Extra Light Suklaamuffini - VAIN 39 kcal !!

Valmistuu Mikrossa

Tässä superterveellinen ja -kevyt herkullinen suklaamuffiniresepti joka valmistuu mikrossa minuutissa.

3 kpl Extra-Light Suklaamuffinia

* 1 dl vehnäleseitä
* 1 tl sokeroimatonta kaakaojauhetta
* 1/2 tl leivinjauhetta
* 1 omegamuna
* 2 rkl vettä
* reilusti makeutusainetta
---------------
- Kalorit: 117 (39 kcal / muffini !! )
- HH 3,6
- Prot 10,1
- Rasva 6,9

Sekoita leseet, kaakao ja leivinjauhe keskenään. Lisää kananmuna, vesi ja makeutusaineet ja sekoita kunnolla. Jaa kolmeen paperiseen amerikanmuffinivuokaan, laita mikroon ja lämmitä täydellä teholla minuutti (itse lämmitän 1min 20s., sillä tykkään kun pinta on vähän rapeampi).

Muffinista voi tehdä myös suolaisen. Mainio leivänkorvike!! Leseen ja kaakaon suhteita voi muuttaa, kannattaa kokeilla mm. pellavasiemeniä, kookoshiutaleita, mantelirouhetta, vaniljasokeria, raejuustoa, marjoja.. Kaikki edellämainitut lisäävät kalorimäärää huomattavasti. Variaatioita on kymmeniä!!

Tämä on mahtava proteiinin, kuidun ja hyvän rasvan lähde. Itse syön tälläisen joka aamu ja aina kun makeanhimo iskee.. Vaatii itsekuria olla syömättä kaikkia kolmea kerralla - mutta jos syö, EI HAITTAA!! :)

5

1515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrjö muffinsi

      tein tätä ohjeesi mukaan...... muffinsien maku oli kertakaikkiaan KAMALA! hyi olkoon. tein ihan ohjeiden mukaan. paljon laitat makeutusainetta?

      • Muunnelma

        Ei pelkistä leseistä saa kelvollista leivonnaista. Hiilari kuormaa voi vähentää normaali muffinsista korvaamalla yli puolet jauhoiosta leseillä ja sokerin sijaan laittaa hedelmäsokeria ja steviaa vähäsen. Paistaminen uunissa ei mikrossa.


    • kokemusta on

      On vähän mauton näillä suhteilla ainakin suklaata pitäisi olla paljon enemmän. Ehdoton suosikkini on mutakakku karppaus infon sivuilta 200 g voita 200g 80 % sulaa suklaata makeutus ja 1-2 rkl jauhoja. VHHssahan rasvalla ei ole merkitystä paino vain putoaa...

    • Karppi09

      Makeutusaine, varsinkin aspartaami, hidastaa aineenvaihduntaa. Lisäksi tutkimusten mukaan se tekee insuliinille suurin piirtein yhtä paskasesti kuin sokerikin. Ja jokaisen karppaajanhan tulisi tietää, mitä osaa insuliini näyttelee tässä karppaajan laihduttamisessa. Eri asia toki on, jos ei halua laihduttaa ja haluaa pitää vain hiilarit poissa elimistöstään (miksi haluaisi, go figure).

      Stevia lienee ookoo koska sitä määrällisestikin tarvitsee niin vähän, mutta kitkerä on maku.

      Koittakaas herkkukarppaajat jo tajuta, että lähes aina makeapeppuisuus tarkoittaa laihtumisen estämistä :)

    • Anonyymi00005

      Yksikkö on MUFFlNl ..oikein meni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2759
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2549
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      40
      2272
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1861
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      37
      1547
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1473
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1353
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      27
      1188
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      25
      1124
    Aihe