2/3 maapallon pinta-alasta valtameriä.
Kesäk. - elokuun 2009 löi merten pintalämpöennätykset mitatussa historiassa.
Samaa suuntaa kuin historian 3. minimaalisin arktinen jääpeite pinta-alaltaan. Volyymihan putoaa siellä dramaattisesti koko ajan.
Viimeisimmät lajimme ja tieteen viholliset vaikenevat. On hiljaista.
Kesäk. - elokuun 2009 löi merten pintalämpöennätykset mitatussa historiassa.
Samaa suuntaa kuin historian 3. minimaalisin arktinen jääpeite pinta-alaltaan. Volyymihan putoaa siellä dramaattisesti koko ajan.
Viimeisimmät lajimme ja tieteen viholliset vaikenevat. On hiljaista.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mene äkkiä pyytämään allekirjoitus
Nasan hienot tyypit satelliittimittaukset tuosta nyt poistaneet ja oman Argo verkostonsa tulokset pois jättäneet. Ne kun keskenään ovat salaliitossa ja oikeata lämpenemistä eivät näytä.
Lämpöennätys esiintyy vain yhdessä datasetissä (ERSST. v3b) kaiken lisäksi kyseinen datasetti ei käytä lainkaan satelliittidataa.
Kahdessa muussa (OI.v2 ja HadSST2) oivat meren pintalämpötilat samoilla tasoilla kuin normaalisti El Ninon aikaan tällä vuosituhannella on mitattu.
Täällä aiheesta lisää:
http://bobtisdale.blogspot.com/2009/09/record-sea-surface-temperatures-are.html
Valtamerten pintalämpötilat ovat lähteneet selvään laskuun syyskuussa:
http://i37.tinypic.com/122en2b.png
Täällä aiheesta lisää: http://bobtisdale.blogspot.com/2009/09/mid-september-2009-sst-anomaly-update.html
""Samaa suuntaa kuin historian 3. minimaalisin arktinen jääpeite pinta-alaltaan. Volyymihan putoaa siellä dramaattisesti koko ajan.""
Taitaa olla sinulla volyymit hukassa. Katsopa vaikka tuota. Ei putoa koko ajan vaan kasvussa ollaan jo vuoden 2005 tasolla.
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/en/home/seaice_extent.htm
Oletko todella niin saatanan tyhmä, että et tajua tuon kirsikanpoimintasi tyhmyyttä? Oletko todella niin saatanan tyhmä, että et tajua sitä, että jään määrä ei vähene lineaarisesti?
Teetkö sinä parin vuoden trendistä johtopäätöksen tilanteen kehittymisestä?
Millainen on sen mukaan sinun näkemyksesi pohjoisen merijään tilanteesta tämän vuosisadan aikana?
Mutta jos jää kasvaa tähän malliin niin muutaman vuoden päästä ollaan jo pitkäaikaisen keskiarvon yläpuolella niin kuin tuolla Etelämantereen ympäristössä.
Eihän tuossa linkissä tilavuudesta mitään puhuta vaan pinta-alasta.
jos sen tiedät
http://www.guardian.co.uk/environment/2009/jul/08/arctic-ice-ocean
Jos jää on viidessä vuodessa ohentunut yli 40 %, niin ei se tilavuus silloin näytä olevan kasvamassa.
"Eihän tuossa linkissä tilavuudesta mitään puhuta vaan pinta-alasta."
Onko paksu vanha jää sitten kestävämpää kuin 1-2 vuotinen jää? Ei välttämättä.
Merijää saavuttaa termodynaamisen tasapainotilansa Jäämerellä noin kolmen metrin paksuudessa. Tämän tasapainotilan merijää saavuttaa jo 2-3 vuodessa. Tätä paksummaksi arktinen merijää ei voi muodostua jäätymällä. Vain kasautumalla muodostuva ajojää voi olla tätä paksumpaa: http://nsidc.org/seaice/processes/growth_melt_cycle.html
Onko tällainen paksu ajojääkasauma sitten vahvempi kuin pari-kolmimetrinen nuori teräsjää? Ainakin tämän vuoden arktinen jääminimi on osoittanut, että 1-2 vuotias jää on huomattavasti ennakoitua kestävämpää. Saattaa olla jopa niin, että nuo parin vuoden takaiset minimit ovat tehneet arktisesta napajäästä vahvempaa kuin ennen puhdistamalla pois vanhan ajojään ja tuomalla tilalle nuorta teräsjäätä.
ännössä ollaan vuoden 2005 minimin kanssa jaetulla 3. sijalla. Ero vuoteen 2005 oli vain noin 65 000 km2 -saman verran jäätä sulaa tai jäätyy minimin aikaan parissa päivässä. Nyt ollaan jo selkeästi vuoden 2005 yläpuolella ja ero vain kasvaa.
Antarktiksella merijää jatkaa kasvuaan. Myös globaali jään määrä kasvaa kohisten ja ero pitkän aikavälin keskiarvoon on varsin pieni:
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/global.daily.ice.area.withtrend.jpg
Anomaliat 1978-2009: http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/current.anom.jpg
Kuvaajien perusteella merijään määrän vähenemissuuntaus on selviö.
"Kuvaajien perusteella merijään määrän vähenemissuuntaus on selviö"
Satelliittimittauksia merijäästä on tehty vasta vuodesta 1978 ja luotettavaa dataa vuodesta 1950. Sitä edeltävästä arktisen merijään tilasta ei ole varmaa tietoa. Mikä oli arktisen merijään laajuus 1930-luvulla? Siitä voi esittää vain arvioita.
http://nsidc.org/sotc/images/mean_anomaly_1953-2009.png
Ylläolevan käyrän mukaan jään määrä on kasvanut vuodesta 1953 vuoteen 1969. Jään määrä on lähtenyt ilmeisesti kasvuun 1940-luvulla. Edellinen merijään minimi ollut joskus 1930-luvulla jolloin arktista merijäätä on todennäköisesti ollut saman verran kuin 2000-luvulla. Myös arktiset lämpötilastot viittaavat samaan suuntaan: http://www.climate4you.com/images/MAAT 70-90N HadCRUT3 Since1900.gif
Kumpaakohan uskoisi, Suoli24-hörhöä vai oikeita tiedemiehiä:
"Arctic Warming Overtakes 2,000 Years of Natural Cooling"
http://www.ucar.edu/news/releases/2009/arctic2k.jsp
http://www.panda.org/wwf_news/news/?173262/Warming-Arctics-global-impacts-outstrip-predictions
http://www.wwf.fi/tiedotus/tiedotteet/tiedotteet_2009/arktisten_alueiden_lampenemisella.html
Sama porukka tehtailee noita lätkämailoja oikein urakalla. Sopivasti kirsikanpoimitut, ylösalaisin käännetyt ja leikellyt käyrät pistetään yhteen niin kas kummaa, taas meillä on ihkauusi lätkämaila!
WWF ei ole tietääkseni mikään tutkimuslaitos. Kuuluin minäkin aikanaan Panda-kerhoon, silloin kun WWFn johtajatkin olivat kursailematta myös öljy-yhtiöiden johdossa.
Tuo jääkiekkomaila on jo monta kertaa osoitettu täysin kelvottomaksi yritykseksi, joten voisit lopettaa sen linkittämisen tänne.
Ja missähän niin on muka osoitettu? Tieteenkieltäjä-hihhulien märissä unissa kenties?
Toivotaan että lämpenee vielä reilusti
Olisi makeeta jos suomessakin voisi uida meressä ympäri vuoden
Totta kai lämpenee. se on AGW!