MOT: Tantrakultin pimeä puoli 5.10. klo 20

Riikka_Koo

MOT: Tantrakultin pimeä puoli

Romanialaisen joogakoulun gurua epäillään ihmiskaupasta. Koulun lonkerot yltävät myös Suomeen.

TV1 maanantaina 5.10. klo 20:00

Uusinnat:

TV1 tiistaina 6.10. klo 16:00
TV1 torstaina 8.10. klo 05:55

MOT kertoo nyt Romaniasta lähtöisin olevasta seksikultista. Joogaa, tantraa ja eri valtauskontoja sekoittavalla liikkeellä on kymmeniätuhansia kannattajia ympäri maailmaa, myös Suomessa. Joogaliikkeen guru on Romaniassa syytteessä ihmiskaupasta ja alaikäiseen sekaantumisesta. Toimittaja Riikka Kaihovaara kiersi gurun jäljillä Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa ja Romaniassa. Ohjelma saattaa sisältää lapsille sopimatonta materiaalia.

Lue myös blogimerkintä ja osallistu keskusteluun: http://blogit.yle.fi/mot

Ja laita palautetta: http://ohjelmat.yle.fi/mot/palaute_vinkit

TV:n ensiesityksen jälkeen ohjelma on nähtävissä Yle Areenassa seitsemän vuorokauden ajan: http://areena.yle.fi/

6

1723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukija.

      Kiitos kun kerroit, vaikuttaa mielenkiintoiselta. Katsotaan.

      • jooginen

        Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.


      • voi voi
        jooginen kirjoitti:

        Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.

        Vastine on surkea ja syyllisyys oikein huokuu siitä läpi. Toivottavasti koulu lakkautetaan ja syylliset tuomitaan pian.


      • epäilyttää.
        voi voi kirjoitti:

        Vastine on surkea ja syyllisyys oikein huokuu siitä läpi. Toivottavasti koulu lakkautetaan ja syylliset tuomitaan pian.

        Kyllä sen nimettömänä esiintyvän henkilön puheet televisossa tuntuivat minusta olevan roskaa, ihan vaikuttaa pelkästään halulta leimata. En sano, etteikö jotain väärääkin löytyisi taustalta kun oikein etsitään, mutta kyllä ohjelma on katteettoman leimaava. Mä en usko ohjelmaa, jossa joku esittää asenteellisia ja leimaavia mielipiteitä, eikä toiselle osapuolelle anneta mahdollisuutta kommentoida. Itse ainakin uskon esim nathan sivuilla olevaan "väärien mielenterveyssyytteiden analyysi" kohdasta löytyvään vastaukseen täysin.
        Ja mitä tulee syytteisiin lahkosta, niin kursseille osallistujathan ovat asiakkaita jotka maksavat haluamastaan ajasta ja sitten joko jättävät tai jatkavat. Eipä se kovin lahkonomaiselta vaikuta, enemmänkin palvelulta.


      • kysyn.
        jooginen kirjoitti:

        Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.

        tietää, että mikä niiden pornovideoiden tarkoitus on? Jäi jostain mielikuva että sellaisia on tehty ja että joku suuri pornonvälittäjä myös kauppaisi niitä videoita tanskassa. Mikä sen pornon osuus on tantrassa ja yleensäkin koulun toiminnassa? Pornovideot eivät suoraansanoen vaikuta kovin henkiseltä. Nehän on sellaista teollista fantasiaa, jossa ihmisiä "esineellistetään".


      • Missssh
        kysyn. kirjoitti:

        tietää, että mikä niiden pornovideoiden tarkoitus on? Jäi jostain mielikuva että sellaisia on tehty ja että joku suuri pornonvälittäjä myös kauppaisi niitä videoita tanskassa. Mikä sen pornon osuus on tantrassa ja yleensäkin koulun toiminnassa? Pornovideot eivät suoraansanoen vaikuta kovin henkiseltä. Nehän on sellaista teollista fantasiaa, jossa ihmisiä "esineellistetään".

        Minä kävin useamman vuoden Nathalla. Ikinä en pornoon törmännyt. Joogatunti oli ihana, rentouttava ja voimistava ja joogan teoriaa ja filosofiaa käytiin niin paljon läpi että en varmaan tule muilla joogakouluilla tule ikinä niin paljon oppimaan. Opettajakin oli tosi hyvä.

        Siitä en sitten tiedä mitä ulkomailla tapahtuu. MOT-ohjelmaan en luota, olen nähnyt sen vääristelevän ja mustamaalaavan asioita ennenkin, tästä minulla on hyvin lähipiirin kokemusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      149
      10972
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3893
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3883
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3611
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3461
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      99
      3294
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      70
      1940
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1257
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      938
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      264
      899
    Aihe