Tänne joogasta kirjoittavat taitavat olla lähes kaikki enintään nelikymppisiä. Itse olen jo vahvasti seniori-ikäinen. Kirjoitanpa kuitenkin, täällä kun näkyy olevan ihan asiallisia puheenvuoroja.
Harrastin itse vuosikausia kurssilla astangaa. Edullinen kurssi kuitenkin loppui ja niinpä harrastus loppui, kun ei huvittanut mennä kalliimmille yksityiskursseille. Eihän se tietysti hääviä ollut muutenkaan tämänikäiseltä.
Tekee nyt kuitenkin mieli kysyä, onko 60 -ik'äisiä missään astangakursseilla ja onko senikäisille mahdollisesti olemassa astanga-kusseja. Kyse on pääkaupunkisuedusta.
astanga ja seniorit
1
786
Vastaukset
- 7 vuotta astangaa
Helsingin Astanga Jooga koulussa käy kyllä melko lailla kaikenikäistä väkeä. Työssäkäyvät nelikymppiset saattavat olla enemmistönä - ainakin aamun mysore-tunneilla ja salit saattavat olla myöskin melko täynnä, mutta jos olet eläkkeellä, niin sinulla varmasti olisi mahdollisuus käydä myös aamupäivisin järjestettävillä alkeismysoretunneilla tai ohjatuilla tunneilla. Niillä tuskin on ruuhkaa ja veikkaisin, että osallistujien ikä-ja elämäntilannevariaation olevan laajempi. Kaiken kaikkiaan pääkaupunkiseudulla on todennäköisesti parhaat mahdollisuudet harrastaa astangaa ja tämä Astanga Jooga koulu olisi tasoltaan varma nakki. Tunteja on paljon ja saleja useampia. Muistaakseni eläkeläiset saavat myös alennusta harjoittelumaksuista.
Yleensä astanga muuttuu vuosien saatossa antoisasta ja haasteellisesta harrastuksesta elämäntavaksi, josta ei voi luopua. Vaikka välillä pitää ehkä syystä tai toisesta harjoittelumäärää pienentääkin. Älä ihmeessä iän vuoksi lähde luovuttamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv252436- 1142076
- 1201722
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?451557Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91497Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161221042Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87975Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35957Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949