kivettömät viinirypälät? Miksi?

Voisiko joku sanoa, miksi Suomessa suositaan näitä. Kun tässä taas kerran kävin kiertälemässä välimeren tienoilla, maistelin siellä rypälät ja aaah, mikä maku ja aroomi.

"Salaisuus" oli siinä, että näissä oli kivet antamassa pähkinäisen maun ja kuoretkin antoivat hieman parkkihappomaisen lisävivahden ja lisäksi hienon aroomin.

Kun tulin kotiin ostin heti Prismasta rypäläitä. Voi, mitä ero. Aivan lattea makuisia, juuri ja juuri vähän happo, ei yhtään aroomi, ihan tylsä.

Mutta tämä ei ole ongelmana ainoastaan viinirypäleiden kohdalla, vain useiden muiden hedelmien kohdalla.

MIKSEI hedelmien maahantuojat ja niiden sisäänostajat tuotantomaissa hankkivat saatavissa oleva laatutavara. Saatavissa sikäli, että paikalliset ketjutkin osaavat sen hankkia.

Mielipiteenä: Suomeen hankitaan huonoa tavara, jonka saadaan halvalla kun se ei muualle kelpaa ja kuluttajaa totuttetaan siihen, että se on muka aivan normaali laatutaso.

3

1003

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rypäleet

      Suomessa myydään kyllä viinirypäleitä sekä kivettöminä että kivellisinä. Noita varmasti tarkoitat.
      Onko tuo nyt jotain erikoista murretta vai muuten vain hoono soomi?

      • soomiprovo?

        Liian hyvää ja sujuvaa "huonoa suomea", jotta aloittaja oikeasti olisi ulkomaalainen.. BUSTED !!! =)


      • se sama
        soomiprovo? kirjoitti:

        Liian hyvää ja sujuvaa "huonoa suomea", jotta aloittaja oikeasti olisi ulkomaalainen.. BUSTED !!! =)

        tuo on ihan oikea ulkomaalainen, mutta ajan kanssa oppi jopa jotenkin kirjoittamaankin teijän kieli. Muuten käytän kyllä automaatista oikoluku, mitä saisi täälläkin olla käytössä, kun suomalaisetkaan osaa kirjoittaa omaakaan kieli oikein, sano vaimo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      73
      1187
    2. 71
      1132
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      70
      943
    4. 95
      859
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      757
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      745
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      25
      659
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      659
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      54
      656
    10. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      590
    Aihe