Onko näin, että käytännöllisen ja teoreettisen filosofian yksi merkittävimmistä eroista on se, että teoreettinen filosofia etsii varmaa ja yhtä totuutta käyttäen apunaan deduktiivista päättelyä, mutta käytännöllinen filosofia etsii perusteltua ja toimivaa ratkaisua johonkin eettiseen tai yhteiskunnalliseen asiaan tai ongelmaan?
Käytännöllinen filosofia
Tietämätön..
41093
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin ainakin itse olettaisin. Olisiko teoreettinen filosofia keskittynyt enemmänkin epistemologiaan ja hermeneuttisiin kysymyksiin, kun käytännöllinen filosofiassa korostuvat poliittinen filosofia sekä moraalifilosofinen keskustelu. Toisaalta kysymys, missä mielessä on olemassa erilaisia filosofian tekemisen lajeja, jätetään auki.
Teoreettisen ja käytännöllisen filosofian erottelu toisistaan on kait ollut tärkeä viime vuosisatojen anglosaksisessa filosofiassa. Toisaalta filosofia tietoteoriana ja toisaalta moraalifilosofiana (kts. nimim. otemporan viesti). Humelta vaikutteita saaneella Kantilla oli myös tällainen jaottelu. Joissain klassisissa filosofisissa systeemeissä etiikan ja metafysiikan välille ei voi tehdä mitään olennaista erottelua. Esim. Hegelillä moraali sisältyy "välitetysti" todellisuuden "kokonaisteoriaan". Asiat liittyvätkin toisiinsa. Hegel ei käsittänyt tuollaisia hatusta vedettyjä dualismeja lainkaan (hänen mukaansa ne jäivät "abstraktiksi"). Eli kysymys esim. toiminnasta sisältyy ontologiaan eikä ole mikään analyyttisesti eroteltava oma ongelma-alue. Tällöin jopa historia voi tulla olennaisesti vaikuttamaan puhtaasti teoreettisina pidettyihin kysymyksiin.
Laitappa lähdetieto mistä olet tietosi lukenut, niin tarkistan tiedon oikeellisuuden.
Ja tietysti Platonilla erottelu teoreettisen ja käytännöllisen filosofian välillä on vähintäänkin hämärä. Platonilla o i k e a a n tietoon liittyy tietty ideaalisuus hyvän idean kautta. Tässä Platon on voinut saada vaikutteita oman aikansa geometriasta, joka käsitteli erilaisia ideaalisia objekteja. Esim. todella tosi ympyrä on ideaalinen teoreettinen objekti, joka on puhdistettu kaikesta reaalisissa ympyröissä esiintyvistä epätäydellisyyksistä. Oikea ympyrä on sellainen, jossa ei ole enää jälkeäkään mistään ympäristön vaikutuksesta tai subjektiivisista tekijöistä.