Hyvä ruokavalio laihduttajalle

heejin

Olen tässä melko kauan selaillut netistä tietoa erilaisista dieeteistä, mutta en ole vaan löytänyt itselleni sopivaa ruokavaliota, jonka avulla saisin painostani ainakin 5 kiloa pois. Ihmiset lupailevat, että Atkinsin dieettiä noudattaessa elimistöstä poistuu näkyvästi rasvaa jo ensimmäisen viikon aikana, mutta onko kyseessä turvallinen laihdutustapa? Tiedän, että hyvä tapa aloittaa laihdutus on noudattaa tätä paljon kohuttua lautasmallia, mutta riittääkö se? Olisi oikein mukavaa, jos voisitte antaa mielipiteitänne ja vaikkapa linkittää joillekin terveyssivuille, joista saisin esimerkiksi valmiin ensimmäisen viikon aterialistan. :)

6

1984

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 92kg

      Atkins on monelle kirosana, joka herättää voimakkaita tunteita sekä niissä, jotka eivät asiasta mitään tiedä (esim. vaimoni) että niissä, joiden pitäisi ammattinsa puolesta olla asiasta perillä. Siksi onkin ehkä viisaampaa puhua vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta, jonka äärilaita on Atkinsin dietti.

      Itse olen nyt pudottanut 7-8 kg lähtöpainosta, liekö viides viikko menossa. Ehkä jo ensimmäisessä viikossa tapahtui huomattavaa muutosta, mutta muistan lukeneeni, että kropan glukagoni-varastojen tyhjentyminen ensimmäisten päivien aikana poistaa samalla nestettä 2-4kg, joten aluksi tapahtuva nopea painon putoaminen on näennäistä.

      Itse vedin aluksi aika tiukalla linjalla, hiilihydraatit ihan minimiin, jonka jälkeen olen ottanut vähän rennommin. Itse asiassa luulen, ettei äärilaidalle ole pakko mennäkään, vaan tuloksia saa jo silläkin, jos jättää sokerit, viljatuotteet, perunat pastat riisit yms. pois. Kasviksia paljon ja lihaa/kalaa/kanaa sen verran ettei ole nälkä. Kun verensokerit ei seilaa ylös alas entiseen malliin, ei nälkä enää niin tulekaan. Muistan hyvin kuinka kapallinen perunoita ja pinkka reissumiestä ei riittänyt pitämään nälkää loitolla kuin 3-5 tuntia. Nyt pärjää paljon pienemmällä annoksella pidempään.

      Turvallisuudesta sen verran, että haluaisin todellakin kuulla, mitä haitallista on siinä, että syön määrällisesti vähemmän enkä en enää kiusaa haimaani jatkuvalla insuliinin tarpeella. Rasvat ovat kritisoitu asia, mutta kohtuus niidenkin käytössä olla pitää. Toisaalta voin myös ymmärtää väitteet siitä, etteivät nuo maito- ja eläinperäiset rasvat niin mörköjä olekaan. On mukava olla samaa mieltä ja paistaa sienet pannulla oikeassa voissa eikä missään teollisuusmargariinissä.

      Itse ainakin voin huomattavasti paremmin kuin ennemmin, jolloin jatkuvasti oli väsy ja ellei väsy niin sitten nälkä.

      • heejin

        Kiitos vastauksesta, siitä oli hyvin paljon apua! :) Itellänikin on kokemuksia siitä, että kun mainitsen sanan "Atkinsin dieetti" niin osa ihmisistä rupeaa tuskaisesti repimään hiuskarvojaan. Mutta asiaan..

        Saako siis tässä vähähiilihydraattisessa ruokavaliossa syödä erilaisia maitotuotteita esim. itse maito, juustot, jogurtit jne? Ja sitten vielä toinen kysymys. Olen pitkän aikaa syönyt sellaista salaattia, joka sisältää riisiä, tonnikalaa ja salaattia. Jos haluan noudattaa vähähiilihydraattista ruokavaliota, pitääkö minun luopua tuosta salaatista?


      • Panhandle
        heejin kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta, siitä oli hyvin paljon apua! :) Itellänikin on kokemuksia siitä, että kun mainitsen sanan "Atkinsin dieetti" niin osa ihmisistä rupeaa tuskaisesti repimään hiuskarvojaan. Mutta asiaan..

        Saako siis tässä vähähiilihydraattisessa ruokavaliossa syödä erilaisia maitotuotteita esim. itse maito, juustot, jogurtit jne? Ja sitten vielä toinen kysymys. Olen pitkän aikaa syönyt sellaista salaattia, joka sisältää riisiä, tonnikalaa ja salaattia. Jos haluan noudattaa vähähiilihydraattista ruokavaliota, pitääkö minun luopua tuosta salaatista?

        En noudata VHH-ruokavaliota, mutta sen perusteella, mitä siitä olen lukenut, voit minusta hyvin jatkaa salaattisi syömistä, kunhan jätät siitä RIISIN pois. Kasvikset, kala ja liha kuuluvat myös VHH-ruokavalioon, ei se pelkkää läskiä, juustoa ja kermaa ole.

        On varmaan hyvä kuulostella omia tuntemuksiaan ja valita sellainen ruokavalio, joka itselle sopii. Muuten on vaarassa turhautuminen ja kyllästyminen aika nopeasti. Kaikille ei sovi lautasmalli, eikä kaikille sovi VHH, mutta molemmilla tavoilla on mahdollisuus syödä terveellisesti (= niin, että oma terveys säilyy tai jopa paranee) ja pudottaa painoa. Kovin rajoittavat dieetit voivat olla hankalia noudattaa varsinkin silloin, kun syö kodin ulkopuolella eikä itse pääse valitsemaan, mitä on tarjolla.

        Dieetin ehdottomuudesta muuten Patrik Borgilla on minusta hyvä 80 20 -sääntö. Se tarkoittaa, ettei täydellisen hyvään ruokavalioon ole edes tarvetta pyrkiä. Jos neljä valintaa viidestä on hyviä, se viides voi olla mitä tahansa.


    • Eddaaa

      Vhh-ruokavalio on tuonut monille avun erilaisiin vaivoihin. Kannattaa kuitenkin itse tutustua kyseiseen ruokavalioon esimerkiksi lukemalla kirjoja ennen kuin aloittaa sen noudattamisen. Pahimpia virheitä on syödä vähähiilihydraattisesti ja vähärasvaisesti. Proteiinin määrää ei oikeastaan lisätä, vaan energiavaje korvataan rasvalla.

    • Päivää

      Welcome to 2013 :D

    • sf!mies

      http://www.suomimies.fi/pudota_painoa

      Tässä linkki suomi-mies painonhallintasivustolle, jossa on ravitsemusterapeutin juttuja. Kannattaa surffailla, terve ja rento tapa pudottaa painoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe