1. Joka jättää miehen saatuaan seksiä.
2. Joka jättää miehen saatuaan kehuja.
3. Joka jättää miehen saatuaan tämän ihastumaan.
Tai oikeastaan kyseessä on sama "tyyppi", mutta yksilötasolla on huomattavissa nämä erot.
2. Joka jättää miehen saatuaan kehuja.
3. Joka jättää miehen saatuaan tämän ihastumaan.
Tai oikeastaan kyseessä on sama "tyyppi", mutta yksilötasolla on huomattavissa nämä erot.
Vastaukset 51
Vanhimmat
typerin, ensimmäinen ja kolmas itsekeskeisiä ja narsistisia luonteenpiirteitä omaavia pikku päiväperhoja :).
Niin, kakkonen on varmaan typerin, mutta kolmonen on typerin miehelle... Kuinka sulla menee, ootko kovin kiireinen?(täytyi nostaa tää aloitus, kun alkoi pahasti tippumaan)
*rutistus*
menköön :). Kiireitä on ollut, kuitenkaan ei stressaavalla tavallakaan ... tällä hetkellä elämä on jokseenkin mielenkiintoista ja uusia kiinnostavia juttuja näköpiirissä. Olen siis aika tyytyväinen olooni ja elooni :) ... entäpä sinä?
voin sitten olla levollisin mielin sinun suhteesi... mutta älä sä mun vointeja kysele, pilaat vaan päiväsi... :) Ei vaan, kyllähän se tässä menee... unelmoidessa.
vaikka olisivatkin kaukaisia. Koetko, ettet ole vointisi kyselemisen arvoinen?
olla pikkuisen lähempänä, kun eivät kovin hääppöisiä ole kuitenkaan, tai siis kyllähän naiset aina ovat... No, enhän minä ole kyselemisen arvoinenkaan... *katselee alas* Mutta enpä haluaisi voinnillani ketään vaivata, kun harvemmin kuitenkaan olen tyytyväinen.
voisit mahdollisesti itse tehdä jotain vointisi parantamiseksi? Mistä asioista esimerkiksi tulet iloiseksi ja voisitko niiden kautta saada uusia voimavaroja elämääsi?
*kietoo kätensä png:n ympärille* No, olet kyllä ihan oikeassa, että elämästä ei voi nauttia, ellei tosissaan tiedä, mitä haluaa. Kun hukkaa halunsa, tai ei sitä tunnista, ei oikein tiedä, mistä pitää. Jos sanoisin, että tiedän, mitä haluan ja mistä pidän, olisin vain lopettanut sen etsimisen. :)
mistään noin vain, ellet itse todella tee jotain sen eteen, jotta se voisi olla jonain päivänä mahdollista elämässäsi :). Oman onnellisuuden tilan ensisijainen vastuu on meillä jokaisella itsellämme, sitä ei voi sysätä kenenkään muun harteille. Ei voi vain odottaa, että elämäämme tupsahtaa jostain ihminen, joka sen tekee ... omalla kohdallani olen iloinen siitä, että ensin opettelin rakastamaan itseäni, vasta sen jälkeen olin avoin vastaanottamaan ja antamaan rakkautta minulle tärkeille ihmisille.
Jos ei opi inhoamaan itseään, ei voi oppia rakastamaankaan, siksi sanon, että itsevihakin on hyve. Se on oikeastaan kaikista paras hyve. En siis sillätavalla inhoa itseäni, vaikka inhoankin. Se on vain vastuun alku ja toisten rakastamisen alku. Joka ei vihaa itseään, ei rakasta itseään. :)
Mun ongelma on paremminkin liika rakkauden antaminen, kuin antamattomuus. :D Tarkoitan, että jos miettii, jotain suhteita taaksepäin... Mutta siinä voit olla oikeassa, että vastaanottamisessa on jotain ongelmia, joskin olen epävarma siitä, että onko semmoista koskaan ollutkaan. En minä ketään odota, kunhan katselen. :)
pitäny itestäsi?
Täällä korvessa mennään sillä opilla.
Kaikki muu tulee aikanaan:)
ps. tää ei ollu psykologiaa.
Pätemisentarpeiset kiertelevät ja kaartelevat esittäen ylifiksua ollen pelkästään typeriä, mutta sinä sanoit asian lyhyesti ja ytimekkäästi.
kyllä se onni lähtee omasta itsestä ja niin olen monesti ennenkin sanonut. Se onni sitä itsen hyväksymistä. Tuolla itsen vihaamisella tarkoitin sitä, että jos ei ole suoraa tunnetta itsevihasta, tai ei tiedosta itsen vihaamista, niin ei voi myöskään pyrkiä itsen hyväksyntään.
Olenko koskaan pitänyt itsestäni, niin tavallaan varmasti olen. En oikein tiedä sanoo mitään tähän. Pidänhän nytkin itsestäni, eikä sen hyväksymisen kanssa ole ongelmia. Kukaan tuskin kuitenkaan täysin pitää itsestään, ellei ole hullu.
Selitäpäs yksinkertaiselle kanssaeläjällesi, että miten voi seurustella miehen kanssa, kun mies ei ole vielä ihastunutkaan? Eli miten voi jättää toisen, jos suhdetta ei ole ollutkaan? Vai mikä on ollut suhteen laatu ennen sitä? Yksipuolinen? Seksisuhde? Täydellinen farssi? Jotain muuta?
voi mitään kovin ihmeellistä suhdetta syntyäkään, kun jättö tapahtuu heti, kun ollaan päästy tuohon tiettyyn tavoitteeseen, joka on joku noista kolmesta. Tällöin ollaan sarjassa lyhyitä juttuja, eli esim. muutaman viikon, tai kuukauden juttuja katkeamattomassa sarjassa.
Selitä. Kohdissa 2 ja 3 ei siis ole edetty fyysiseen kontaktiin vai? Mitä tämä jättäminen on? Onko kyse siis "tapailusuhteesta" kaikissa kolmessa? Kohtaa 2 minä eniten ihmettelen. Onko oletuksena että nainen ei anna enää miehelle huomiota saatuaan mieheltä kehuja?
tehnyt kahteen ekaan kohtaan mitään erillisiä ehtoja seksin suhteen, vaan osoitin vain kolme erilaista tavoitetta. Kyse on tapailusuhteesta, mutta millainen suhteen laatu sitten voi olla noilla tavoitteilla...
Kakkoskohdassa nainen kerjää mieheltä kehuja ja kun saa ne, mies on, kuin ilmaa, eikä häneen tarvitse enää olla puheväleissä.
Kenties kuitenkin järkevin on kakkonen, JOS oletetaan ettei hän saa miestä ihastumaan tai sänkyyn. Mikäli hän tosissaan havittelee kehuja, niin saatuaan tavoitteensa hän ei huomion kieltäessään pysty loukkaamaan miestä luultavasti yhtä pahasti kuin kahdessa muussa tapauksessa, joissa mies on jo voinut elätellä suurempia kuvitelmia. Mutta tätähän tässä ei kysytty. Itsekkäästä näkökulmasta jokainen lienee yhtä järkevä tai typerä.
nainen joka jättää miehen saatuaan tämän kiihoittumaan.
eli kullikiusaaja
tätä, noot kolme ensmäist ei ol mahrollist mun kans. Oikkiastas ei ol nelonenka, ko tarkemmi miätti. Siin vaihees ko mää ole kiihottunu on nainenki ja see on menno sit. Ja seksi jälkke neet ei millä tahro jättä munt vaik mää kuink tunkisi niit hissi et men ny jo.
Ja ko mää en ikin ol kehunu naissi ni en tiärä siitäkä.
Ja jos mää ihastu ni vähä aja pääst naine on kiihottunu ja sitä ratta mennä taas.
Mää sanosi et sellate naine on tyhmin ko ei hallu mittä miähe kans mut silti tulee samaa paikka misä mää ole. Sil käy hassustas.
itsestäsi, ladyboy...
tekivät minusta sellaisen. Minun oli pakko muuttua naiseksi, koska ainoa luetettava haluni kohde olin minä itse... Kirpela tosin taitaa muuttaa minut taas mieheksi... *vakavan näköisenä*
En osaa sanoa. Musta jotkut sun ihannnoimasi naiset ovat typerän oloisia, vaikken toki heitä tunnekaan...Joku esim. "cat on fire"- nimimerkki, jota aina kehut...Eh? Tulipalossa kärähtänyt kissa?:D Sellaista mulle ainakin tuonlaisesta nimimerkistä ensimmäisenä mielikuvana tulee mieleen...Tai sitten tulee mieleen joku vanhempi ja mahdollisesti verrraten mielikuvituksetonkin nainen, joka yrittää olla seksikäs ja "repäisevä" nimimerkkivalinnallaan...( Hei pliis valitkaa nimimerkkejä, jotka ei luo mielikuvia!)
Tai sitten kamus nimimerkki "persona-non-grata"...V*ttu mun pitäisi olla presidentti, etä valitsisin tollasen nimimerkin.
Tai joku "fionatar"...Ei mitään ihmistä vastaan, mutta miks mulle ensimmäisenä tulee nimimerkistä mieleen joku linnakundin lady, tyyliin?
Ja kuule dazu: sun aloitukses sovinismiisikaan en mitään osaa sanoa. Ehkäpä sinun pitää kysyä asiaa kanssasi enemmän samanmielisiltä, kuten vaikkapa usein palstakaveeramaltasi Michikolta?
Henkilöön käymätöntä asiakeskustelua?
Puudeli menee siitä nyt vaan muiden kimppuun...Puudelia ei ole kiinnostanut esimerkiksi se, että joku raiskaa arvomaailmani väittämällä kirjoittamisistani sellaista, mikä ei pidä paikkaansa. Puudelia ei myöskään koskaan ole kiinnostanut se, että useita ja eritoten minua paljon pilkataan porukassa tällä palstalla. Ja lisäksi puudeli pitää henkilökohtaisia suosikkeja. Yhä lisäksi: puudelilla on alemmuuskompleksi minuun. Joten jos puudeli menisi muualle?
Sinähän se täällä olet muiden kimpussa.
Ja edelleen ihmettelen missä se asiakeskustelusi lymyilee (no ok. on sinulla pari yritystä ollut, mutta aika olemattomia).
Lisäksi tämä haukkumistekniikkasi on sangen aneemista ja ponnetonta. Odota saavani osakseni yhtä kiihkeää aggressiota kuin osoitat muita kohtaan.
Voisit jo päästä yli perversiostasi, että ainoastaan yksi muka olisi epäasiallinen tällä palstalla, koskei se pidä paikkaansa ja valitettavasti minun kärsivällisyyteni ei enää yhtään riitä sen ymmärryksenne käsittämiseen, että jatkuvasti tökitte minua. Sinä ja typerät kaverisi.
Eiköhän minun kiusakseni jo ole riittänyt se, että joku perverssi jatkuvasti ja ilman omaa aloitettani sotkee keskusteluhistoriaani ja yrittää joko vääristellä tai feikkaamalla valheellisesti pilkata sitä, mitä minä sanon? Eikö kaltaiseni anonyymi saisi vain keskustella jo? Eikö pikkuhiljaa?
KAUNIIKS EN SUNT VOI SANO KO MÄÄ LUULE ET EN OLE IKIN SUNT NÄHNY.
Ruppe sääki käyttämä jottai nikkii taik aikas ussei sul kyl on toi hmm taik jaa taik joku vastaava. Neet onki niimppal helveti älykkäi nikkei et niire varas onki hyvä arvostel toiste nikkei. Mut niinko mää jo sanosi ni sää olekki älykäs.
"Musta jotkut sun ihannnoimasi naiset ovat typerän oloisia, vaikken toki heitä tunnekaan...Joku esim. "cat on fire"- nimimerkki, jota aina kehut...Eh? Tulipalossa kärähtänyt kissa?:D Sellaista mulle ainakin tuonlaisesta nimimerkistä ensimmäisenä mielikuvana tulee mieleen...Tai sitten tulee mieleen joku vanhempi ja mahdollisesti verrraten mielikuvituksetonkin nainen, joka yrittää olla seksikäs ja "repäisevä" nimimerkkivalinnallaan...( Hei pliis valitkaa nimimerkkejä, jotka ei luo mielikuvia!)"
Täällä sitten juorutaan:) Ensiksi, cat on fire.. katti liekeissä, vauhdissa, miten sen kukakin tahtoo suomentaa.. Oot varmaan kuullut lausahduksen "I`m on fire" joskus:) Olen koheltaja ja vauhdikas, ja kyllä oli huono mielikuvitus silloin ja nytkin. Vanha...23 vuotias;)?
Hienoa, että analysoit mielikuvaasi täällä tietämättä minusta mitään sekä älykkyysosamäärääni, joka todennäköisesti on korkeampi kuin sinulla.. Päätellen varsinkin tekstistäsi:) Kun myönnät ettet tunne, älä silloin oleta.
Ps. Munhan ei tarvitse yrittää olla seksikäs ja repäisevä, oon sitä ilman yritystäkin aivan tarpeeksi, harmi kun en vastannut mielikuvaasi vanhasta naisesta joka yrittää olla niin kovin seksikäs nimimerkin avulla:D
Ei millään pahalla, mutta jos olisit lukenut viestini tarkkaan olisit huomannut, että en sanonut nimimerkki cat on firea ärsyttäväksi naiseksi. Lisäksikin ilmaisin aika selkeästi, etten sinua ( tai muitakaan mainitsemiani nimimerkkejä) tunne, joten sitä ei tarvitse enää erikseen toitottaa...Mä puhuin ainoastaan NIMIMERKEISTÄ, en persoonista. Kerroin mitä mielikuvia mulle joidenkin palstalla törmäämieni _nimimerkkien verbaalisesta sisällöstä_ tulee mieleen. Ymmärrätkö?
Älä keksi päästäsi esimerkiksi, että olisin muka sun älykkyyosamäärästäsi puhunut, kun en puhunut. En myöskään ole kiinnostunut vertailemaan sinun ja minun älykkyyttä keskenään. Ylipäätään liiallinen älytoitotus tympii, kun kerran juttujen taso on se, kuin palstalla näkyy olevan.
Juu ei ole sisälukutaitoa, mutta tietynasteista piilovittuilua havaittavissa mielestäni kuitenkin:)? En sitten tiedä, onko kovin fiksua tehdä tuollaista olettamusta minusta, nimimerkin perusteella..? Vaikka teet vain sen perusteella ja keksit päässäsi tietyn mielikuvan, nikki on minun kuitenkin ja edustaa "minua" täällä;) Juu kerroit vain, että nikistäni tulee mieleen typerä ihminen, onko tuo sitten fiksua? En ole minäkään kiinnostunut vertailemaan mitään, mutta koen oikeudekseni vastata takaisin, jos minusta esitetään tuollaisia kommentteja, tai anteeksi siis nimimerkistäni.. Minä kun olen se nimimerkki:) Ei juttujeni taso kummoista olekaan, eikä taida noin yleisestikään täällä olla, mutta olisi vain mukavaa kun tuollaiset vähän negatiiviset jutut voisi pitää poissa, kun positiivisuuttakin tähän maailmaan mahtuu.. Kun nikkini ei herätä mitään positiivista mielessäsi, olisko siinä syy miksi vastasin sinulle? Kumma että keksit vain negatiivisia olettamuksia ja päätit kuitenkin jaksaa ne kirjoittaa tännekin:)
Hmm jaa... Myönnettäköön, että ehkäpä minua hiukan provosoi nimimerkki dazun typerä aloitus, jota ei nähdäkseni kukaan naiskirjoittaja tullut kriittisesti arvioimaan ( itseni lyhyttä tokaisua lukuunottamatta). Sinua vastaan mulla ei ole kerrassaan mitään. En varmaankaan ( jos siis vain tuota nimimerkkiä käytät?) ole edes keskustellut kanssasi kuin pari kertaa.
Juu kyllä sinä varmastikin edustat nimimerkilläsi itseäsi. Niin kuitenkin myös minä edustan itseäni omilla kirjoituksillani, joten en pidä esimerkiksi siitä, että minulle tullaan väittämään minun arvostelleen älykkyyosamäärää, kun en sitä ole tehnyt.
Juu ei ollut tarkoitus niin, en vaan tykännyt kun tuntui että minusta tehtiin olettamus, että olisin typerän oloinen, tai vaikka se nimimerkkini antaa sellaisen kuvan.. Vaikka sitä olisin, niin sinähän et sitä voi tietää:D Ei ole minullakaan sinua vastaan mitään, enhän tiedä edes kuka olet:)
Mutta kuten näkyy ehkä, olen hippasen temperamenttinen ja ehkä kärkkäästi itsekin vastailin..
Mutta juu, voisi Dazulle heittääkin, että mikä naisesta tekee typerän, jos jättää miehen noiden mainittujen asioiden jälkeen..? Eihän ne mitään kiveen hakattuja lupauksia avioliitosta ole, kun joku vähän kehaisee tai menee ihastumaan.. Onhan se nainen typerä jos jättää, vaikka on saanut jopa seksiä:D Ja tässä nyt taitaakin kyse olla siitä, että nainen haluaa vain noita asioita ja jättää heti kun ne on saanut..? Eli hyväksikäyttöfiiliksestä ehkä..? En tiedä, eikä nyt oo aikaa paneutua asiaan, aivotkin on narikassa tähän aikaan:)
kyse aloituksessa oli hyväksikäytöstä. Siis viittasiin siihen, että joku toimii tietyllä periaatteella, kuten koittaa saada miehen ihastumaan itseensä ja ollessaan asiasta varma, jättää jutun. Tällöin siis tavoitteena on ollut saada mies ihastumaan.
Minusta nikki voi kertoa ihmisestä kyllä jotain asioita, kuten Cat_on_firekin tuossa totesi, että nikki kertoo hänestä itsestään. Minusta myöskin nikki on myös vihjaileva. Vihjailevia nikkejä on paljon käytössä. Tapasi kirjoittaa nikeistä oli kuitenkin varsin epäsosiaalinen.
Muistaakseni itse tein joskus aloituksen, laskien leikkiä miesten nikeistä, juuri seksuaalissävytteisyytensä takia. Tuolloin kukaan ei kai ottanut siitä itseensä.
Kenelle tämän ketjun nimimerkeistä tarkoitit ton vastineesi dazu?
silmät sekos vissiin tossa ketjussa.
Ymmärränköhän minä nytkään oikein ilmaisuasi...
Mikäli(?) mulle tarkoitit, kohdistit väärään kohtaan (emt. yhteydessä).
Epäsosiaalista tai ei, ruotimista en harjoittanut. Pelkkään mielikuvatasoon perustuen jotkut näkemykset voivat myös olla hyvinkin virheellisiä.
Hieman pisti silmään, kun puhuit "naistyypistä" aloituksessasi: siis puhetta naisten typeryydestä ja sitten tyypitelty yleistys loppuun. Tietysti sitä en ajatellut, että saatoit puhua myös omakohtaisista tuntemuksistasi, ts. tarkoittaa puheellasi jotakin sellaistakin(?)... Usein luen ketjuista vain aloitustekstin ja sen perusteella vastaan, eli en välttämättä lue ketjun aloittajan käymää muuta sananvaihtoa.
se on alkanu pikku hilja vituttamaan.
komps...
Eewarin tyhmyys alkaa saada jo ainutlaatuisia mittasuhteita. Saavutus sekin. Sitä ei varmaan kouluissa opeteta...
jotenkin eri maailmassa kuin sinä. Mä en tunne tuollaisia ihmisiä. Toki näin on varmaan tapahtunut useastikin usealle, mutta ei noiden syiden takia kukaan ole ketään jättänyt, saatuaan jotain. Syy on ollut joku muu kuin se saaminen.
Aloituksen kaltaiset ihmiset yleensä näkevät syyn siinä toisessa, mutta oikeastaan sellainen on vain yhdenlaista vastuuttomuutta, eli syyllisyys omasta toimintatavasta nähdään projisoituneena toisessa ja koetaan jättämisen syyksi. Se on erityisen harmillista kolmos-kohdassa, koska tällöin revitään toinen henkisesti hajalle perin pohjin. Muissa kohdissa lienee jätettävälle yhdentekevää.
eikö se riitä että nuo kaikki tuommoset on yhtä typeriä?
saavat olla yhtä hyviä... ovat varmaan tyytyväisiä. Olishan se kauheaa, että heidänkin keskuudessaan olis epätasa-arvoa.
Sä olet pala kakkua hyväksikäyttäjille. Jos joku nainen on sut sen takia jättänyt, se on fiksu ja hyvä nainen. Tyhmä ja paska nainen ei jättäis, vaan jatkaisi hyväksikäyttöä, kunnes viimeisetkin rippeet elinvoimastasi olisi imetty. Näin on...
kyllä, mutta tuskin minua on sellaisessa kohtaa ajateltu. Ja, jottei aihe tulisi liikaa koskettamaan minua, sanotaan, että kyseessä oli yleinen mietelmä.
