Creme brulee, VOIKO...

VoikoVoikoVoiko??

Kysymys kuuluu:
Voiko creme bruleen pinnan sokerina käyttää muuta kuin ruokokide sokeria?? -.-' Jos voi niin mitä.
JA: Mitä muita keinoja on sulattaa sokeri pinnalle, kuin sillä kaasupolttimella? Koska teen kyseistä jälkiruokaa erittäin harvoin, joten en viitsisi tuhlata hirveästi opiskelu-varoista mihinkään harvoin käytettyyn kaasupolttimeen.

5

5932

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adfgdfggd

      .. fariinisokeria pinnalle ja hetkeksi TULIKUUMAAN uuniin yläritilälle ja Ylölämpö/grillivastukset käyttöön jos ne on - fariini on ruskeeta, joten sen tarttee vain vähän "sulaa" - ei palaa.
      Aikaa menee uunista riippuen todellakin vain minuutti tai pari - tsekkaa kokko ajan ettei pääse palamaan.
      Jäähdytäja tarjoile.

    • ...

      Olen muutaman kerran tehnyt uunissani, jossa on grillivastus, mutta ruskistuminen ei ole tasaista, ja just kun väriä tulee meinaa jo palaa.
      Sain joululahjaksi tuommoisen "keittiötohon" eli sen kaasupolttimen. Sen kanssa tulee tasaisempi lopputulos.
      Olen joskus laittanut myös muscovadoa, tumma muscovado on ehkä liiankin tummaa. Se myös kovettuu paketissaan helposti.

      • Eräs toinen, jolla on mielipide

        Jos ruokokidesokeria ei ole niin käyttäisin perussokeria. JA tämän sanon kokkina. Fariinin kuivailu on kotona aikaa vievää hommaa versus hyöty. Muscavado on myös kosteaa sokeria, jolloin se ei käy pussista suoraan levitettäväksi brulen pinnalle. Siihen sopii hyvin puolestaan normaali kidesokeri. Siinähän on pienet kiteet, jotka sulavat helposti.

        Ja oikean määränhän saat kun kaadat brulen päälle paljon sokeria. Heiluttelet kippua, jotta sitä on joka paikassa ja kaadat sitten kipon ympäri, jolloin liika sokeri tippuu. Sitten vain peukalolla pyöräytät vuoan reunat puhtaaksi sokerista ja poltat kaasupolttimella.

        Grillivastus-höpönlöpöä tulee lukeneeksi glorioista yms, mutta silloin helposti brule kypsyy. Puheet puolestaan sokerin pelkästä sulattamisesta brulen pinnalle tulee myös unohtaa, koska käännettynähän jälkiruoka on palanutta kermaa. Pintaa ei toki pidä polttaa, koska palanut sokeri ei sovellu syötäväksi mitenkään, mutta sen tulee ollaa paahtunutta. Tämä tietenkin jos haluaa brulensa kuin se on tarjottu jo pitkän aikaa.

        Tässä vielä brulen ohje, voi olla hieman iso, mutta pienentämällä saa hyvän.

        7 dl kerma
        3 dl maito
        180 g (n.1,75dl) sokeri
        1 kpl vaniljatanko, halkaistuna
        10 kpl kananmuna (200g)

        Kiehauta sokeri, nesteet ja halkaistu vaniljatanko. Anna seisoa n. 10 min kannen alla. Kaada ohuena norona keltuaisten päälle, koko ajan vatkaten. Poimi vaniljatanko pois. Kaada kippohin ja kypsennä 95c uunissa. Kypsennyksen pituus riippuu tietenkin kulhojen vetoisuudesta, laakeudesta, massan lämpötilasta etc. Töissä kypsennän creme brule-kipoissa, jotka ovat matalia ja laakeita (jotta siihen saadaan paljon sokeripintaa) ko. asteessa n. 40 min.

        Joissain ohjeissa on ohjeena, että kananmunia vaahdotetaan sokerin kanssa. Tämä on turhaa sillä kuuma neste laskee vaahdon eikä vaahdon aiheuttamia (joskin mahdottomia saada) ilmakuplia creme bruleeseen edes haluttaisi.

        Jos haluaa päästä helpommalla vanukashommissa niin Panna Cottahan on mitä loistavin jälkiruoka

        5,7 dl kerma
        1,8 dl maito
        100 g sokeri (1 dl)
        2,5 kpl liivate (pitkä, n. 5 kpl vähittäiskaupan liivate, kuitenkin n. 10 g)
        1 kpl vaniljatanko

        Liota liivatteet kylmässä vedessä. Kiehauta nesteet, sokeri ja vaniljatanko (halkaistu). Purista vesi liivatteista. LIsää kermaan. Kaada vuokaan. Jos kumotaan vuoasta (annos-) tämä pysyy juuri ja juuri kasassa. Niin kuin hyvä Panna Cotta tekee. Ei siis mitään hampaita työstävää kermahyytelöä.


    • Alacartekokki

      En todellakaan käyttäisi fariinisokeria ettei vahingossakaan mene työ hukkaan ! paras tehdä ruokokidesokerista tai tavallisesta ja pieni hunturiittää . Voi tosin tehdä näinkin ( sulata sokeri pannulla ja kun se on ruskeaa/kuultavaa ja sulanutta kaada ja levitä leivinpaperille ja anna kovettua. Sen jälkeen nuiji kovettunut sokeri pieniksi hipuiksi ja lisää annoksen päälle) Näin minä tein ennenkun tuli hyvä kaasupoltin hankittua.

    • OssiB

      Halvat kaasupolttimet kuumentavat pistemäisesti, aika hankalia käyttää. Ostin 14 euron laitteen. Mikä olisi hyvä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2812
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      354
      2586
    3. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      56
      2315
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2194
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1733
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1639
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1526
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1449
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1395
    10. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1289
    Aihe