Onnistuneet kaalikääryleet?

kaaalin ystävä

Juuh, yritin tehdä vhh kaalikääryleitä (ilman mitään ohjeita) mutta pieleenhän se meni..niistä tuli kivikovia ja lehdetki tais olla vielä liian raakoja ei ollu tarpeeks pehmeitä..no lehdet oli kovia koska keitin liian vähä aikaa, sen tajuan. mutta mitä siihen täytteeseen pitää laittaa että siitä tulee valmiina semmonen pehmee mössö? laitoin vaan jauhelihaa, sipulia, mausteita ja kananmunaa. Ehkä laitoin kananmunaa liikaa ja se aiheutti kovuuden. Pitääkö laittaa lisäks kermaa vai mitä että saa suussasulavia kääryleitä, ei sahalla sahattavia kovia pötköjä..? Vinkkejä kiitos!

2

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se kananmuna

      ei kääryleisiin laiteta kananmunaa - EI.
      Täytteeseen kiehautettua/höyrytettyä jauhelihaa, kaalisippua (keitetty tai kevyesti paistettu), mausteita ja halutessasi vaikka vähän kermaa/ranskankermaa, tuorejuustoa.

      lisäksi täutteeseen voi laittaa metsäsieniä, sipulia, vähän porkkanaa, jos niistä tykkää ja saatavilla on.

      Uunissa ensin kova lämpä ( ehkä 1/2 tuntia) ja sitten hiljakseen haudutellen (alle 200 astetta) mielellään parikin tuntia.

    • ...

      siis ruotia, ensin veitsellä tai omenaporalla pois. Sitten keitä, päällimmäiset lehdet alkavat pehmitä, ota pois vedestä lautaselle. Kaali uudestaan kiehumaan, ja taas sama juttu.
      Kun olet saanut kaikki kookkaat lehdet irti, ohenna vielä paksua lehden kohtaa veitsellä.
      Täytteeseen keitettyä riisiä, pilkottua sipulia, jauhelihaa, kananmuna, mausteita, ja kaalin sisus.
      Voitele siirappivedellä. Paistetaan 180-200 astetta noin 45 minuuttia.
      Vaatii harjoitusta, aikaa menee tunteja, saat aterian moneksi päiväksi.
      Kiinankaalista saa toki helpommalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      185
      1983
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      59
      725
    Aihe