Pikapizza VHH:n tapaan

kj.mattila

Tässä maistuva pizzaherkku ettei tarvitse sitä vehnäjauhohiilihydraattipohjaa syödä.

Tarvitaan:

Kesäkurpitsaa
Tomaattia
Mieleistä täytettä
Pizzamaustetta
Juustoraastetta

Viipaloi kesäkurpitsa voidellun vuoan pohjalle niin, että pohja peittyy. Laita vuoka uuniin; 225 astetta; sillä aikaa kun valmistat täytteet niin kesäkurpitsa vähän kuivahtaa.

Täytteenä voi käyttää vaikka tonnikalaa, katkarapuja ja oliivia. Levitä täytteet vuokaan, tomaattiviipaleet, pizzamauste ja juustoraaste päälle. Vielä uuniin noin vartikiksi.

Siinä se on.

14

1916

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeilla...

      Tuo on sitäpaitsi helppo ja nopea tehdä kun ei tarvitse tehdä sitä taikinaa.
      Nythän tuota kesäkurpitsaa on vielä saatavana kaupoissa vieläpä edullisesti.

    • 2+19

      ja teen myös kyseistä pizzaa.
      Ripottelen vähän suolaa kesäkurpitsaviipaleiden päälle ennen uuniin laittoa, silloin irtoaa neste paremmin eikä pohjasta tule niin märkää.

    • Toinen..
      • Mamuskadi

        Linkin repsa oli enämpi pizzan makunen ku toi kaalimato, hih. mut molempii kantsii koksaa sillä karpeille ne sopii kovasti hyvin...


    • tekemistä

      tuolla mössöllä on pizzan kanssa? Jos sanassa kesäkurpitsa on loppuosana PITSA, ei se tarkoita samaa.
      Tässä Wikipedian määritys pizzalle:

      "Pizza tai pitsa on yksinkertaisimmassa muodossaan uunissa paistettu, litteä, usein pyöreä leipä...".

      Se että ripottelet päälle pizzamaustetta pinnalle, ei myöskään tee tuosta pizzaa, mikset vain yksinkertaisesti kirjoittanut, että tässäpä nopea, helppo kesäkurpitsapaistos tms. Täytyykö vhh:lla olevan aina kuvitella syövänsä jotain korvikkeita kun OIKEAT ruuat ovat kiellettyjä?

      • Kamalaa sceidaa

        Tuo on tosiaan säälittävää. Kesäkurpitsasta pizzapohja. Hehheh. Ikäänkuin se kerran kuussa nautittu OIKEA pizza pohjineen ja täytteineen veisi helvetin kiirastuleen. Sama koskee muita ruokia. Kiinalaisessa närpitään lautaselta muutama kokkare kun muutene menee "pieleen" ja hampurilaisissa majoneesia läträtään löylykauhallinen ja sämpyläksi salaatinlehti.

        Suklaanhimossa sotketaan kaikki makeutusaineet kaakaoon ja ollaan samalla niin kovin luonnollisella linjalla.

        P.S. Kesäkurpitsa on maultaan verrattavissa jääpuikkoon..


      • paistos...

        Tai vaikkapa pizzan makuinen kesäkurpitsapaistos.


      • ruokamallina...
        Kamalaa sceidaa kirjoitti:

        Tuo on tosiaan säälittävää. Kesäkurpitsasta pizzapohja. Hehheh. Ikäänkuin se kerran kuussa nautittu OIKEA pizza pohjineen ja täytteineen veisi helvetin kiirastuleen. Sama koskee muita ruokia. Kiinalaisessa närpitään lautaselta muutama kokkare kun muutene menee "pieleen" ja hampurilaisissa majoneesia läträtään löylykauhallinen ja sämpyläksi salaatinlehti.

        Suklaanhimossa sotketaan kaikki makeutusaineet kaakaoon ja ollaan samalla niin kovin luonnollisella linjalla.

        P.S. Kesäkurpitsa on maultaan verrattavissa jääpuikkoon..

        "Pizzaan" on helppo yhdistää monia hyviä ruoka-aineksia ja -makuja. Se on hyvin käyttökelpoinen valmistusmenetelmä. Siksi myös näitä pohjia on melkoisesti. Kyllä siihen mahtuu myös kesäkurpitsa.


    • sopii vhh:lle

      1400-luvulla ja sitä ennen vielä käytettiin spelttivehnää, joka on terveellistä (esim. proteiinia 17%, kun ruisjauhoissa vain 10%, lisäksi paljon enemmän vitamiineja ja hivenaineita ym). Taikina on aina laitettu edellisenä iltana yön yli nousemaan, jolloin vehnäjauhon sokeri ja tärkkelys kuluvat hiivan käymiseen. Seuraavana päivänä on sitten nopeaa ja helppoa paistaa kuumassa kiviuunissa nälkäisille työläisille ravitsevia terveellisiä pizzoja. Vähän tuoretta tomaattia pohjan päälle ennen paistamista, ja paistamisen jälkeen vielä tuoretta basilikaa mausteeksi. Kuningattaren pizzaan voi laittaa maltillisesti tuoretta mozzarellaakin.
      Kyllä varmasti tällainen perinteinen ja alkuperäinen italialainen pizza on terveellisempi kuin mitkään kesäkurpitsaviritykset ym.

    • Viikonloppuna tein vuokallisen tätä kesäkurpitsa pizzaa. Muuten tuli aivan maukasta, mutta nestettä kertyi liikaa. Ilmeisesti olisi pitänyt paistaa kesäkurpitsaa kauemmin ennen täytteiden laittamista.

      Teen seuraavalla kerralla hieman toisin. Paistan pidempään kesäkurpitsan ja muutenkin käytän korkeampaa lämpötilaa. Lisäksi taidan paistaa aluksi täytteitä ilman juustoa. Lisään juuston paistamisen loppuvaiheessa.

      Pizzasta tuli oikein maukasta ja se meni kuin kuumille kiville.

    • 1+5

      Idea vaikuttaa ihan kiinnostavalta, vaikka en vhh-fani suoranaisesti olekkaan. En vaan ymmärrä, miksi pitää puhua pizzasta. Mutta väliäkö tuolla. Ehkä se vaan kertoo vhh-ideologiaan hurahtaneiden kaipuusta roskaruokaan.

      • Nam!

        Mites ois herkkullinen täytekakku:
        Ohjeet:

        kermavaahtoa
        mieleistäsi hilloa esim. mansikka-
        mieleistäsi hedelmää esim. kiiviä
        ananaspaloja.

        Levitä pohjallea ananaspalat ja päälle hillo ja siihen päälle haluamasi hedelmät. Lopuksi peitä kermavaahdolla.


      • retvetti
        Nam! kirjoitti:

        Mites ois herkkullinen täytekakku:
        Ohjeet:

        kermavaahtoa
        mieleistäsi hilloa esim. mansikka-
        mieleistäsi hedelmää esim. kiiviä
        ananaspaloja.

        Levitä pohjallea ananaspalat ja päälle hillo ja siihen päälle haluamasi hedelmät. Lopuksi peitä kermavaahdolla.

        Ananas ei ole korkean hh-pitoisuutensa kanssa mitään karppievästä, eli sama vaikka veivaa sen kakun ihan normaalilla tavalla niin sitä syö muutkin kuin punkerot karpit.

        Paljon parempi on korvata taikina linnuille tarkoitetulla talikakulla ja kuorruttaa koko komeus partavaahdolla. Hiilarit nolla ja maku vastaa muita epätoivoisia karppisotkuja.


      • pizzapaistoksesta...

        Tai pizzan makuisesta paistoksesta. Tai jotain muuta.
        Pizzasta muistuttaa täyte ja mausteet.

        Idea on oikeastaan siinä, että voi tarjota tällaista ruokaa porukalle, josta joku noudattaa vhh-valiota. Silloin ei tarvitse tehdä kahta versiota pizzasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3753
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      38
      2508
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      34
      2031
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      23
      1782
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1699
    6. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1612
    7. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1598
    8. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1466
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1457
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1419
    Aihe