taloudellisesti tästä ilmastomuutos asiasta kun ilmat senkuin kylmenevät. 30-luvulla oli lämpimämpää ja tv-ohjelman mukaan täällä on ollut huomattavasti lämpimämpää vuosisatoja sitten (meripihka ilmiö).Tavallinen veronmaksaja on ymmällään käytännön ja teorian erilaisuudesta.Toivotaan ymmärrettäviä vastauksia,eikä mitään kapulakieltä.
Hyötyykö joku tai jotkut
Rivikansalainen
21223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sinulla on väärää tietoa. Eipä ilmat kylmene.
1930-luvulla ei ollut globaalisti lämpimämpää kuin nyt:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/Fig.A2.lrg.gif
Eikä Suomessakaan:
http://www.fmi.fi/ilmastonmuutos/suomessa_17.html
Vuosisatojakaan sitten ei ollut lämpimämpää kuin nyt:
http://www.realclimate.org/images/ipcc_6_1_large.jpg
Mistä tuo loputon typeryytesi kumpuaa?
Maksaako joku sinulle siitä, että esität tyhmää täällä?
Miksi olet noin lapsellinen?
Ei se 30-luku heittänyt lainkaan,paria viime vuotta lukuunottamatta.Muistan kun pelasimme sulkapalloa lyhythihaisessa paidassa -72 (tai -73) loppiaisena.Lämpötila reilusti plussalla.Kun taas kevätkesä -87 oli pirun kylmä.Näistä olis paljon juttua,mutta muista kommentoijista päätellen väärä(uskoisten)palsta.Näyttää olevan vain yksi latu.
Kymmeniä ja satoja miljardeja ei pyöritetä ilman että joku niistä hyötyy ja rutkasti, eivät ne tässä maailmassa itsekseen liiku. Ei nyt pidä aivan heikkojärkistä sentään esittää.
Olen kyllä epäillyt,että ilmastomuutoksen avulla tehdään rahaa (suojelurahaa) jotta saadaan puhdas omatunto ja "puhtaat paperit" julkisuuteen,joten oli hyvä että viherpipertäjä sen kertoi.Onhan epäilty erään luonnonsuojelun nimissä esiintyneen terroristijärjestön käyttäneen tälläisia suojelurahoja.Ei ne rahat niille taivaasta tipu.Kiitos viel paljon.
Vain naivit ilmastouskovaiset eivät ymmärrä ilmastolla rahastettavan valtavia summia , jotka ovat kansalaisilta pois , eli tavalliset ihmiset joutuvat maksumiehiksi historian suurimmassa kusetuksessa.
Ilmasto viilentynyt jo yli 15 vuotta , ja lämpenemisestä yritetään laskuttaa.
Miksi et ota iltalääkkeitäsi säännöllisesti?
Ilmastolla rahastetaan ja halutaan poliittista valtaa. Ihmisten rahoja keräämällä ei ilmastoa muuteta.
Miksi et vieläkään ole ottanut iltalääkkeitäsi?
tällä ilmastonmuutosuskonnolla. Tavalliset ihmiset ympäri maailman pakotetaan maksamaan ilmastoveroja hengittämisestä, ruoasta, autoilusta jne.. vain taivas on rajana näille ilmastouskovaisille.
Miksi olet jättänyt ottamatta iltaläkkeesi?
todisteita ihmisen syyllisyydestä ilmastonmuutoksessa? Miksi jauhat koko ajan lääkkeistä? Oletko joku sekakäyttäjä? :)
chattiin juttlemaan Ilmastoasioista.
Voitais sopia säännölliset ajat, milloin jutellaan.
Nyt en kerkee, lähen asentamaan tuulivoimalaan uusia laitteita.
kirjoittelemalla et sitten osaa muuta jankuttaa.No,ei sitä sekakäyttäjä viherpipertäjältä muuta osaa odottaakaan.
vastaavia ns. ammattisaarnaajia,jotka hankkivat elantonsa asiasta puhumalla.Tai kirjanmyyntiä jne.
kun syntiset ihmiset maksoivat kirkolle aneen, he pääsivät taivaaseen. "Kun kolikko kirstuun kilahtaa niin sielu taivaaseen vilahtaa". Nyt toinen uskonlahko, ilmastonmuutosuskovaiset, haluavat ilomielin maksaa itsensä kipeäksi ilman mitään tieteellistä syytä. Pahinta tässä on se, että myös ne jotka eivät ole uskovaisia, joutuvat tahtomattaan maksumiehiksi hekin.
Pidemmällä tähtäimellä kaikki hyötyy, kun luonnonvaroja käytetään säästeliäämmin ja kehitetään fiksumpaa teknologiaa.
Pidemmällä ja lyhyemmällä tähtäimellä ainoastaan talouselämän eliitti hyötyy asiasta. Tavalliset ihmiset joutuvat kysymättä johonkin "pakkotalkoihin" pidemmällä ja lyhyemmällä tähtäimellä.
Ilmasto viilenee ja ihmisiä laskutetaan lämpenemisestä , kiitos ilmastouskovaisten.
"The ups and downs of global warming"
http://climate.nasa.gov/news/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=175
Kielitaidottomille lyhyt suomennos kuvan kera:
http://climate.nasa.gov/images/fig1_large.jpg
"Ilmaston lämpeneminen ei ole pysähtynyt nyt yhtään sen enempää kuin se "pysähtyi" esimerkiksi vuosina 1977-1985 ja 1981-1989."
---------------------------------
"A warming pause?"
http://www.realclimate.org/index.php/archives/2009/10/a-warming-pause/
Kielitaidottomat tyytyköön tuohon kuvaan:
http://www.realclimate.org/wp-content/uploads/GISStrends.jpg