Konsensus tiedemaailmassa menettää merkityksensä silloin, kun politiikka astuu kuvioihin. Konsensus tänä päivänä merkitsee sitä, että ollaan samaa mieltä, jotta ei menetetä TYÖPAIKKAA.
Konsensus Stalinin Neuvostoliitossa merkitsi sitä, että ollaan samaa mieltä, jotta ei menetetä HENKEÄ.
Tämän palstan hurmahenkisimmät kirjoittajat harmittelevat sitä, ettei tiedemaailman "toisinajattelijoita" voi enää nykyään laittaa vankilaan, tai yksinkertaisesti likvidoida.
Hohhoijaa on luku erikseen, koska hän on pelkästään yksi mielisairas piruparka, jolla ei ole muuta elämää, kuin tämä palsta.
Konsensus Stalinin Neuvostoliitossa merkitsi sitä, että ollaan samaa mieltä, jotta ei menetetä HENKEÄ.
Tämän palstan hurmahenkisimmät kirjoittajat harmittelevat sitä, ettei tiedemaailman "toisinajattelijoita" voi enää nykyään laittaa vankilaan, tai yksinkertaisesti likvidoida.
Hohhoijaa on luku erikseen, koska hän on pelkästään yksi mielisairas piruparka, jolla ei ole muuta elämää, kuin tämä palsta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vain sinä olet mielisairas. Elämässäsi ei näytä olevan yhtään mitään muuta sisältöä kuin hörhöillä ja hihhuloida tiedettä vastaan tällä palstalla 24/7/365.
Politisoituminen tarkoittanee tässä sitä, että kaikki maailman maat pitäisi saada mukaan kantamaan vastuunsa.
Mutta kun vertaat Neuvostoliittoon, niin kertoisitko minkä poliitttisen ryhmän ideologiaa ilmastonmuutoksen vastainen asia ajaa? Kuka hyötyy poliittisesti siitä, että fossiilisten polttoaineiden käyttöä vähennetään ja säästetään energiaa? Miten tämä minulle outo ideologia on saanut niin suuren vallan, että kaikki maailman hallitukset ovat sen takana?
Tieteen "politisoitumisesta" löytyy esimerkkejä.
Toisen maailmansodan aikana Albert Einstein kirjoitti kuuluisan kirjeen Yhdysvaltain presidentille, että USA:n pitäisi kehittää atomipommi ennen kuin Hitlerin Saksa sen tekee. Silloin suhteellisuusteoria politisoitui, mutta se ei osoittautunut vääräksi.
1970-luvulla tiedemiehet totesivat happosateiden tuhoavan Euroopan metsät. Poliitikkojen päätöksillä saatiin rikkipäästöt kuriin. Sekö on sitä sitä "politisoitumista", joka jonkin kumman logiikan kautta osoittaa, että tiedemiehet ovat nytkin väärässä puhuessaan ilmastonmuutoksesta?
Minä en alkuunkaan ymmärrä tämmoisia hihhuliväitteitä. Sorge.
"Miten tämä minulle outo ideologia on saanut niin suuren vallan, että kaikki maailman hallitukset ovat sen takana?"
Eiköhän totuus ole juuri päinvastainen.
Jopa EU on kääntämässä poliittisen kelkkansa.
Olet uskontosi kanssa kovin yksin.
Onneksesi on hohheli.
Päivystys yksinään on kurjaa.
Aivan käsittämätöntä tuo hörhöilysi. Se näyttää peräti mielisairaalta. Vain sinä olet uskovainen, tieteenkieltäjä-hihhuli. Miksi haluat jokaikinen päivä ja loputtomasti ottaa virtuaalisesti turpaasi hörhöiltyäsi täysin lapsellisia ja typeriä hörhöilyjä? Oletko masokisti?
Huomaan olevani äärettömän humaani henkilö, kun kerran siedän sinua kirjoituksiesi kanssa lähes sietämättömään tylsyyteen asti.
En todellakaan ole koskaan saanut sinulta tai kenelkään "uskovaiselta" "turpaan".
Sinä itse olet joutunut alistumaan ala-arvoisiin nimittelyihin osaamisen loppuessa.
En ole sadisti, koska armahdan sinua seinän tullessa taas kerran eteesi.
Ilmasto elää elämäänsä ja emme voi sille mitään.
Aivan käsittämätöntä tuo hörhöilysi. Hohhoijaa.