eli kenelläkään kokemusta ricotta juustosta? onko maku pehmeä vai mitä?
löysin aivan ihanan juustosuklaa kakku ohjeen, johon tulee ricottaa (joka hieman epäilyttää). voisikohan ricottan tilalle laittaa jotain muuta?
jos joku osaisi viellä kertoa omia kokemuksia kyseisestä juustosta.
ricotta juusto
4
10707
Vastaukset
Ricotta-juustoja on muutamaa lajia, mutta meillä yleisemmin myytävä ricotta on juustoherasta keittämällä valmistettua pehmeää "tuorejuustoa". Itse asiassa ricotta ei ole juusto, koska siinä ei ole maidon kaseiinia vaan se on tehty pelkästään herasta keittämällä. Sen maku on kirpeän-makean-hapan, jota on aika vaikea korvata muulla.
Voisi kai ricottan koettaa korvata vaikka lisäämällä maustamattomaan tuorejuustoon Creme Fraichea vähäsen, mutta ei niin paljon, että siitä tulisi kovin juoksevaa. Miksi muuten haluaisit korvata ricottan jollain muulla - eihän lopputulos ole enää se "ihana juustosuklaa kakku ohje", jos muutat reseptiä näin oleellisen raaka-aineen osalta?
Ricottaa käytetään Italiassa yleisesti tortellinien, raviolien yms. pastojen täytteenä sekä juuri erilaisissa jälkiruoissa. Näin käytettynä ricottaa maustetaan yleensä jollain muulla raaka-aineella.- ricotta
en tiennyt yhtään minkä makuista ricotta on, niin siksi mietin jos korvaisin sen jollain.
olen tekemässä kakkua 20w juhliin ja epäilin olisiko maku liian "vahvaa" ja erikoista. kun ovat pojat varmaan tottuneet tavalliseen mansikkakakkuun.
et sattuisi tietämään mistä kyseistä tuotetta (juustoa) saa? saisiko isoista kaupoista vai pitääkö mennä erikoisliikkeisiin?
kiitos kamalasti vastauksesta, auttoi paljon. ricotta kirjoitti:
en tiennyt yhtään minkä makuista ricotta on, niin siksi mietin jos korvaisin sen jollain.
olen tekemässä kakkua 20w juhliin ja epäilin olisiko maku liian "vahvaa" ja erikoista. kun ovat pojat varmaan tottuneet tavalliseen mansikkakakkuun.
et sattuisi tietämään mistä kyseistä tuotetta (juustoa) saa? saisiko isoista kaupoista vai pitääkö mennä erikoisliikkeisiin?
kiitos kamalasti vastauksesta, auttoi paljon.Ricotta on melko mietoa ja itse asiassa jopa kevyttä tällaisissa kakuissa. Jos sitä koettaa korvata vaikka tuolla tuorejuustolla, on loputulos helposti liian rasvainen.
Ricfottaa on kyllä hyvin myytävänä - löytyy hyllystä purkissa samoilta nurkilta, missä on muita tuorejuustoja, mascarponea yms.
- Anonyymi
Ricottajuustoa ei ole minun kaupanhyllyssä viimeksi oli yksi purkki 2 päivää vanhaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922167Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452122Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571043- 67956
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910