Leivänpaahtimen puhdistus

Haluaa paahtoleipää

Kaapissa (asuntolassa siis, ei suinkaan omalla asunnollani) on vuodelta 5 eKr. oleva leivänpaahdin joka on varmaan ollut siellä melko monta kuukautta (vähintään kesän ajan) käyttämättömänä ja voi siis olla pölyinen ja muuten vaan likainen. Tekisi kovasti mieli paahtoleipää, muutaman kk:n tässä jo ootellut että jaksaisi ostaa uuden paahtimen tai putsata vanhan. ELI, miten tuon paahtimen vois putsata? Onko muuta konstia kuin puhallella pölyt pois? Vai tuhoutuuko pöpöt kun paahtimen laittaa käymään täysillä?

11

3022

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kopistele siitä vempeleestä murut pois, ja tyhjennä muruastia mikäli siinä sellainen on. Puhaltele pölyt pois ja kaynnistä muutaman kerran tyhjänä siten että vastukset hehkuvat kunnolla. Ole kuitenkin valmiina vetäisemään virtapistoke seinästä, jos ongelmia, esim. kipimöintiä, ilmenee. Itselläni on mökillä yli 30 v vanha paahdin ilman mitään säätöjä, ja on ihan toimiva laite. Joka kevät teen yllämainitun operaation ja taas leipää paahtuu kesän mittaan.

      • vähän se säkenöi

        Minä kerran vuodessa tiskikoneessa sitä hienopesuohjelmalla huljuttelen, sitten antaa kuivua kunnolla vaikka uunissa miedolla lämmöllä.


      • Anonyymi

        Juuri näin eli kopistele ja paina pohjaan muutaman kerran tyhdillään vastukset punaisina ja paahdin on puhdas.


      • Anonyymi
        vähän se säkenöi kirjoitti:

        Minä kerran vuodessa tiskikoneessa sitä hienopesuohjelmalla huljuttelen, sitten antaa kuivua kunnolla vaikka uunissa miedolla lämmöllä.

        Ilta-Sannomissa oli artikkeli jos aikoo ostaa tai vuokrata asunnon kannattaa katsoa uunia yksi mitä kannattaa myös katsoa kuinka likainen on astianpesukone.


    • Prinsessa88vinks

      Paras tapa huuhdellla pölyyntynyt leivän paahdin on viskata se Atlantin pohjaan, samaan paikkaan, jossa titanic lepää., kyllä sen sieltä helposti onkii pois =)

    • Anonyymi

      Joissain leivänpaahtimissa, uusimmissa, on salakuuntelu.

      • Anonyymi

        Mitä ne kuuntelee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ne kuuntelee?

        Kaikkea mitä kiroilet sen läheisyydessä - eihän leivänsiivu koloon sujahda ilman kunnon kiroilua ja aamun lehden idiotiatkin tulee kovaan ääneen kommentoida.

        Ja kaikki tämä lisätään entisten päälle ja luodaan sinusta kunnon profiili eli joko pedofiili, svedofiili, koronafiili, tai mikä tahansa fiili, mutta Supon arkistoon mahdollisena uhkana sinut luetaan.

        Se, että wifi pitää olla jopa leivänpaahtimessa on kyllä idiootti-insinööreiltä käsittämätöntä ajattelua tai sen puutetta - osaan kyllä paahtaa leipäni ilman härpäkkeitäkin.


    • Anonyymi

      Sumuta klooriliuoksella ja anna vaikuttaa. Huuhtele kuumalla suihkulla laite ja jätä patterille kuivumaan vähintään kuukaudeksi. Paahda leivät kauniin kullanruskeiksi liedellä käyttäen uuniritilää raidoituksen saamiseksi. Kai sulla voita on. Ja muista sen paahtimen kuivaus.

      • Anonyymi

        Just oikkein ja se kloori onkin sitten se paras aine puhdistamiseen - ei niinkuin totta, että joku edes tsoukatekseen kehtaa kirjoittaa moista.

        Älkää edes vahingossa uskoko tota kirjoitusta ja tehkö niinkuin idiootti ehdottaa puhdistukseen - vaarannette oman terveytenne jo pelkästää kloorin käytöllä puhumattakaan sähkölaitteen upottamisesta veteen.

        Se on sitten kanttuvei.


    • Anonyymi

      Osta uusi, maksaa 20 ekee ja on taatusti puhdas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2059
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1520
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1289
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1170
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1160
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1074
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1018
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      962
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe