Jokunen päivä sitten, muistaakseni YLE:n sivulla oli kirjoitus jossa eräs taho (en muista nimeä) kertoi kuinka yritykset toisinaan kyselee heiltä ilmaista työvoimaa eli palkattomia harjoittelijoita. Tämän tahon edustaja sitten suoraselkäisesti kertoi vastaavansa näille kyselijöille jotenkin niin että: jos työ on niin arvotonta ettei siitä makseta palkkaa, niin sellaista työtä ei kannata ollenkaan tehdä, he eivät ilmais-työväkeä välitä.
Arvokas oma-ehtoinen vapaa-ehtoistyö on asia erikseen, mutta työttömän pakottaminen (työttömän taloudellista ahdinkoa [hyväksi]käyttäen) säännölliseen työhön palkalla alle toimeentulorajan ja alle kaikkien TESsien, ei ole moraalisesti oikein.
Arvokas oma-ehtoinen vapaa-ehtoistyö on asia erikseen, mutta työttömän pakottaminen (työttömän taloudellista ahdinkoa [hyväksi]käyttäen) säännölliseen työhön palkalla alle toimeentulorajan ja alle kaikkien TESsien, ei ole moraalisesti oikein.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kun kerran poliitikotkin on ostettu valtaan ja he ovat antaneet siunauksensa työttömien ja vähäosaisten täydelliselle riistämiselle, niin ei siinä enää auta moraalista saarnaaminen.
Sellaiset ideat kuin "hyvinvointiyhteiskunta", "hyvinvointivaltio" tai "kestävä kehitys", on sanoja, joita usein kuulee juuri poliitikkojen suusta. Olen noita poliitikkoja nähnyt mm. puhumassa tv:ssä tai kuullut radiossa, siellä nämä (ainakin) yrittävät antaa (jotkut antavatkin, heitähän mm. äänestetään paljon) itsestään asiantuntevan, välittävän ja moraalisen vaikutelman kansalle - toki myös nk. vieraantuneisuutta näkyy, esim. esitetään että: minä, poliitikko ajan työttömän etua, kun suureen ääneen vaadin lisää rahaa aktivointiin ja kuntouttavaan työtoimintaan (josta palkka = työmarkkinatuki 8€/pvä) tms. vaikka yksinkertaisesti kunnon palkkatyötä (min. TES) olisi tarvis.. (valta-enemmistö pitkäaikaistyöttömistä uskoakseni on aivan täysin työkykyisiä.)
Siis ehkä poliitiikanteon (poliitikon kannalta) ja reaalitodellisuuden välinen ongelmallisuus liittyy ihanteiden (hyvinvointivaltio) ja poliitikon henkilökohtaisen eduntavoittelun (haluan pitää asemani) välisen ristiriidan sovittamiseen? Siis siten että "molemmat hyötyvät". Silloin kun tämä "molemmat hyötyvät" (poliitikon henk.koht. etu ja yleinen etu) ei käy toteen, saattaa mukaan tulla muunnellun totuuden esittäminen (poliitikon sanomana) tai jopa suoranainen vilppi asian korjaamiseksi poliitikon eduksi.
Jos ilmenee, että poliitikon vaikuttimet päätöksiä tehdessään ei ole olleet olennaisilta osin oikeat (jos siis on rikottu lakia oman edun tai puolueen edun vuoksi), hänen tulisi poliitikon ominaisuudessa kyetä toteamaan : "en onnistunut palvelemaan kansaani, joten eroan tehtävästäni, koska en ole tässä tehtävässä ensisijaisesti ajamassa omaa hyötyäni, vaan kansan etua. Omat taloudelliset /valta-edut kärsivät, mutta siitä en perusta, uusi sopiva henkilö tähän tehtävään kansaa palvelemaan täytyy löytyä."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hyvinvointivaltio
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kestävä_kehitys
Työkokeilua -> työharjoittelua -> työelämävalmennusta -> kuntouttavaa työtoimitaa ja alusta taas työkokeilua jne.
''työttömän pakottaminen (työttömän taloudellista ahdinkoa [hyväksi]käyttäen) säännölliseen työhön palkalla alle toimeentulorajan ja alle kaikkien TESsien, ei ole moraalisesti oikein.''
Kun olisi vaikkapa tessin alle olevaa palkkaa, vaan kun kyse on siitä, että palkan määrä on 0 e.
Ei työmarkkinatuki ja ylläpitokorvaus ole mitään palkkaa, kyse on verorahoista maksettua tukea ja työantajan maksama palkka on 0 e.
Kyse on siis äärimmäisen härskistä työttömien hyväksikätytöstä.
Orjuus määritellään siten, että joku pakotetaan johonkin, mistä joku toinen hyötyy. Näinhän tapahtuu, kun työtön pakotetaan rangaistuksilla uhaten palkattomaan työhön.
Hyötyjiä ovat
a) työkkärin mimmit. Jos työttömyysturva ei olisi niin hullua kuin on, niin työkkäreissä tarvittaisiin vain murto-osa nykyisestä miehityksestä.
b) työnantajat, jotka saavat työttömän työpanoksen ilmaiseksi ja näin saavat lisää voittoa työttömän kustannuksella.
Vuonna 2007 aloitti n. 50 000 työtöntä palkattomassa työssä, minkä lisäksi tulevat sitten vielä edellisenä vuonna aloittaneet. Kyse ei ole siis nappikaupasta.
Orjuuden määritelmä toteutuu myös, kun työtön pakotetaan työkkärin järjestämiin humpuukikoulutuksiin.
Hyötyjiä ovat
a) sama kuin edellisessä kohdassa.
b) humpuukikoulutusyrittäjät, jotka kuppaavat yhteiskunnalta suunnattomat rahat toimintaansa.
Ei ole pakko olla työtön. TYÖTTÖMYYS ON OMA VALINTA, NAUTI NYT VALINNOISTASI!
Palkkatyö on eri asia. Älä sotke asioita, kuten elämälläsi teit.