Malttakaa lukea loppuun huolella

khemsy.

Hei!

Nyt on televisiossa nähty, kouluissa ja näissä nettipalstoilla sitä, kuinka itketään koulukiusaamisesta. Sen on loputtava. Maailmallakin tiedustellaan kyllä, että missä maassa on eniten koulukiusaamista. Tämä on hupaisaa, että kyllä siitä jaksetaan jankata, mutta itse asialle ei voida tehdä mitään.

No nyt kerron teille koulukiusaajan elämästä. Koulukiusaaja on yleensä kateellinen asiasta kuin asiastakin kiusatulle osapuolelle. Esimerkiksi joku tyttö voi kiusata toista tyttöä, - hän on ihan varmasti kateellinen hiuksillesi, vaatteillesi, luonteellesi tai ihan mille vaan!

Koulukiusaaminen ei ole itse koulukiusatun syytä! Se on vain ja ainoastaan kiusaajan syytä. Aina kuitenkaan kiusaaja ei välttämättä ole kateellinen, mutta sitten jää enään yksi vaihtoehto - hänellä on ongelmia itsellään. Hänellä voi mennä kotona huonosti, häntä ei arvosteta koulun ulkopuolella tai hänellä voi olla jotain vikaa mielessään.

Kannattaa aina vain ajatella että " kun tuo tuli taas tuohon irvailemaan, nauramaan jne. hänellä on vain omia ongelmia. Mielessä saattaa olla vikaa, ja hän haluaa vain saada 'suosiutta' "

Joten sanon teille kaikille koulukiusatuille, jos teitä kiusataan, kertokaa siitä vanhemmille, opettajille... Sitten sanokaa myös rehtorille! Rehtori voi lähettää lapun kotiin että "nyt erotetaan koulusta jos tilanne ei ala muuttumaan". Ja olen aivan varma että sen jälkeen nämä kiusaajat eivät uskalla edes katsoa sinuun päin!

Kiusaajat, olette todella säällittäviä. Aina kiusaaminen ei ole semmoista lyömistä ja jatkuvaa 'kiusaamista'. Se voi olla myös nauramista kesken jonkun esityksen koulussa, tai muuten vaan katsella inhottavasti. Mutta nou prob., tällä kiusaajalla on vain itsellään omia ongelmia! (Muista ajatella niin, mutta muista myös kertoa siitä muille ihmisille) Ettehän halua että se jatkuu kuitenkaan? Sitä minäkin.

Haluammehan, että suomi lähtee sieltä "eniten koulukiusattua" listalta pois? Haluammehan!?
Nyt lopetamme kaikki koulukiusatut toisten kiusaamisen! Emme enään koskaan katsele toisten suorituksia irvaillen tai nenänvarttapitkin. Emme enään koskaan naura muille! Olemme ystävällisiä ja iloisia, jotta kaikilla olisi hyvä mieli, ja kaikilla olisi mahdollisuus olla omaitsensä, hyväksytty ja kiva kaveri jokaiselle.

No, katsellaan sitten tarkemmin kun uutisissa ilmoitetaan koulukiusaamisesta. Katsotaan, uskoitteko te minua! Katsotaan pystyttekö te kiusaajat olla kivoja muille vaikka itsellänne onkin ongelmia!

Terveisin, Lasten psykiatri Khemsy Lee

P.S. NYT KAIKKI MUKAAN TÄHÄN UUTEEN HANKKEESEEN:

LOPETETAAN KOULUKIUSAAMINEN, OLLAAN KAIKILLE KIVOJA - HANKKEESEEN.

SIKSI, ETTÄ SUOMESTA TULISI HYVÄ MAA ELÄÄ!

5

1155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niopäöö

      kumpa vaan toimiski toi.

    • asfdg

      Ja miten tää ruokaa liitty?

    • ei kuulu plastaan

      koulukiusaaja lee

    • kiitos kaunis

      Joo, joka ikinen vuosi (oon nyt seiskalla) on koulukiusaamisesta jankattu, samat asiat kerrattu ja kerrattu uudelleen ja uudelleen. Ei ne asiat puhumalla lopu ja nyt puhun ihan "kokeneen" nuoren suusta.

    • armagedd0nn

      viestis on kyllä täyttä paskaa! kiusaajalla ei ole mitään ongelmia. hänellä on vitun hyvä elämä, kavereita, naisia yms. Ja kiusaaja ei vitussa ole kiusatulle kateellinen. Jos oot psykiatri oot ihan vitun tyhmä, etkä ole koskaan ollut kiusattu. oikee pistää vituttaa tälläiset tekstit. ja kiusaamisesta kun kertoo opelle, rehtorille yms, niin kiusaaminen vaan jatkuu ja saat nössön leiman. paras ratkaisu on mätkiä kunnolla turpaan, saat rispektiä, ja jos et pärjää/se ei auta, toinen vaihtoehto on koulusurma vaikka moralla. en ole kiusattu enkä kiusaaja, vaan viisas ja määrätietoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3576
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3326
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      72
      2532
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      46
      2019
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1708
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1130
    Aihe