Malttakaa lukea loppuun huolella

khemsy.

Hei!

Nyt on televisiossa nähty, kouluissa ja näissä nettipalstoilla sitä, kuinka itketään koulukiusaamisesta. Sen on loputtava. Maailmallakin tiedustellaan kyllä, että missä maassa on eniten koulukiusaamista. Tämä on hupaisaa, että kyllä siitä jaksetaan jankata, mutta itse asialle ei voida tehdä mitään.

No nyt kerron teille koulukiusaajan elämästä. Koulukiusaaja on yleensä kateellinen asiasta kuin asiastakin kiusatulle osapuolelle. Esimerkiksi joku tyttö voi kiusata toista tyttöä, - hän on ihan varmasti kateellinen hiuksillesi, vaatteillesi, luonteellesi tai ihan mille vaan!

Koulukiusaaminen ei ole itse koulukiusatun syytä! Se on vain ja ainoastaan kiusaajan syytä. Aina kuitenkaan kiusaaja ei välttämättä ole kateellinen, mutta sitten jää enään yksi vaihtoehto - hänellä on ongelmia itsellään. Hänellä voi mennä kotona huonosti, häntä ei arvosteta koulun ulkopuolella tai hänellä voi olla jotain vikaa mielessään.

Kannattaa aina vain ajatella että " kun tuo tuli taas tuohon irvailemaan, nauramaan jne. hänellä on vain omia ongelmia. Mielessä saattaa olla vikaa, ja hän haluaa vain saada 'suosiutta' "

Joten sanon teille kaikille koulukiusatuille, jos teitä kiusataan, kertokaa siitä vanhemmille, opettajille... Sitten sanokaa myös rehtorille! Rehtori voi lähettää lapun kotiin että "nyt erotetaan koulusta jos tilanne ei ala muuttumaan". Ja olen aivan varma että sen jälkeen nämä kiusaajat eivät uskalla edes katsoa sinuun päin!

Kiusaajat, olette todella säällittäviä. Aina kiusaaminen ei ole semmoista lyömistä ja jatkuvaa 'kiusaamista'. Se voi olla myös nauramista kesken jonkun esityksen koulussa, tai muuten vaan katsella inhottavasti. Mutta nou prob., tällä kiusaajalla on vain itsellään omia ongelmia! (Muista ajatella niin, mutta muista myös kertoa siitä muille ihmisille) Ettehän halua että se jatkuu kuitenkaan? Sitä minäkin.

Haluammehan, että suomi lähtee sieltä "eniten koulukiusattua" listalta pois? Haluammehan!?
Nyt lopetamme kaikki koulukiusatut toisten kiusaamisen! Emme enään koskaan katsele toisten suorituksia irvaillen tai nenänvarttapitkin. Emme enään koskaan naura muille! Olemme ystävällisiä ja iloisia, jotta kaikilla olisi hyvä mieli, ja kaikilla olisi mahdollisuus olla omaitsensä, hyväksytty ja kiva kaveri jokaiselle.

No, katsellaan sitten tarkemmin kun uutisissa ilmoitetaan koulukiusaamisesta. Katsotaan, uskoitteko te minua! Katsotaan pystyttekö te kiusaajat olla kivoja muille vaikka itsellänne onkin ongelmia!

Terveisin, Lasten psykiatri Khemsy Lee

P.S. NYT KAIKKI MUKAAN TÄHÄN UUTEEN HANKKEESEEN:

LOPETETAAN KOULUKIUSAAMINEN, OLLAAN KAIKILLE KIVOJA - HANKKEESEEN.

SIKSI, ETTÄ SUOMESTA TULISI HYVÄ MAA ELÄÄ!

5

1179

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niopäöö

      kumpa vaan toimiski toi.

    • asfdg

      Ja miten tää ruokaa liitty?

    • ei kuulu plastaan

      koulukiusaaja lee

    • kiitos kaunis

      Joo, joka ikinen vuosi (oon nyt seiskalla) on koulukiusaamisesta jankattu, samat asiat kerrattu ja kerrattu uudelleen ja uudelleen. Ei ne asiat puhumalla lopu ja nyt puhun ihan "kokeneen" nuoren suusta.

    • armagedd0nn

      viestis on kyllä täyttä paskaa! kiusaajalla ei ole mitään ongelmia. hänellä on vitun hyvä elämä, kavereita, naisia yms. Ja kiusaaja ei vitussa ole kiusatulle kateellinen. Jos oot psykiatri oot ihan vitun tyhmä, etkä ole koskaan ollut kiusattu. oikee pistää vituttaa tälläiset tekstit. ja kiusaamisesta kun kertoo opelle, rehtorille yms, niin kiusaaminen vaan jatkuu ja saat nössön leiman. paras ratkaisu on mätkiä kunnolla turpaan, saat rispektiä, ja jos et pärjää/se ei auta, toinen vaihtoehto on koulusurma vaikka moralla. en ole kiusattu enkä kiusaaja, vaan viisas ja määrätietoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      123
      1128
    2. 65
      1023
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      803
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      44
      699
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      676
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe