Voisiko joku selittää mistä tämä ilmiö johtuu, tai miten se ylipäätänsä on mahdollinen. Kyseisellä termillähän ainakin amerikassa tarkoitetaan sitä, että kun musta väestö on yhä selkeämmin keskittynyt suurkaupunkien keskustaan, muuttaa valkoinen väestö yhä kauemmmas keskustasta, aina naapurikuntien ja kaupunkien alueelle asti. Tämän seurauksena suurkaupunkien keskustoista tulee konttorirakennuksia lukuunottamatta ränsistyneitä ja vaarallisia ghettoja (tästä ehkä malliesimerkkinä Detroit). Minun kaaliini ei vain mahdu miten tämä voi tapahtua. Voisiko esim. Helsingissä joskus käydä niin, että mustat valtaavat Keskustan alueen ja Ullanlinnan samaan aikaan, kun valkoiset pakenevat Vantaan ja Kirkkonummen lähiöihin? Miten mustilla edes on aikoinaan ollut varaa muuttaa keskustaan? Johtuuko tämä yksinkertaisesti siitä, että amerikkalaisessa kulttuurissa lähiöasumista ihannoidaan niin paljon, että keskustan välittömässä läheisyydessä olevat alueet eivät olekkaan yhtä kalliita kuin esim. Helsingissä?
Vastaukset 9
- säästetä sukanvartee
Ehkäpä kivitalojen hinnat Ullanlinnassa romahtavat kun niillä kulmilla alkaa palloilla riittävästi tshadin kundeja alkuperäisten stadin kundien asemesta?
- hsjhaghskka
valkoiset hyvin menestyvat haluavat asua omakotitalossa, ja niille ei ole tontteja keskustassa, vaan hieman kauempana. joten valkoiset muuttavat pois alueelta. kerrostalot rahjaytyy ja muuttuvat enemman mustien alueeksi jolloin viimeisetkin valkoiset haippasevat alueelta. Ei ihan ydin keskustan liikehuoneistot mene sen mustemmiksi kuin ennenkaan, muutos koskee vain asuin taloja.
Korostan etta mustat ovat mielestani yhta viisaita tai tyhmia kuin valkoisetkin, ja varmasti aikaa myoten tulee tasavertaisia mustia ja valkoisia rikkaita teollisuus sukuja. Yksikin hyvin rikas musta saa aikaan voimakkaan mustien rikastumisen, kun musta ehka palkaa helpommin mustia kuin valkoisia lahimiehikseen ja joillekin valkoisille ei kay musta esimies.
Itse toivon etta ihmiset sietaisivat enemman toisiaan ihon variin tai varakkuuteen katsomatta. - 20
on poikkeus, ei saanto. Tutki asiaa tarkemmin.
- harry_callahan
Mustien osuus kaupungeittain:
Washington DC 60%
St-Louis 51.2%
Atlanta 61,4%
Dallas 25,9%
Newark 53,2%
Kaikki em. kaupungit ovat sen kokoisia, että vuokrien tulisi kaiken järjen mukaan olla keskustan alueella vähintään Helsingin tasoa. Mustilla ei pitäisi pahemmin olla asiaa keskustan tuntumaan. Detroit on white flight:n kouluesimerkki, mutta kyllä samaa on tapahtunut muissakin kaupungeissa. - 20
harry_callahan kirjoitti:
Mustien osuus kaupungeittain:
Washington DC 60%
St-Louis 51.2%
Atlanta 61,4%
Dallas 25,9%
Newark 53,2%
Kaikki em. kaupungit ovat sen kokoisia, että vuokrien tulisi kaiken järjen mukaan olla keskustan alueella vähintään Helsingin tasoa. Mustilla ei pitäisi pahemmin olla asiaa keskustan tuntumaan. Detroit on white flight:n kouluesimerkki, mutta kyllä samaa on tapahtunut muissakin kaupungeissa."Mustilla ei pitaisi pahemmin olla asiaa keskustan tuntumaan." USA:ssa ihmiset ovat tasa-arvoisia variin katsomatta. Mustilla on sama oikeus olla siella missa valkoistenkin.
- harry_callahan
20 kirjoitti:
"Mustilla ei pitaisi pahemmin olla asiaa keskustan tuntumaan." USA:ssa ihmiset ovat tasa-arvoisia variin katsomatta. Mustilla on sama oikeus olla siella missa valkoistenkin.
...vaan realistinen toteamus. Kyse on puhtaasti rahasta. Mustat ovat keskimäärin vähävaraisempia, kuin valkoiset, ja heillä on myös tilastollisesti suurempi riski elättää itsensä rikoksilla työnteon sijaan. Kaiken järjen mukaan mustilla ei pitäisi olla varaa asua keskustassa. Näin ei kuitenkaan tunnu olevan, kun rikosrekisterillä varustettuja mustia asustelee amerikan suurkaupungeissa "paraatipaikoilla", ja varakkaat valkoiset pakenevat valtavien ajomatkojen päähän keskustasta.
- in action
harry_callahan kirjoitti:
...vaan realistinen toteamus. Kyse on puhtaasti rahasta. Mustat ovat keskimäärin vähävaraisempia, kuin valkoiset, ja heillä on myös tilastollisesti suurempi riski elättää itsensä rikoksilla työnteon sijaan. Kaiken järjen mukaan mustilla ei pitäisi olla varaa asua keskustassa. Näin ei kuitenkaan tunnu olevan, kun rikosrekisterillä varustettuja mustia asustelee amerikan suurkaupungeissa "paraatipaikoilla", ja varakkaat valkoiset pakenevat valtavien ajomatkojen päähän keskustasta.
Et sitten ole kuullut "black middle class"ista? USA:ssa on paljon mustia tohtoreita, lakimiehia, laakareita, opettajia, professoreita jotka tienaavat hyvin. Sitten on erikseen urheilijat ja artistit jotka tienaavat erittain hyvin, sellaisia rahoja ei Suomessa ole nahtykaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3901515- 65981
- 116945
- 77944
- 92930
- 94711
- 45681
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50629Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku116624En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.56614