elinkelvottomiksi ad 2050.
Arvatkaas syy? Hiilidioksidi tietty.
Lopettakaa älytön hiilidioksidin tuprutus.
Taitaa olla valitettavasti jopa myöhäistä jo.
Sellaista tuhoa saa aikaan idiotia.
Arvatkaas syy? Hiilidioksidi tietty.
Lopettakaa älytön hiilidioksidin tuprutus.
Taitaa olla valitettavasti jopa myöhäistä jo.
Sellaista tuhoa saa aikaan idiotia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sieltä se tuli taas tämän aamun aloitus. Mistä oikein keksit noin hienoja juttuja.
Saisimme vissyvettä suoraan laiturilta ammentamalla!
Kummasti vaan polskuttelivat nykyiset nilviäislajit ja suurin osa nykyisistä kalalajeista jo 30-40 miljoonaaa vuotta sitten merissä vaikka hiilidioksidipitoisuus oli paljon nykyistä korkeampi.
Merivesi toimii puskuriliuoksen tavoin jolloin pH ei muutu juuri lainkaan. Hiilidioksidihan on ns. heikko happo.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Puskuriliuos
Tuolla kerrotaan aivan muuta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Merien_happamoituminen
"Merien pintavesien happamuuden on arvioitu vähentyneen 8,179:stä 8,104:ään (–0,075) aikavälillä 1751–1994.[2] Meriveden odotetaan happamoituvan entisestään 7,949:ään (–0,230) vuoteen 2050 mennessä ja 7,824:ään (–0,355) vuoteen 2100 mennessä."
ja
"Kaikista ihmisen kahden vuosisadan aikaisista hiilidioksidipäästöistä noin 40% on imeytynyt meriin ja aiheuttamaan happamoitumista. Kun meret happamoituvat kaloja, pieneliöitä- ja simpukkaeläimiä kuolee joukoittain sukupuuttoon happamoinnin estäessä merten elintärkeitä organismeja toimimasta. esimerkkejä siitä ovat korallit ja monien vedenelävien ravinto, plankton."
"Merien pintavesien happamuuden on arvioitu vähentyneen 8,179:stä 8,104:ään (–0,075) aikavälillä 1751–1994.[2] Meriveden odotetaan happamoituvan entisestään 7,949:ään (–0,230) vuoteen 2050 mennessä ja 7,824:ään (–0,355) vuoteen 2100 mennessä."
Niin huomaa sana ARVIOITU. Sitä ei ole millään mittauksilla todettu. Tuo on arvio eli arvaus.
Meret eivät ole loppujen lopuksi sen happamempia nyt kuin 1850-luvullakaan. Steve McIntyre on kirjoittanut aiheeesta mielenkiintoisen postauksen:
http://www.climateaudit.org/?p=6189
Ongelmat merien happamoitumisen rekonstruktioissa näyttävät olevan varsin samanlaisia kuin puuluistoissakin...
Lähteesi uskottavuus on nolla.
http://www.sourcewatch.org/index.php?title=Steve_McIntyre
Hän on pelkkä bisnesmies. Ei minkäänlaista ilmastotieteellistä koulutusta.
Arvasin täsmälleen että et pysty itse aiheeseen sanomaan mitään. Sen sijaan lähdet hyökkäilemään henkilöä vastaan. Ja näin uskottavuutesi nollautuu -jälleen kerran. Ja vielä säälittävampi olet yrittäessäsi pihistellä muiden nikkejä. Torakan pierun ja ryttääjän netti- ja keskustelukäyttäytyminen on paljon korkeammalla tasolla kuin sinun.
Jos joku fossiiliteollisuuden kätyri valehtelee jotain fossiilifirmojen propagandaa, niin mitä siihen muka pitäisi sanoa? Miksi joku edes postaa sellaista paskaa tiedepalstalle?
älä vaivaa päätäsi asioilla joista et kuitenkaan ymmärrä mitään. Mee vaikka koulun jälkeen ulos leikkimään pois sieltä netistä.
on porukka sekaisin. Mistä näitä puupäitä sikiää? iksei ne lue Naturea ja Scienceä?
menee noin sekaisin niin ei kannata lukea.