Tähän on puututtava!!!

äXDee

Nyt ei oo kyse sellasesta tavanomasesta nipottamisesta et "keitto on kylmää","Laatikossa outo sivumaku" jne. Meillä on kyllä kotona totuttu kaikenlaiseen ruokaan kun on Ranskassa kin asuttu ja kyllä mä kouluruokaa siedän, mut nyt mua on alkanu vähän arveluttamaan: onko se hygieenistä? Oon nyt seiskal ja seiskoil on meidän koulus oltava ainakin päivän tai pari meidän koulun ruokalas (TET-harjoittelua) tekemässä töitä (siivoomista sun muuta). Kun tuli mun ja mun kaverin vuoro tässä juuri sain aikamoiset traumat. En pelkästään niistä jäisistä seiti-laatikoista vaan erityisesti näistä asioista: maahan tippui yksi peruna ja kysyin yhdeltä keittotädiltä et laitanko roskiin ja mis on roskis. Keittotäti sano et takasin vaan. Ajattelin ensin tädin pilailevan, mutta myöhemmin kerroin luokkalaisilleni tämän ja moni sanoi keittotädin sanoneen samaa tuossa tilanteessa. Myöhemmin samana päivänä nostelin koreista pudonneita leipiä maasta ja vieressäni seissyt täti sanoi että ne mitää laitaa sitten takaisin koreihin.
Hygienistä ja terveellistä? Jaa-a. Mutta entäs tämä tarina: tiedätte varmaan niitten vesisäiliöiden alla ne mustat tai valkoiset altaat mihin vesi siten tippuu jos roiskuu? Jokatapauksessa, minun piti sellaisia tyhjennellä ja kun kysyin taas tädeiltä että mihin, niin tädit vastasivat että takaisin vesisäiliöön tietenkin. Ihmettelin ja kysyin että olivatko tädit nyt tosissaan koska vedessä oli leivänmuruja ja muuta roskaa mutta sinne se vesi oli pantava. Kaippa sitten. Kun olen myöhemmin katsellut tätien työtä vähän tarkemmin olen tosiaankin huomannut että he tekevät niin usein. Ei ihme että vesi maistuu kummalle. Joskus on myös tarjoiltu joulukinkusta tehtyä mössöä kaksi kuukautta Joulun jälkeen. Hmm... Namm! Samanlaisia havantoja?
Olen myös kuullut että pois heitetyt jätteet annetaan kaikki sikaloille. Syömme siis samaa huttua kuin siat? Mikäs siinä.

4

911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooettäsellastasitte

      Oon huomannu just samanlaisia juttuja :o!

      • wsrq3e4312

        ja EU kieltää ihmisruuan käyttä'misen sioilla, se on jo kaupunkilegenda.
        Soita terveystarkastajalle kuntaan kun olet noin huoplissasi.


      • määäääääps
        wsrq3e4312 kirjoitti:

        ja EU kieltää ihmisruuan käyttä'misen sioilla, se on jo kaupunkilegenda.
        Soita terveystarkastajalle kuntaan kun olet noin huoplissasi.

        nii vois luulla ku siivoojat on nii laiskoja XD


    • ddsZ

      Meil on ollu viel sellasta että salaatit kerätään takas LATTIALTA ja heitetään takas koppaan. Ja kaikki "salaa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2244
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      988
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      952
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      853
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe