SALAMOI PILVETTÖMÄLLÄ TAIVAALLA?

Eilen tähän aikaan katselin ulkosalla tähtitaivasta ja olin lentää pyllyllei kun tällasii vaakasalamoita? Ei jyrinöitä, ei pilven hattaraa. Mitä mahtoivat oikeasti olla? Kaksin käsin sai laskea kuitenkin reilun vartin aikana.
6528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eilen näihin aikoihin eteläisen Suomenlahden ja Viron rannikon yli kulki ukkosrintama. Tarkistin asian silloin Ilmatieteen laitoksen säätutkien havainnoista. Minäkin näin Suomen etelärannikolta käsin runsaasti salamoiden aiheuttamia välähdyksiä taivaanrannassa. Mutta koska salamointi tapahtui useiden kymmenien kilometrien päässä, ei jyrinää tietenkään voinut kuulla. Eli ei mitään ihmeellistä.

Äänestä

Huomasimme mieheni kanssa saman ilmiön ja ihmettelimme kovasti. Jyrisemättömyys selittyy sillä että salamat olivat niin kaukana meistä ettei jyrinä kantautunut korviimme, vaikka salamat näkyivät. Me olimme kyllä näkevinämme salamointia useassa eri suunnassa, ei siis pelkästään etelässä. Meistä katsottuna (etelärannikolta, Kaakkois-Suomesta) salamointia näkyi myös pohjoisessa päin. Erikoisina tässä oli mielestäni juuri pilveetön taivas. Pilviä ei näkynyt missään, vaan tähdet loistivat kirkkaina, ja siellä tähtien seassa välähteli salamoita. Jännän näköistä oli, johtui mistä johtui :)

Äänestä
  • Elosalamoita. Syksyisin esiintyvä ilmiö.

    Äänestä

  • Dzorde kirjoitti:

    Elosalamoita. Syksyisin esiintyvä ilmiö.

    Me kuolemme kaikki!

    Äänestä

  • Dzorde kirjoitti:

    Elosalamoita. Syksyisin esiintyvä ilmiö.

    vaati ukkosen, väittää ainakin ilmatieteen laitos:

    Äänestä

  • alosalamakin kirjoitti:

    vaati ukkosen, väittää ainakin ilmatieteen laitos:

    Elosalama katsos kun on ihan tavallinen salama. Siis ukkoseen liittyvä salama, kuten muutkin salamat.

    Elosalama-nimitys tulee kyseeseen jos ukkonen on niin kaukana, ettei salamoiden ääni kuulu havaintopaikkaan, mutta salamat, tai niiden valo heijastumalla ilmakehän epäpuhtauksista/vesihöyrystä näkyy. Tällainen tilanne on mahdollinen lähinnä pimeään aikaan, koska pimeällä salamoiden valo voi näkyä useamman sadan kilometrin päähän ukkospilvestä, mutta ääni ei yllä juurikaan yli 20 km:n etäisyydelle. Suomessa tällainen tilanne on mahdollinen lähinnä vain elo- ja syyskuun öinä. Elosalaman nimi tulee elokuusta tämän asian johdosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


memma66 kirjoitti:

Eilen tähän aikaan katselin ulkosalla tähtitaivasta ja olin lentää pyllyllei kun tällasii vaakasalamoita? Ei jyrinöitä, ei pilven hattaraa. Mitä mahtoivat oikeasti olla? Kaksin käsin sai laskea kuitenkin reilun vartin aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu