Miten voisi koittaa tehdä perunalastuja kotona? Saisi vaikka olla vähän tuhdimpia ja mausteisempia kun marketin pusseissa.
Juustohöylällä potuista lastuja, öljyä spraylla päälle ja alle, mausteita pintaan ja uuniin? Tulisko tosta mitään syötäväksi kelpaavaa?
Käytössä on vaan uuni jos joku ehdottaa friteerauskeitintä tms.
Perunalastut kotona
5
1338
Vastaukset
- 4809r6t7
Noin se onnistuu. Tai vetelet perunat vain veitsellä siivuiksi, öljyä, mausteita ja suolaa. Paljon parempia kuin kaupan chipsit. Teen myös veneperunoita samalla tavalla. En edes kuori perunoita, lohkon vaan, herkkua kuumana ja kylmänä.
- chipsi
Misää lämpötilassa ja kuinka kauan perunalastuja pitää kypsentää? Pitääkö lastujen olla erillään toisistaan, vai voivatko olla vain sekaisin pellillä, tai muussa astiassa?
- jos laitat
chipsi kirjoitti:
Misää lämpötilassa ja kuinka kauan perunalastuja pitää kypsentää? Pitääkö lastujen olla erillään toisistaan, vai voivatko olla vain sekaisin pellillä, tai muussa astiassa?
... ne ohuet siivut rasvaan kiehumaan, ihan vaan hetkeksi. Sitten kuivahtamaan/valumaan pyyhkeen tai talouspaperin päälle. JA UUDELLEEN kiehumaan kuumaan rasvaan - kunnes hyvä väri. Valumaan pyyhkeelle tai paperille - mausta mielesi mukaan.
Uunissakin voi tehdä kuten edellä ehdotettiin, mutta uunia on vaikeeta saada niin kuumaksi, että tulee rapeita ja perunalastumaisia - päälekkäinhän ei perunat saa olla, ja välillä pitäis kääntää ympärikin. Lämpimänä ruokana nämä "peltiperunat " on Ok, mutta ei oikein sipsejä niistä saa aikaseksi - lötsistyvät jähtyessään.
Rasvakeitossa pitää olla varovainen, ettei rasva syty ja jos syttyy/savuaa EI VETTÄ vaan kansi tai paksu pyyhe päälle tuhahduttamaan tuli/savu.
Rasva on sopivan kuumaa, kun sinne heitetty perunasiivu alkaa heti poreilla ja nousee pintaan.
- meikkä
näin kerran perunalastuohjeen, käyppä kattomassa sieltä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke633151- 1362214
- 921838
- 1671483
- 851398
- 651396
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731371- 691152
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771120Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341048