Kuulin että enontekiön hettaan oli tulossa uusi matkailuyritys.. Yrittäjä osti Ounasjärven rannasta vanhan leirintä alueen ja haki siihen kaavaa lomahotellille. Kunta oli myötämielinen .Mutta mitenkäs sitten kävikään... tuli kateus paikallisten taholta ja hanketta alettiin kaataa.. Keinotkin löytyivät , otettiin museovirasto apuun ja ilmoitettiin että jo vuosia leirintäkäytössä ollut alue onkin saamelaisten muinainen nuotiopaikka. Siinä meni taas meiltä monta työpaikkaa kiitos sille joka tämän sai aikaan.. Verotulojahan enontekiö ei tarvitse , ei ainakaan ulkopaikkakuntalaisten hankkimia.....
uusi matkailiyriys
TYÖTÄ TARVISEVA
7572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No voi sääli jos tuollainen on totta.
Samallalaillahan torpattiin aikanaan usean kymmenen ihmisen työpaikka silloin kun Yliniemi suunnitteli sinne Luovuomalle testiajorataa. Sanottiin että se on Hetan paras hillapaikka. (ja täyttä poaskapuhetta tuollainen)
Muissa Lapin kunnissa on oivallettu, että jokaikinen työpaikka on koko kunnalle kullan arvoinen, mutta ei siellä teillä.
Saatana ko säälittää tuollainen tyhmyys ja kateus.
Enontekiöläiset ja varsinki hettalaisethan on aina olheet säikkyjä ja työyä vieroksuvia persoonia. "Kyllä. yhteiskunta minut elättää."
Helppo on ymmärtää moista käytöstä. Suurinosa alalla toimivista yrittäjistä ovat saaneet perintönä toiminnan. Eli heillä ei tarvitse olla mitään tajua kuinka businesta pyöritellään. Omaat eväät riittävät lumitöihin ja keittokattilan vahtaamiseen.
Tekee kyllä museovirastokin hallaa meille ja rajusti.
Kunnan viisaat voisivat avittaa asioiden toteutumisessa, ellei sielläkin ole epäterveitä vaikuttimia kaiken uuden torpeidoimiseen.
Olikohan tässäkin tapauksessa laskelmoitua se, että lähtiessä oli tieto museoviraston kannasta ja kasvojen pesemiseksi kunnan kanta asiassa oli myönteinen. Minusta moinenkin onnistuu meillä...
todellinen ongelma teillä taitaa olla nuo saamelaiset. Haittaavat vaurastumistanne monilla tavoin. Miettikääs miltä kunta näyttäisi, jos kaikki nuo hankkeet olisivat toteutuneet.
Saamelaiset on tämä kunnan ilo ja kuntalaisina kaikilla on sama arvo. Sovussa tulee elää, ja se on meistä kaikista kiinni. Jokainen, joka ensimmäisen riitasoinnut laittaa alulle, on vastuussa siitä, että asiat on menneet huonosti, tai huononevat. Jokainen sana ja ele vaikuttaa. Ja sillä miten jokainen meistä käyttäytyy, on valtava merkitys.
Jokainen joka haluaa kantaa kortensa kekoon, pyrkiköön sopuun ja ystävällisyyteen.
Jos kunnan taholla taas on yksikään virkamies, joka yrittää teilata hyviä hankkeita, hänet pitää saada pois. Jo on aikoihin eletty, jos kunnan virkamiehet pelaavat omaan, eikä kuntalaisten pussiin. Sitä ei tule sallia.
jos on yksikään kunnanvaltuustolainen Enontekiölä, joka ei tee hyvää työtä, häntä ei pidä äänestää. Ja jokainen epäpätevä päätös pitää tuoda päivänvaloon ja kuntalaisten arvosteltavaksi.
Näillä seuduilla on tosi ikävää se että kaikkinainen kehitys yritetään latistaa keinoja kaihtamatta. Ei todellakaan ymmärretä että ihmisillä pitäisi olla työtä jolla hankkivat elantonsa. Kyllä täällä on kylliksi avustuksilla eläviä eläkeläisiä, työttömiä ja sairaita. Ainainen apatia taitaa vaivata enontekiöläisiä eikä se johdu vuoden ajoista vaan heistä itsestään.
Nyt on uutena keinona keksitty tyssätä kehitys lappalaisten elinkeinon ja asumusten turvin. Tätä juttua käytetään ruotsin puolella menestyksekkäästi ja siellähän on kaikki rakentaminen jokseenkin jäissä.
Olen kuullut että lapin lääninhallituksessa on entinen enontekiöläinen virkamies (nainen) joka on torpannut enontekiön rakentamista ennenkin , olisko hänellä taas lusikka sopassa .. Sukulaisilla kun on matkailuyritys hetassa.