Hyvät ihmiset, jotka käytte kirppareilla, mikä olisi teidän mielestä kohtuullinen pöytämaksu? Jos kemiin tulisi halpa kirppis kävisittekö ennemmin uudessa ja halvemmassa vai tutussa ja turvallisessa? Galluppia kiitos! Tämä siis koskee pöydän vuokraajia ;)
Uusi kirppis kemiin?
Kirppis
12480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ja jos kirppari saatas johonki kaupungille,nii aina paree.Kohtuulinen pöytämaksu per viikko 7.5-10 e,ois kohtuullinen viikkotorin hinnat on mielestäni aivan liian kovat.
Mun mielestä joku 20 euroakin on ihan kohtuullinen jos pöydät ovat asiallisen kokoiset. Tosiasiahan on että jostain se on kirpputorinkin saatava tuloja. Mutta itse käyn yleensä kirpputorilla jos on lähellä keskustaa joten jos Kemiin tulee uus kirppis niin keskustaan kiitos!:)
Kävisin ostoksilla sekä uudessa ja halvassa että tutussa ja turvallisessa, mutta en myyjänä kummassakaan. Minä haluaisin sellaisen kirppiksen jossa voi vuokrata pöydän esimerkiksi vain päiväksi (tai kahdeksi) ja itse voisi seisoa siellä pöydän äärellä "hinnoittelmassa" (tinkimisen mahdollisuus olisi olemassa) ja tarvittaessa kertomassa myytävistä tavaroista. Olen "hukannut" liian paljon kamojani parempiin käsiin viikkotorin tyylisissä paikoissa. Siksi kaipailisi sellaista kirpparia, jossa itse voi olla vahtimassa omaa pöytää sen muutaman tunnin päivässä... Tuollaisesta pöydästä voisin maksaa vaikka 8-10 euroa per päivä (jos kirpparin pitäjä sitten mainostaa, että nyt on paikalla myyjiä tavaroineen, jotka ovat vain tämän päivän).
Jos alkuperäinen kirjoittaja on perustamassa uutta viikkotorin tyylistä kirppistä, niin olisiko mahdollista siellä sitten esim. joka toinen kuukausi järjestää yhden päivän kestäviä kirpparimyyjäisiä??? Viikoksi en enää koskaan pöytää varaa - todellakaan en Viikkotorin hinnoilla... :-)
Ja sellainen, johon voi tulla itse myymään. Siitä maksaisin oikein mielelläni 10 euroa/päivä
Viikkotorin viikkohinta on mielestäni ihan kohtuullinen, ottaen huomioon sen, että kävijöitä riittää ja myynti on hyvä. Kokeilumielessä voisin varata pöydän myös uudesta paikasta, jollei ole jossain syrjässä asutuksesta, on tiloiltaan siisti ja arvokkaimmille pikkutavaroille on kunnon vitriinit. Viimeksimainittu on itselläni oikeastaan ihan kynnyskysymys.
Samaa mieltä kun edelliset. Torikirppis kesällä oli mukava, siellä sai olla itse myymässä. Tuommoisesta pväkirppiksestä olisin valmis maksamaam max.10e/pvä. Viikkotorin kaltaiset kirpparit on mielestäni tylsiä ja niitä on riittävästi.
Olen miettinyt kripputorille pöydän laittamista. Viikkohinta liki 30 euroa ja tuotteiden hinnat 1-5e eli paljon pitää olla myyntiä, että saa viikohinnan pois.....
juu kyllä 10euroa on aika sopiva hinta,tosiaan vanhan kaman myymiseen liian kova hinta tuo 25euroa viikolta. Ei sillä pöytähinnalla mitään jää itselle.
Turha mitään alle euron hintaista on kirpparille viedä. 25 euroa on kasassa muutamasta parin euron tuotteesta. Vaatteet eivät tietenkään mene kaupaksi, mutta kun kaikkea muuta myy, saa hyvinkin 200 - 300 euroa tuotoksi.
10 euroa olisi sopiva maksu. Sitten olisi kysyntää pöydillä.
Minun mielestäni sopiva pöytämaksu olisi 10-15e. Kävisin molemmilla kirppareilla, mutta jos paikka olisi kaupungilla jossa olisi tilava pöytä ja hyvä vaaterekki ottaisinpa pöydänkin ja jos jatkossa asiakaskuntaa olisi riittävästi pitäisin varmaan useastikkin. Mielestäni pitkään pöytää pitäneelle pitäisi antaa esim: tuntuva alennus. Voisi vaikka leimata lappuun ja kun se täyttyisi saisi sen tuntuvan alennuksen. Vaatteet jotka menevät myynnissä hukkaan, kirjattaisiin viikon/kahden sisällä ja annettaisiin lappu myyjälle hukkaan menneistä tavaroista, jotka myyjä sitten antaisi jos löytyvät kirppikseltä eivätkä ole menneet rosvoille.
Mitä semmosella tekee? Aina voi myydä netissä suoraan (Mikkofi, Huutonet) monella eri topiikilla. Itse myyny jo noin 8000 erillillaista kotoo jäänyttä tavaraa, eikä mitää ongelmia. Eipähän tarvi mtää provikoita kellee maksella.
kemissä on halpa kirppis. pöytä vuokra 10 e/v ,eikä siitä mene muuta maksua,kolme hyllyä ja hengari rekki n. metri.proviikka huonekaluista on 20%.paikka on asemantori rautatikadulla.kellarissa on huonekaluja myös antiikkia.kannattaa käydä katsomassa, vaikka halvoilla pulla kahveilla.1e.