Kevyehkö vegaaninen mustikkapiirakka

Heljä

Vegaanina käytin taikinaan Apron maustamatonta jogurttia, sen voi korvata myös samalla määrällä normijogurttia tai piimää (tällöin piirakasta saa hiukan kevyemmän). Piirakkaa tulee uunipellillinen.

n 500g soijajogurttia
3dl fariinisokeria
n. 60g Keijun kevyttä laktoositonta margariinia
3dl grahamjauhoja
3dl kaurahiutaleita (suosittelen Nalle neljänviljan seosta)
2tl ruokasoodaa
3tl kanelia
1tl kardemummaa

Päälle: n 3-4dl mustikoita, 2rkl peruna jauhoja ja 2rkl sokeria (tietysti voit korvata mustikat millä tahansa marjoilla tai esim omenalla lohkoilla)

Vatkaa sekaisin jogurtti ja sokeri, lisää yhdistetyt kuivat ainekset. Kaada leivinpaperilla vuoratulle tai voidellulle uunipellille. Piirakasta saa paksumman käyttämällä pienempää pelliä, ½taikinan voi myös paistaa irtopohjakakkuvuoassa.
Sekoita kulhossa päälliset ja ripottele pinnalle marjat (suurin osa jauhoista ja sokerista jää kulhoon ja piiraalle ei tule ylimääräistä seosta)
Paista 200asteessa noin 40min.

Tällä ohjeella raaoista aineksista laskettuna kalorimäärä on noin 187kcal/100g, eli noin 130kcal per annos (70g)

0

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        23
        2970
      2. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        54
        1416
      3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

        Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
        Puolanka
        75
        1041
      4. Miten suomalaiset miehet

        On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
        Ikävä
        140
        988
      5. Anna mulle vielä tilaisuus

        näyttää kuinka susta tykkään.
        Ikävä
        45
        911
      6. Mitkä asiat tekevät

        kaivatustasi vetovoimaisen?
        Ikävä
        61
        872
      7. Eräs läheinen sanoi

        Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
        Ikävä
        45
        848
      8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

        – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
        Perussuomalaiset
        171
        832
      9. Muistatko vielä

        Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
        Ikävä
        42
        826
      10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

        Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
        Sinkut
        135
        746
      Aihe