Se uusi raina, 2012

maan ydin on jo sula

Elokuvassa 2012 geologia on hiukan ihmeellistä. Tulivuorten laava nousee maapallon ytimestä mannerlaattojen päälle auringon neutriinojen kuumentamana? Meret eivät kuitenkaan kiehu vaikka niiden pohja on syvemmällä? Maapallon navat vaihtavat polaariteettia muutamassa hetkessä ja mannerlaatat kiitävät samalla tuhansia kilometrejä tuntemattomien voimien kuljettamina?

Oli ne inkkarit viisaita...

5

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei faktaa

      Sehän on (viihde)elokuva, ei dokumentti.

    • gdhfjfkgf

      En havainnut mantereiden liikkuvan elokuvassakaan tuhansia kilometrejä. Paikallista kuohuntaa kylläkin
      Miksi merten syvyys vaikuttaisi kuumennukseen, laava voi kummuta vaikka 20km syvyydestä. vaikka en näe eroa miksi syvempi kiehuisi paremmin, olipa kässari miten tahansa tehty.
      Lentokone lensi elokuvassa takaperin kun tuhkapilvi saavutti sen. mutta se on noita elokuva teknisiä juttuja.

      • laattatektoniikkaa

        USA:sta lähtenyt lentokone olisi polttoaineen loppuessa pudonut Etelä-Kiinan Mereen jos mantereet olisivat pysyneet paikoillaan. Mantereiden liikkumisen vuoksi sillä paikalla sitten kuitenkin oli Himalajan vuoristo.


      • huimaa menoa
        laattatektoniikkaa kirjoitti:

        USA:sta lähtenyt lentokone olisi polttoaineen loppuessa pudonut Etelä-Kiinan Mereen jos mantereet olisivat pysyneet paikoillaan. Mantereiden liikkumisen vuoksi sillä paikalla sitten kuitenkin oli Himalajan vuoristo.

        Hawaijin kohdalla laskeuduttiin suihkukoneella pilvien läpi ja Viola-juusto! (ranskalaiset kijoittaa sen väärin voilaa) siinä oli Hawaiji koordinaattien mukaisella paikalla, mutta siinä kunnossa että polttoainetta ei sieltä saanut vaan lentoa piti jatkaa. Kun sitten pian sen jälkeen oli tarkoitus pudota mereen polttoaineen loppuessa niin avot siinäpä onkin sopivasti Tiibetti.


    • Kokonaisen mannerlaatan kiihdytys esim. astronomisesti kovin vaatimattomaan 100 km/h nopeuteen vähänkään kohtuullisessa ajassa aiheuttaisi sellaisen lämmönkehityksen, että koko manner alkaisi sulaa laavaksi saman tien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      316
      7374
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5205
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      113
      4126
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      51
      3900
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3780
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3687
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      83
      3413
    Aihe