Tuli eilen valmistettua sauerktautia ja makkaraa. Makkara paistettiin ja sauerkraut lämmitettiin samassa pannussa. Krautti oli sitä Lidlin etikkaista purkkikamaa. Voi hyvänen aika, miten pötsi alkoikaan toimimaan!
Näin ei kai pitäisi käydä? Vai onko maha liian herkkä? Pitäiskö se krautti hauduttaa tms? Ei kai ne sakemannitkaan ole mitään pötsi-ihmeitä, kun sitä krauttia syövät? Ja jotkut ääriveget kai syövät sitä krauttia ihan semmoisenaan? Kai.
Löysin hassuntyhmän linkin siihen krauttiin liittyen:
http://pehmojengi.blogspot.com/2009/09/blog-post.html
Wurstia ja krauttia
2
754
Vastaukset
- ei heikkovatsaisille
haudutetaan monta tuntia oikeaoppisesti
tp://www.goethe.de/ins/gb/lp/prj/mtg/typ/koc/fi4143236.htm
http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/35290/Weinsauerkraut / Viinihapankaali
eli piiitkä haudtus ja loppuviheessa vielä luiraus konjakkia.
http://www.hs.fi/ruoka/reseptit/artikkeli/Elsassilainen hapankaalipata/1135244636967
Vähemmän yrytä
http://uneliasblogi.blogspot.com/2007/10/bratwurst-und-sauerkraut-mit-kndeln.html - b
kyllä saksassa vedettiin praatwurstia keittynä paistettuna ja siihen pottumuusia ja raakaa sauerkrauttia päälle, nou problemos. toki sitä voi muokata jos maku miellyyttää ja vatsa kurnii muuten. sehän on kuitenkin vihannes ja vihannes tarvitsee AINA kastikkeen on se sitten etikkaa tai öljyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",135005Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433645Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922263- 1351917
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee411818Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161556- 1381425
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551226Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641165