Luotatteko Luomuun?

luomukuluttaja

Hei,
Olen jo jonkin aikaa useimmiten valinnut luomuelintarvikkeita tavallisten sijasta sen kummemmin asiaa ajattelematta. Välillä hintaero tavallisen ja luomutuotteen välillä on aika suuri. Mielessä on viime aikoina käväissyt semmoinen asia puolison (hän myös luomun ystävä) aloitteesta, että tulisiko sokeasti luottaa siíhen, että luomuna myyty tuote on aidosti ja oikeasti myös luomu...? Asia on vaivannut siinä määrin, että viime aikoina olen ostanut tavallisia hedelmiä ja vihanneksia, kun kyseessä on sellainen tuote jonka saa kuorittua vaikka olisi ollut mahdollisuus ottaa myös luomu.

Kyllähän luomutuotantoa valvotaan virallisesti, mutta miten pelaa valvonta käytännön tasolla? eriyisesti ulkomaiila kuten kiinassa?

Kun myy vaikkapa perunoita tai paprikoita luomuna, niin käärii paljon paremmat rahat kuin tavallisten myynnistä. eikö näin ole? Vai onko voitto samaa luokkaa tavallisen viljelyn kanssa? Vaikka luomuviljelyyn liittyy myös arvovalinta, on se myös elinkeino, jolla on tarkoitus tienata elantonsa.

Olen käynyt luontaistuotekaupoissa ostamassa sellaisia luomutuotteita joita ei saa ainakaan vielä marketeista ja huomannut monen tuotteen alkuperämaan olevan esim. kiina. Erityisesti ko. maa epäilyttää - onhan mediassa ollut esillä aika monta elintarvikerikkomusta mihin siellä on syyllistytty. rikkomuksista heijastuu mielestäni välinpitämättömyys- jollekin on elintarvikkeiden laadun ja ihmisten hyvinvoinnin sijasta ollut tärkeämpää raha. Samoin epäilyttää tietyt muut maat, mieleen tulee että vallitseekohan siellä yhtä "tunnollinen kulttuuri" ruoka-asioissa kuin jossakin muualla vai meneekö raha edellä kun luomulla tienaa kaiketi paremmin.

mitä mieltä olette?

1

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saf2

      Eu-tuet ovat niin suuret, että vaikka koko viljasato menisi piloille, rahaa tulisi kuin roskaa. Näin totuus on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7563
    2. 107
      5628
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5057
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      50
      2855
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2374
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe