Mistä Goji-taimia?

Goji-gojii

Haluaisin kokeilla Goji-marjojen kasvatusta, onko kenelläkään hajua mistä taimia voisi ostaa? Onko kenelläkään kokemusta kasvatuksesta ja siitä minkälaisissa olosuhteissa kasvi viihtyy?

21

7671

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • supper53
    • mustikkaan vain

      "Ei kannata myöskään sokaistua superfoodien nimille, Goji-marja tai superfood ei itsessään tarkoita vielä juuri mitään. 4000 metrin korkeudessa vulkaanisessa maaperässä elänyt kasvi omaa erilaisen ravinnekoostumuksen ja vaikutuksen kehossamme, kuin keskieurooppalaisen bisnesmiehen takapihalla kasvanut kasvi, vaikka superfoodin nimi olisikin sama. On hyvä ymmärtää, että superfoodien ominaisuuden juontavat käytännössä aina juurensa kasvuympäristöön ja maaperään, joiden ”kopioiminen” on hankalaa tai mahdotonta. Pelkkä nimi ei tee kasvista superfoodia. Ravinnerikas maaperä, kasvuympäristö, oikeanlainen käsittely, poimiminen, säilöminen, pakkaaminen ja kuljettaminen tekee."

      http://www.superruoka.info/

      • Dr Edg3

        Miusta tuntuu et ne kasvit tuottaa samanlaista tuotetta, siis marjoja kunhan kasvi vain pärjää kasvupaikassaan.
        Miten ne muka voisivat tehdä eriversioita hedelmistään tai marjoistaan vain siksi että kasvi ei kasva luontaisella kasvualueellaan.

        Ennemminkin uskon että jos olosuhteet eivät kelpaa niin silloin koko kasvi kärsii eikä esim. kasva ollenkaan.

        En siis tiedä mutta tuo olisi mun maalaisjärkeen käyvä logiikka.


      • AgroHortto
        Dr Edg3 kirjoitti:

        Miusta tuntuu et ne kasvit tuottaa samanlaista tuotetta, siis marjoja kunhan kasvi vain pärjää kasvupaikassaan.
        Miten ne muka voisivat tehdä eriversioita hedelmistään tai marjoistaan vain siksi että kasvi ei kasva luontaisella kasvualueellaan.

        Ennemminkin uskon että jos olosuhteet eivät kelpaa niin silloin koko kasvi kärsii eikä esim. kasva ollenkaan.

        En siis tiedä mutta tuo olisi mun maalaisjärkeen käyvä logiikka.

        Sulla jo vanha postaus, mutta kommentoin silti..otetaan vertaus. Saat kasvamaan ikkunallasi vaikka viinirypäleitä, kun vain teet olosuhteet suotuisiksi. En nyt väitä, että se helppoa olisi, mutta mahdollista kyllä. Olen nähnyt suomessa erittäinkin satoisan köynnöksistön. (Olipa vaikea sana) Tee siitä viiniä ja vertaa ranskan etelä-rinteellä kasvaneesta tai Chilen tuliperäisessä maassa kasvatettuun lajiin, niin huomaatko eroja? Rypäle kuin rypäle?
        Maaperä , ilmasto, sateeen ja auringon määrä ja lajike vaikuttavat aikas paljon marjan/hedelmän makuun ja siinä oleviin entsyymeihin ja muuhun koostumukseen kuten ravintoarvoihin, näin lyhyesti.
        Hollannin mullissa kemikaaleilla kasvatettu Goji siis ehkä, vaikka onkin samaa lajia onpi hieman erisisältöinen ravinteiltaan kuin vaikka Tiibetin rinteellä Jakinpaskalla lannoitttu Goji.

        MOT.


    • ostin juuri itse

      Kauppila.fi myy postimyyntinä tai suoraan taimistolta taimia hintaa 12.90.

    • Teetä ja marjoja

      Minä lisään aina vihreä-teehen Goji-marjoja ja kappas vaan, siemeniä jää kupin pohjaan. Loppu härppäys varovasti, ettei siemenet mene suuhun ja kurkusta alas.

      • Teetä ja marjoja

        Onpa sieviä taimia .....aika paljon...........

        Viikko sitten pistin ne siemenet multaan ja n. 4cm pitkiä ovat jo ellei pitempiä. ;D

        Tein 2 testiä.

        1)Pari päivää liotin pelkässä vedessä muutaman marjan, jotta ne turpoaa.HUOM! siemenet sai jäädä marjan sisälle.

        2)Tee-kupin pohjalta keräsin siemenet.

        Kummatkin testit laitoin multaan, marjat ja siemenet. Nyt purkki on täynnä sieviä taimia.

        Kastelin mullan ja pistin kelmun päälle, kelmuun pistin pari pinetä reikää, jottei multaan tule hometta. Kun taimet kasvoivat pistin pari tikkua kelmun alle, ettei ne litisty. Lämpimässä lähtivät kasvamaan.


      • Plimplommer

        Meinaatko että itää kans vaikka ovat lionneet kuumassa teessä?


    • Papski

      Agrimarketeilla oli ainakin Goji hyviä astiataimia vuosi sitten keväällä myynnissä ja kasvoi tosi hyvin. Pensas on vähän roisin näköinen .

    • Eko6

      Löytyi pari päivää sitten Agri myymälästä .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1966
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      77
      781
    6. 90
      774
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      688
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      46
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      439
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe