http://i28.tinypic.com/2n19lqt.jpg
Mikähän kastike mahtaisi olla kyseessä? Maultaan semmoinen makea, vähän lempeän tulinen. Nam!
Mikähän kastike mahtaisi olla kyseessä? Maultaan semmoinen makea, vähän lempeän tulinen. Nam!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuvasta on makua vaikea päätellä, mutta voisihan tuo nyt olla vaikka pizzaiola-kastike.
2 kynttä valkosipulia
pieni sipuli
pieni purkki tomaattipyreetä
purkki tomaattimurskaa
1 rl sokeria
valkoviiniä tai vettä ja viiniä - tai pelkästään vettä
persiljaa
oreganoa
chilihiutaleita
oliiviöljyä
valkopippuria
Pannulle öljyä, murskatut valkosipulit ja pienitty sipuli - freesataan tovi. Lisätään tomaattipyree, annetaan paistua hetki ja lisätään tomaattimurska. Jos soossi tuntuu kovin kuivalta lisätään valkoviiniä tai vettä tai näiden sekoitusta. Lisätään sokeri. Sokerin voi korvata myös jollain muulla makealla: hunajalla, makealla chilikastikkeella...
Maustetaan oreganolla, chilihiutaleilla ja valkopippurilla maun mukaiseksi.
Soossi saa kiehua ainakin puoli tuntia hiljakseen. Lopuksi lisätään pienitty persilja - vaikka ei tuossa kuvan soossissa sitä kyllä ole.
Tarkoitan tuota punaista kastiketta tuossa kanan päällä.
Aivan juuri sille punaiselle soossille on ylemåänä ohje. Vähän vaikea maistaa makua pelkästä kuvasta, mutta tästä tulee kyllä tuon näköinen kastike.
Noi pinjan siemenen näköiset tossa soosissa!?
paholaisen hillo?
Ne "pinjasiemenet" ovat mitä todennä'köisemmin sipulinjytyjä. Tuossa lempana on maininta Paholaisenhillosta, mitä tuo soossi saattaa myös olla. Tällainen "hillo" on Dansukkerin reseptin mukaan lanseerattu. Tässä ohje
Paholaisen hillo (ohje otettu Dansukkerin sivuilta)
2 prk (à 400 g) kuorittuja tomaatteja tomaattimehussa
400 g punaisia paprikoita
4-6 punaista chiliä
8 valkosipulin kynttä
1 tl suolaa
1 tl mustapippuria
2 tl oreganoa
1/2 dl etikkaa
1 pkt hillo-marmeladisokeria
Kaada tomaatit liemineen kattilaan tai paistokasariin. Halkaise pestyt paprikat ja chilit, poista siemenet ja silppua puolikkaat veitsellä tai monitoimikoneessa. Murskaa kuoritut valkosipulin kynnet. Lisää silput, mausteet ja etikka kattilaan. Anna kiehua noin 20 minuuttia. Lisää hillo-marmeladisokeri. Kuumenna uudelleen kiehuvaksi ja keitä 5 minuuttia silloin tällöin sekoittaen. Kaada puhtaisiin, kuumennettuihin purkkeihin, sulje ja säilytä viileässä.
Kuten huomaat tämä on varsin paljon sama resepti kuin tuon Pizzaiola-kastikkeen. Erona on se, että tähän tulee etikkaa ja parikoita ja sen voi säilöä purkkiin myöhempää käyttöä varten. Pizzaiola-kastike ei säily vaan tulee käyttää heti.
niissä aterioissahan on monessa lisukkeena paholaisen hilloa. muistelisin sen olevan hiukan makeahko ja mausteinen?
Taitaa olla ihan perus sweet chili
Chili ja valkosipuli ovat tämän makean, thaimaalaisen kastikkeen perusta. Sweet chili -kastike sopii lähes kaikkiin aasialaisiin ruokiin. Kastiketta kutsutaan myös "Aasian ketsupiksi".
Raaka-aineet
· 1 punainen chili
· 2 kynttä valkosipulia
muutama tomaatti, pieninä paloina
· öljyä
· 2½ rkl sokeria
· 1 tl inkivääriä
· chilijauhetta
· 1 limetin mehu
· 2 dl vettä
( 1 tl maizenaa suurustamiseen, jos tarve vaatii )
Ohjeet
Kuori valkosipuli ja poista chilistä siemenet. Kalttaa ja kuori tomaatit - pilko pieneksi. Hienonna ne. Laita kaikki edellämainitut kattilaan öljytilkan kanssa.
Lisää sokeri, inkivääri ja chilijauhe.
Kuullota hetki. Lisää limetin mehu ja vesi.
Anna porista vaartin verran
(Suurusta , kiehauta ja jäähdytä.)