ei poika muistanut soitella tarpeeksi usein jne, eikö isän kuuluisi esim hankkia uusi vaimo itselleen ja elää omaa elämäänsä eikä elämää joka on hänen poikansa elämä.
päässyt parempaan paikkaan keskuudestamme,mut se ainakin rakasti ilman ehtoja.
Ihan hyv suhde isään(ja appiukkoonkin) kyselee jopa nykyään multa neuvoja. Niin ne roolit pikkuhiljaa vaihtuu...
ei olla missään tekemisissä keskenämme.
Sama juttu äidin kanssa.
Tänä pyhäinpäivänä vien molempien haudalle kynttilän, poikkeuksellisesti.
suhde ennen hänen kuolemaansa.
Nykyään minä lähinnä kastelen hänen kukkiaan ja pesen välillä myös kiven.
Siinäpä se.
.
oli lähinnä biologinen isä
.