Yleisesti ottaen numero 3 on käytös joka kielii ihmisvihamielisyydestä.Osittain piilevänä hyökkäyksenä voi olla jotain toisia naisia kohtaan,että heidän naiseudessaan olisi jotain mikä riistää mieheltä JUURI TÄMÄN yhden naisen mahdollisuutena.Toisaalta uhreja en kehoita jäämään rypemään tuollaiseen soppaan.Naama ylös maasta ja eteenpäin elämässä.Joskus "supattelijat" keksivät keksimistään,että jotain miestä olisi nainen huijannut ja vedättänyt (antanut ymmärtää muttei ymmärtänyt antaa).Kuulopuheet ovat yhtä viheliäitä kuin lööppiuutiset.Jos nainen tosissaan jättää miehen psykodraamailtuaan hänet ihastumaan itseensä,kokisin hänen vihaavan toisia naisia.Eläimiä en antaisi tällaisen käsiin hoidettavaksi.
Sun vastauksessas mua rupesi kiinnostamaan se, että oletko itse nainen vaiko mies? Jos olet nainen, niin viestistäsi voisi joku (vinkki...) lukea kenties kilpailunhaluisuuttakin muita oman sukupuolesi edustajia kohtaan. Siis kenties. Miks muka joku nainen, joka jättäisi jonkun miehen "saatuaan hänet ihastumaan itseensä", käyttäytyisi aina ja jokaisessa tapauksessa (vrt. ketjun aloittajan jurpot esimerkit) ihmisvihamielisesti? Et kai sä nyt sentään tota ketjun aloittajaa ja hänen persoonaansa vielä henkilökohtaisemmin tunne, eikö niin ( vaiko onks tääkin ketju hooooohhoijaaa taas jotakin toisensa palstan ulkopuolellakin paremmin tuntevien keskinäistä palstan paskaamistouhua, ei kai?!)? Musta ainakin nainen voi joskus tehdä ihan oikeinkin, jos vaikkapa jättäisi esimrkiksi jonkun munapää-mustasukkaisen mulkeron, oli mies sitten kuinka ihastunut olikaan.
Ja puhun sitten abstaktisti tässä (vinkki valopäille!).:)
Ja kritiikkiä ketjun aloittajalle vielä: sukupuolen perusteella ei typeryyttä tyypitellä. Keskustele ystäviesi persona-non-gratojen ja tollasten vähemmän kritisoivien kanssa sitten mitä keskustelet, mutta mun juttujasi lukevan näkemykseni on tämä...Enää varmaan puuttuis joku kammo nimimerkki, kuten gek-ko ( vai mikä se nyt oli, se teidän arvostama tyyppi?) miespalstajunttiformulalippis-argumentointikavereidensa kanssa tähän ketjuun...Hyi.
Nainen joka jättää seksin saatuaan miehen. Enemmistö naisista tekee noin.
laskelmoiva tai uhmissuhteisiin pettynyt.
Huomioiden mainintasi yhdestä ja samasta naisesta.
Voin tietysti olla väärässä.
Jos nainen tekee jonkun noista mainituista asioista tietoisesti ja tarkoituksella niin kai mikä tahansa noista on aika hassua toimintaa.. Toisaalta, kuka olen tuomitsemaan kun en tiedä miksi joku toimii miten toimii kun en tiedä mitään motiiveista. Mä silti uskon, että lähes aina tommoset asiat toteutuu tiedostamatta ihan niin kuin miehilläkin se, että kun on kerran saanut deittinsä kellastettua sänkyyn loppuu yhteydenpidot, tuskin he ovat suunnitelleet tekevänsä niin jo ennen kuin pääsivät kunnolla yhteyteen naisen kanssa. Aina ei jutut natsaa tai alkaa ihastuminen/rakastuminen pelottamaan tai ei koskaan nouse mitään erityisiä tunteita.. syitä on monia.
Meillä kaikilla on kuitenkin oikeus päättää seurastamme ja päästää irti myös sellaisista ihmisistä joiden kanssa ei tunnu olevan erityistä elämää suurempaa yhteyttä.