Onko jollain kokemusta miten saisi löydettyä työpaikan Englantilaiselle nuorelle miehelle joka on muuttanut tyttöystävänsä perässä suomeen? Hän ei tietenkään puhu vielä suomea mutta on valmis tekemään melkein mitä vaan, ehkä siivoaminen ei olisi mieluisaa mutta mikä vaan pakkaaminen, rakentaminen, varasto tj kävisi mainiosti. Aikaisempaa kokemusta hänellä on rakennustöistä, logistiikkalan töistä jne. Olemme lähettäneet kymmeniä hakemuksia mol.fi kautta löytämiimme avoimiin paikkoihin mutta mistään ei kuulu mtn. Onko mahdotonta löytää töitä ulkomaalaiselle joka vaan tahtoo elää täällä tyttöystävänsä kanssa ja työskennellä että pystyisi elämään? Onko jollain kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta? Vinkkejä firmoista jotka saattaisivat palkata englantia puhuvan nuoren miehen?
Kiitos kaikille jotka jaksavat vastailla.
Kiitos kaikille jotka jaksavat vastailla.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo, ei ole kauhean hyvät mahdollisuudet tällähetkellä, kun ei ole suomalaisillakaan. Suhteet ovat kaikki kaikessa tuossakin, ne vain pitäisi olla. Monet työt menee hyväveli-verkoston kautta.
Mol.fi:n tulee vain murto-osa kaikista töistä ja hakemuksia niihin sataa jopa satoja. Kannattaa siis kokeilla ottaa yhteyttä työnantajiin suoraan. Puhemiehiä/naisia ei kamalan hyvällä katsota, että tän tyypin pitäisi kyllä se työnhakeminen hoitaa itse.
Jotain voi toki löytyä, mutta jos maahanmuuttajien työttömyysaste on 50% ja muutenkin Suomen työelämä on tällainen ankea, niin ei kannata ainakaan sen takia lannistua, kun tasaisen hankalaa se on kaikilla!
Siivoojan työtä toki varmasti on.
Kolamieheksi varmaankin pääsee. (Riippuu tietysti missä päin Suomea asuu, eli tuleeko lunta vain nimeksi.)
Mainostenjakaksi puoli-ilmaiseksi. Lehdenjakajaksi?
Raksalle? Käykää kysymässä paikan päällä - onko tuttuja rakennuksilla?
Tuurilla saattaa saada hyvänkin paikan, aktivisuutta vaan.
kuis ois joku työvalmennussäätiön homma? puutyöverstaita yms. Niihin voi päästä jollain tuella ja pääsee kerään työkokemusta sekä oppiin suomea kun kaikki puhuu vaan sitä. samoin joittenkin soppaloitten keittiöt yms. Konkreettiseen työhön on kuiteskin helppo oppia ja tekis hyvää kielitaidollekkin.