Extra Light Suklaamuffini - VAIN 39 kcal !!

Valmistuu Mikrossa

Tässä superterveellinen ja -kevyt herkullinen suklaamuffiniresepti joka valmistuu mikrossa minuutissa.

3 kpl Extra-Light Suklaamuffinia

* 1 dl vehnäleseitä
* 1 tl sokeroimatonta kaakaojauhetta
* 1/2 tl leivinjauhetta
* 1 omegamuna
* 2 rkl vettä
* reilusti makeutusainetta
---------------
- Kalorit: 117 (39 kcal / muffini !! )
- HH 3,6
- Prot 10,1
- Rasva 6,9

Sekoita leseet, kaakao ja leivinjauhe keskenään. Lisää kananmuna, vesi ja makeutusaineet ja sekoita kunnolla. Jaa kolmeen paperiseen amerikanmuffinivuokaan, laita mikroon ja lämmitä täydellä teholla minuutti (itse lämmitän 1min 20s., sillä tykkään kun pinta on vähän rapeampi).

Muffinista voi tehdä myös suolaisen. Mainio leivänkorvike!! Leseen ja kaakaon suhteita voi muuttaa, kannattaa kokeilla mm. pellavasiemeniä, kookoshiutaleita, mantelirouhetta, vaniljasokeria, raejuustoa, marjoja.. Kaikki edellämainitut lisäävät kalorimäärää huomattavasti. Variaatioita on kymmeniä!!

Tämä on mahtava proteiinin, kuidun ja hyvän rasvan lähde. Itse syön tälläisen joka aamu ja aina kun makeanhimo iskee.. Vaatii itsekuria olla syömättä kaikkia kolmea kerralla - mutta jos syö, EI HAITTAA!! :)

4

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrjö muffinsi

      tein tätä ohjeesi mukaan...... muffinsien maku oli kertakaikkiaan KAMALA! hyi olkoon. tein ihan ohjeiden mukaan. paljon laitat makeutusainetta?

      • Muunnelma

        Ei pelkistä leseistä saa kelvollista leivonnaista. Hiilari kuormaa voi vähentää normaali muffinsista korvaamalla yli puolet jauhoiosta leseillä ja sokerin sijaan laittaa hedelmäsokeria ja steviaa vähäsen. Paistaminen uunissa ei mikrossa.


    • kokemusta on

      On vähän mauton näillä suhteilla ainakin suklaata pitäisi olla paljon enemmän. Ehdoton suosikkini on mutakakku karppaus infon sivuilta 200 g voita 200g 80 % sulaa suklaata makeutus ja 1-2 rkl jauhoja. VHHssahan rasvalla ei ole merkitystä paino vain putoaa...

    • Karppi09

      Makeutusaine, varsinkin aspartaami, hidastaa aineenvaihduntaa. Lisäksi tutkimusten mukaan se tekee insuliinille suurin piirtein yhtä paskasesti kuin sokerikin. Ja jokaisen karppaajanhan tulisi tietää, mitä osaa insuliini näyttelee tässä karppaajan laihduttamisessa. Eri asia toki on, jos ei halua laihduttaa ja haluaa pitää vain hiilarit poissa elimistöstään (miksi haluaisi, go figure).

      Stevia lienee ookoo koska sitä määrällisestikin tarvitsee niin vähän, mutta kitkerä on maku.

      Koittakaas herkkukarppaajat jo tajuta, että lähes aina makeapeppuisuus tarkoittaa laihtumisen estämistä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      212
      1994
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      84
      1741
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1701
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe