” Samoan pääkaupunki Apia on evakuoitu”
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2009092910336738_ul.shtml
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2009092910336738_ul.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja miten tämä liittyy ilmastonmuutokseen?
Maailma kun on pullollaan julkisuuden kipeitä "ilmastotutkijoita".
Tuttu hyvä ratkaisu.
Oikeesti tämä ei ole minkään valtakunnan tiedettä, vaan yksityisajattelua.
Kirjoitin tästä samasta aiheesta muutama vuosi sitten, mutten jaksa ruveta kaivamaan sitä esiin.
Ohutta kuorikerrosta lukuun ottamatta maapallo on sulaa ainetta, sitä, mitä toisinaan valuu alas tulivuorten rinteitä, laavaa.
Painovoima pakottaa tällaisen vetelän ainekasan suurin piirtein pallon muotoiseksi, riippuen paikallisten materiaalien tiheydestä.
Kun paino jakautuu uudella tavalla, niin kuin nyt jäätiköiden sulamisen takia tapahtuu, pallo hakee koko ajan uutta tasapainotilaa. Siitä seuraa tavallista enemmän maanjäristyksiä ja tulivuoren purkauksia.
Voisinpa melkein lyödä vetoa, että viimeisen parinkymmenen vuoden aikana on ollut huomattavasti enemmän maanjäristyksiä ja tulivuorenpurkauksia kuin vaikkapa viimevuosisadan alussa vastaavana ajanjaksona.
Joku viiteliäs voisi kaivaa tilastot esiin, minä en viitsi.
Kuten mainitsikin maan kiinteä pintakerros on ohut (kuin munan kuori) sulan massan päällä ja tämän vuoksi epävakaa.
Painon lisääntyminen tai väheneminen lisää järistyksiä, mikä on todettu esim. suurten tekojärvien täytön aikana todetuissa järistysmittauksissa.
Tämäntyyppiset järistykset ovat kuitenkin vähäisiä vomakkuudeltaan ja tuhoisat maanjäristykset ja tulivuoritoiminta syntyvät edelleen magman ja mannerlaattojen liikkeiden vuoksi.
Pintapuolisesti tilastoja tutkimalla voisit ehkä päätyä siihen tulokseen että maanjäristykset ja tulivuoren purkaukset ovat lisääntyneet, mutta siinä tullaan saman ongelman eteen kuin muidenkin ympäristökatastrofien suhteen eli todellista vertailukelpoista aineistoa esim. 1800-luvulta ei ole saatavilla.
minusta tuo kuulostaa vaan siltä että joka joka ainut ilmiö maapallolla on pakko saada sovitettua ilmstonmuutoksen syyksi. Olisiko edes toeóriassa mahdollista että joku asia ei olisi palautettavissa ihmisen syyksi, vaan ihan maapallon itsensä aiheuttama? Tässä katsannossa maata kohti syöksyvä meteoriitti olisi terapeuttinen asia ihmiskunnalle.