ricotta juusto

ricotta

eli kenelläkään kokemusta ricotta juustosta? onko maku pehmeä vai mitä?
löysin aivan ihanan juustosuklaa kakku ohjeen, johon tulee ricottaa (joka hieman epäilyttää). voisikohan ricottan tilalle laittaa jotain muuta?

jos joku osaisi viellä kertoa omia kokemuksia kyseisestä juustosta.

4

10249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ricotta-juustoja on muutamaa lajia, mutta meillä yleisemmin myytävä ricotta on juustoherasta keittämällä valmistettua pehmeää "tuorejuustoa". Itse asiassa ricotta ei ole juusto, koska siinä ei ole maidon kaseiinia vaan se on tehty pelkästään herasta keittämällä. Sen maku on kirpeän-makean-hapan, jota on aika vaikea korvata muulla.

      Voisi kai ricottan koettaa korvata vaikka lisäämällä maustamattomaan tuorejuustoon Creme Fraichea vähäsen, mutta ei niin paljon, että siitä tulisi kovin juoksevaa. Miksi muuten haluaisit korvata ricottan jollain muulla - eihän lopputulos ole enää se "ihana juustosuklaa kakku ohje", jos muutat reseptiä näin oleellisen raaka-aineen osalta?

      Ricottaa käytetään Italiassa yleisesti tortellinien, raviolien yms. pastojen täytteenä sekä juuri erilaisissa jälkiruoissa. Näin käytettynä ricottaa maustetaan yleensä jollain muulla raaka-aineella.

      • ricotta

        en tiennyt yhtään minkä makuista ricotta on, niin siksi mietin jos korvaisin sen jollain.

        olen tekemässä kakkua 20w juhliin ja epäilin olisiko maku liian "vahvaa" ja erikoista. kun ovat pojat varmaan tottuneet tavalliseen mansikkakakkuun.

        et sattuisi tietämään mistä kyseistä tuotetta (juustoa) saa? saisiko isoista kaupoista vai pitääkö mennä erikoisliikkeisiin?

        kiitos kamalasti vastauksesta, auttoi paljon.


      • ricotta kirjoitti:

        en tiennyt yhtään minkä makuista ricotta on, niin siksi mietin jos korvaisin sen jollain.

        olen tekemässä kakkua 20w juhliin ja epäilin olisiko maku liian "vahvaa" ja erikoista. kun ovat pojat varmaan tottuneet tavalliseen mansikkakakkuun.

        et sattuisi tietämään mistä kyseistä tuotetta (juustoa) saa? saisiko isoista kaupoista vai pitääkö mennä erikoisliikkeisiin?

        kiitos kamalasti vastauksesta, auttoi paljon.

        Ricotta on melko mietoa ja itse asiassa jopa kevyttä tällaisissa kakuissa. Jos sitä koettaa korvata vaikka tuolla tuorejuustolla, on loputulos helposti liian rasvainen.

        Ricfottaa on kyllä hyvin myytävänä - löytyy hyllystä purkissa samoilta nurkilta, missä on muita tuorejuustoja, mascarponea yms.


    • Anonyymi

      Ricottajuustoa ei ole minun kaupanhyllyssä viimeksi oli yksi purkki 2 päivää vanhaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4541
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2420
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1981
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      18
      1779
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      79
      1543
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1505
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      11
      1061
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      93
      900
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      39
      827
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      118
      818
    Aihe