MOT: Tantrakultin pimeä puoli
Romanialaisen joogakoulun gurua epäillään ihmiskaupasta. Koulun lonkerot yltävät myös Suomeen.
TV1 maanantaina 5.10. klo 20:00
Uusinnat:
TV1 tiistaina 6.10. klo 16:00
TV1 torstaina 8.10. klo 05:55
MOT kertoo nyt Romaniasta lähtöisin olevasta seksikultista. Joogaa, tantraa ja eri valtauskontoja sekoittavalla liikkeellä on kymmeniätuhansia kannattajia ympäri maailmaa, myös Suomessa. Joogaliikkeen guru on Romaniassa syytteessä ihmiskaupasta ja alaikäiseen sekaantumisesta. Toimittaja Riikka Kaihovaara kiersi gurun jäljillä Suomessa, Ruotsissa, Tanskassa ja Romaniassa. Ohjelma saattaa sisältää lapsille sopimatonta materiaalia.
Lue myös blogimerkintä ja osallistu keskusteluun: http://blogit.yle.fi/mot
Ja laita palautetta: http://ohjelmat.yle.fi/mot/palaute_vinkit
TV:n ensiesityksen jälkeen ohjelma on nähtävissä Yle Areenassa seitsemän vuorokauden ajan: http://areena.yle.fi/
MOT: Tantrakultin pimeä puoli 5.10. klo 20
6
1703
Vastaukset
- lukija.
Kiitos kun kerroit, vaikuttaa mielenkiintoiselta. Katsotaan.
- jooginen
Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.
- voi voi
jooginen kirjoitti:
Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.
Vastine on surkea ja syyllisyys oikein huokuu siitä läpi. Toivottavasti koulu lakkautetaan ja syylliset tuomitaan pian.
- epäilyttää.
voi voi kirjoitti:
Vastine on surkea ja syyllisyys oikein huokuu siitä läpi. Toivottavasti koulu lakkautetaan ja syylliset tuomitaan pian.
Kyllä sen nimettömänä esiintyvän henkilön puheet televisossa tuntuivat minusta olevan roskaa, ihan vaikuttaa pelkästään halulta leimata. En sano, etteikö jotain väärääkin löytyisi taustalta kun oikein etsitään, mutta kyllä ohjelma on katteettoman leimaava. Mä en usko ohjelmaa, jossa joku esittää asenteellisia ja leimaavia mielipiteitä, eikä toiselle osapuolelle anneta mahdollisuutta kommentoida. Itse ainakin uskon esim nathan sivuilla olevaan "väärien mielenterveyssyytteiden analyysi" kohdasta löytyvään vastaukseen täysin.
Ja mitä tulee syytteisiin lahkosta, niin kursseille osallistujathan ovat asiakkaita jotka maksavat haluamastaan ajasta ja sitten joko jättävät tai jatkavat. Eipä se kovin lahkonomaiselta vaikuta, enemmänkin palvelulta. - kysyn.
jooginen kirjoitti:
Katsokaa myös asianosaisen Natha-joogakoulun vastaus syytöksiin www.natha.fi/vastine.
tietää, että mikä niiden pornovideoiden tarkoitus on? Jäi jostain mielikuva että sellaisia on tehty ja että joku suuri pornonvälittäjä myös kauppaisi niitä videoita tanskassa. Mikä sen pornon osuus on tantrassa ja yleensäkin koulun toiminnassa? Pornovideot eivät suoraansanoen vaikuta kovin henkiseltä. Nehän on sellaista teollista fantasiaa, jossa ihmisiä "esineellistetään".
- Missssh
kysyn. kirjoitti:
tietää, että mikä niiden pornovideoiden tarkoitus on? Jäi jostain mielikuva että sellaisia on tehty ja että joku suuri pornonvälittäjä myös kauppaisi niitä videoita tanskassa. Mikä sen pornon osuus on tantrassa ja yleensäkin koulun toiminnassa? Pornovideot eivät suoraansanoen vaikuta kovin henkiseltä. Nehän on sellaista teollista fantasiaa, jossa ihmisiä "esineellistetään".
Minä kävin useamman vuoden Nathalla. Ikinä en pornoon törmännyt. Joogatunti oli ihana, rentouttava ja voimistava ja joogan teoriaa ja filosofiaa käytiin niin paljon läpi että en varmaan tule muilla joogakouluilla tule ikinä niin paljon oppimaan. Opettajakin oli tosi hyvä.
Siitä en sitten tiedä mitä ulkomailla tapahtuu. MOT-ohjelmaan en luota, olen nähnyt sen vääristelevän ja mustamaalaavan asioita ennenkin, tästä minulla on hyvin lähipiirin kokemusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli224907Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123555Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403167IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462669Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861278Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2681189- 571120
- 791119
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3941096Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E203992