Tarkoitus käydä Haaparannassa ostoksilla mutta käykö siellä eurot vai pitääkö olla kruunuja? Miten suomalaisen pankkikortin käyttö? Kertokaa kokemuksia ja missä edullisia ostospaikkoja?
Eurot Haaparannassa?
4
7326
Vastaukset
- afafqe43
joskus lukea palstan muitakin kirjoituksia. Tämäkin löytyy tuosta pikkuisen alempaa samalta sivulta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8588871 - shoppingventer
hyviä shoppailupaikkoja ikanotalossa, ja jos uskallat niin mene haaparannan entiseen keskustaan. siel voi löytyä jotain helmiä... mm. Jala, jossa halpaa kosmetiikkaa, merkkituotteita ja leluja yms lastenjuttuja. (vaunut jne.)
on erilaisia outlet myymälöitä ja torniossa ostoskeskus, jossa kannattaa käydä. - maksutavat
Edullisinta maksaa joka paikassa Masterilla tai Visalla, jos ko. kortti on, tulee edullisimmaksi (päivän valuuttakurssilla, ilman vaihdon lisämaksuja) ja käy kaikkialla. Euroilla voi maksaa mutta jotkut kaupat ottavat vain 20e seteleitä ja vaihtorahat antavat kruunuina.
- tankata
Noin vk sitten valuuttakurssin mukaan Bensalle tuli hintaa n. 1,18. Josku hintaa tullut vain 1,12, riippuu kruunun kurssista ja siis Masterilla tai Visalla maksaessa. Ikanon automaatilla täytyy ensin valita korkein summa mitä tankkaukseen haluaa käyttää, siis muista kruunuina valita tarpeeksi iso summa. Jos valitset 300 kr voit tankata vain sen edestä (jolla et kyllä saa tankkia täyteen), jos valitset 700 kr tankkaat korkeitaan sen edestä mutta jos tankkiin sopii vain 400 kr edestä maksat vain sen mitä tankkiina mahtuu.
Ikean kassalla kannattaa muistaa että kuittiin tulee aina myös eurosumma, jos maksat Visalla tai Masterilla ko. laskulla summa on pienempi kuin tämän kassakuitin, mutta jos maksat suoraan euroilla tai suomalaisella pankkikortilla summa on sama. Jos maksat Ikeassa rahalla, niin vastarahat saat kruunuina.
Useimmissa Ikanon myymälöissä voit maksaa normaalisti eruroilla, ja vastarahat saat euroina, mutta muista häviäväsi kurssissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 545278
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131741Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351216Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952