MOT: Tantrakultin pimeä puoli 5.10. klo 20

Riikka_Koo

MOT: Tantrakultin pimeä puoli

Romanialaisen joogakoulun gurua epäillään ihmiskaupasta. Koulun lonkerot yltävät myös Suomeen.

TV1 maanantaina 5.10. klo 20:00

Uusinnat:

TV1 tiistaina 6.10. klo 16:00
TV1 torstaina 8.10. klo 05:55

MOT kertoo nyt Romaniasta lähtöisin olevasta seksikultista. Joogaa, tantraa ja eri valtauskontoja sekoittavalla liikkeellä on kymmeniätuhansia kannattajia ympäri maailmaa, myös Suomessa. Joogaliikkeen guru on Romaniassa syytteessä ihmiskaupasta ja alaikäiseen sekaantumisesta. Toimittaja Riikka Kaihovaara kiersi gurun jäljillä Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa ja Romaniassa. Ohjelma saattaa sisältää lapsille sopimatonta materiaalia.

Lue myös blogimerkintä ja osallistu keskusteluun: http://blogit.yle.fi/mot

Ja laita palautetta: http://ohjelmat.yle.fi/mot/palaute_vinkit

TV:n ensiesityksen jälkeen ohjelma on nähtävissä Yle Areenassa seitsemän vuorokauden ajan: http://areena.yle.fi/

6

1763

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukija.

      Kiitos kun kerroit, vaikuttaa mielenkiintoiselta. Katsotaan.

      • jooginen

        Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.


      • voi voi
        jooginen kirjoitti:

        Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.

        Vastine on surkea ja syyllisyys oikein huokuu siitä läpi. Toivottavasti koulu lakkautetaan ja syylliset tuomitaan pian.


      • epäilyttää.
        voi voi kirjoitti:

        Vastine on surkea ja syyllisyys oikein huokuu siitä läpi. Toivottavasti koulu lakkautetaan ja syylliset tuomitaan pian.

        Kyllä sen nimettömänä esiintyvän henkilön puheet televisossa tuntuivat minusta olevan roskaa, ihan vaikuttaa pelkästään halulta leimata. En sano, etteikö jotain väärääkin löytyisi taustalta kun oikein etsitään, mutta kyllä ohjelma on katteettoman leimaava. Mä en usko ohjelmaa, jossa joku esittää asenteellisia ja leimaavia mielipiteitä, eikä toiselle osapuolelle anneta mahdollisuutta kommentoida. Itse ainakin uskon esim nathan sivuilla olevaan "väärien mielenterveyssyytteiden analyysi" kohdasta löytyvään vastaukseen täysin.
        Ja mitä tulee syytteisiin lahkosta, niin kursseille osallistujathan ovat asiakkaita jotka maksavat haluamastaan ajasta ja sitten joko jättävät tai jatkavat. Eipä se kovin lahkonomaiselta vaikuta, enemmänkin palvelulta.


      • kysyn.
        jooginen kirjoitti:

        Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.

        tietää, että mikä niiden pornovideoiden tarkoitus on? Jäi jostain mielikuva että sellaisia on tehty ja että joku suuri pornonvälittäjä myös kauppaisi niitä videoita tanskassa. Mikä sen pornon osuus on tantrassa ja yleensäkin koulun toiminnassa? Pornovideot eivät suoraansanoen vaikuta kovin henkiseltä. Nehän on sellaista teollista fantasiaa, jossa ihmisiä "esineellistetään".


      • Missssh
        kysyn. kirjoitti:

        tietää, että mikä niiden pornovideoiden tarkoitus on? Jäi jostain mielikuva että sellaisia on tehty ja että joku suuri pornonvälittäjä myös kauppaisi niitä videoita tanskassa. Mikä sen pornon osuus on tantrassa ja yleensäkin koulun toiminnassa? Pornovideot eivät suoraansanoen vaikuta kovin henkiseltä. Nehän on sellaista teollista fantasiaa, jossa ihmisiä "esineellistetään".

        Minä kävin useamman vuoden Nathalla. Ikinä en pornoon törmännyt. Joogatunti oli ihana, rentouttava ja voimistava ja joogan teoriaa ja filosofiaa käytiin niin paljon läpi että en varmaan tule muilla joogakouluilla tule ikinä niin paljon oppimaan. Opettajakin oli tosi hyvä.

        Siitä en sitten tiedä mitä ulkomailla tapahtuu. MOT-ohjelmaan en luota, olen nähnyt sen vääristelevän ja mustamaalaavan asioita ennenkin, tästä minulla on hyvin lähipiirin kokemusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1193
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      59
      655
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      571
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      538
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      76
      536
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    9. 36
      494
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      472
    Aihe