Leivänpaahtimen puhdistus

Haluaa paahtoleipää

Kaapissa (asuntolassa siis, ei suinkaan omalla asunnollani) on vuodelta 5 eKr. oleva leivänpaahdin joka on varmaan ollut siellä melko monta kuukautta (vähintään kesän ajan) käyttämättömänä ja voi siis olla pölyinen ja muuten vaan likainen. Tekisi kovasti mieli paahtoleipää, muutaman kk:n tässä jo ootellut että jaksaisi ostaa uuden paahtimen tai putsata vanhan. ELI, miten tuon paahtimen vois putsata? Onko muuta konstia kuin puhallella pölyt pois? Vai tuhoutuuko pöpöt kun paahtimen laittaa käymään täysillä?

11

3113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kopistele siitä vempeleestä murut pois, ja tyhjennä muruastia mikäli siinä sellainen on. Puhaltele pölyt pois ja kaynnistä muutaman kerran tyhjänä siten että vastukset hehkuvat kunnolla. Ole kuitenkin valmiina vetäisemään virtapistoke seinästä, jos ongelmia, esim. kipimöintiä, ilmenee. Itselläni on mökillä yli 30 v vanha paahdin ilman mitään säätöjä, ja on ihan toimiva laite. Joka kevät teen yllämainitun operaation ja taas leipää paahtuu kesän mittaan.

      • vähän se säkenöi

        Minä kerran vuodessa tiskikoneessa sitä hienopesuohjelmalla huljuttelen, sitten antaa kuivua kunnolla vaikka uunissa miedolla lämmöllä.


      • Anonyymi

        Juuri näin eli kopistele ja paina pohjaan muutaman kerran tyhdillään vastukset punaisina ja paahdin on puhdas.


      • Anonyymi
        vähän se säkenöi kirjoitti:

        Minä kerran vuodessa tiskikoneessa sitä hienopesuohjelmalla huljuttelen, sitten antaa kuivua kunnolla vaikka uunissa miedolla lämmöllä.

        Ilta-Sannomissa oli artikkeli jos aikoo ostaa tai vuokrata asunnon kannattaa katsoa uunia yksi mitä kannattaa myös katsoa kuinka likainen on astianpesukone.


    • Prinsessa88vinks

      Paras tapa huuhdellla pölyyntynyt leivän paahdin on viskata se Atlantin pohjaan, samaan paikkaan, jossa titanic lepää., kyllä sen sieltä helposti onkii pois =)

    • Anonyymi

      Joissain leivänpaahtimissa, uusimmissa, on salakuuntelu.

      • Anonyymi

        Mitä ne kuuntelee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ne kuuntelee?

        Kaikkea mitä kiroilet sen läheisyydessä - eihän leivänsiivu koloon sujahda ilman kunnon kiroilua ja aamun lehden idiotiatkin tulee kovaan ääneen kommentoida.

        Ja kaikki tämä lisätään entisten päälle ja luodaan sinusta kunnon profiili eli joko pedofiili, svedofiili, koronafiili, tai mikä tahansa fiili, mutta Supon arkistoon mahdollisena uhkana sinut luetaan.

        Se, että wifi pitää olla jopa leivänpaahtimessa on kyllä idiootti-insinööreiltä käsittämätöntä ajattelua tai sen puutetta - osaan kyllä paahtaa leipäni ilman härpäkkeitäkin.


    • Anonyymi

      Sumuta klooriliuoksella ja anna vaikuttaa. Huuhtele kuumalla suihkulla laite ja jätä patterille kuivumaan vähintään kuukaudeksi. Paahda leivät kauniin kullanruskeiksi liedellä käyttäen uuniritilää raidoituksen saamiseksi. Kai sulla voita on. Ja muista sen paahtimen kuivaus.

      • Anonyymi

        Just oikkein ja se kloori onkin sitten se paras aine puhdistamiseen - ei niinkuin totta, että joku edes tsoukatekseen kehtaa kirjoittaa moista.

        Älkää edes vahingossa uskoko tota kirjoitusta ja tehkö niinkuin idiootti ehdottaa puhdistukseen - vaarannette oman terveytenne jo pelkästää kloorin käytöllä puhumattakaan sähkölaitteen upottamisesta veteen.

        Se on sitten kanttuvei.


    • Anonyymi

      Osta uusi, maksaa 20 ekee ja on taatusti puhdas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      167
      14008
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      105
      10132
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      101
      9209
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8439
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      7143
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      48
      6837
    7. 151
      6226
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      108
      5190
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      4365
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      407
      1372
    Aihe