Kuinka paljon olisi hyvä uintimatka kerralla kuntoa kohottavassa mielessä sekä kuinka usein kannattaisi käydä uimassa, jos ei pahemmin harrasta muuta liikuntaa? Käyn tällä hetkellä 2-3 krt viikossa riippuen muista suorituksista ja matka kerralla n. 1 km.
Uintikerrat ja matkat
14
11313
Vastaukset
- Simmaaja
Ihan hyvältä kuulostaa. Voit kokeilla joskus vaikka uida reippaammin, niin että syke kohoaa. Kun syke kohoaa pitäisi kunnonkin kohota. Haluan kuitenkin vielä tähdentää että koko uintimatkaa ei saa uida verenmaku suussa, jotta kunto kohoaisi. Kannattaa ottaa pieniä spurtteja kerrallaan ja uida sen jälkeen normaali vauhtia.
- Ronan
2-3krt viikossa on ihan hyvä mutta pidennä matkaa pikku hiljaa (vaikka 100m / kerta) ja pyri uimaan 1500m. Itse pyrin vähintään vetäisemään 1.5km, koska kilometri menee semmoista 20-22min vauhtia (tyylistä riippuen), ja olisi hyvä että suoritus kestäisi pidempään (30min on aika minimi, 45min on jo tehokas).
Voi käydä tylsäksi joten vaihtele vähän tyyliä ja matkoja. Joku kerta vetäiset 2km ja seuraavalla kerralla kilometri ei tunnu miltään. Voit esimerkiksi vetää (jos vapaauinti sujuu) intervallitreeniä seuraavasti: 25m niin kovaa kuin menee, 45-60sek taukoa, 25m täysiä, taas taukoa jne. Tämä on tehokasta vaikka et tee kuin 15min. Voit treenata yhdellä kertaa potkulaudalla pelkkiä jalkoja. Pari sataa metriä alkaa jo tottumattomalla tuntua.
Tsemppiä! - Uiskari
Muista kuitenkin välillä vetää kovaa altaan päähän ja sitten kevyesti takisin ja sama uudestaan ja uudestaan, muuten ei tulokset parane.
- Uiskari
Itse uin nyt 5km päivässä ja rasvakilot putoo 0.5-1kg viikossa.
Jaksan tätä vain 6vk sitten loppuuu kunto, motivaatio ja mehut,siinä on rajat!
Muutoin vuodessa menee 200km mutta aikaa siihen on 11kk enemmän... - Uiskari
kaikki matkat alle 1km on puhdasta leikkiä, jos ui 3-5km päivässä niin silloin vasta sillä alkaa olla merkitystä kunnolle !
- joopajoo
niin että tarkoitat siis
että ei kannata uida ollenkaan
jos ei aio uida 3-5km päivässä?!
voi olla että olet ymmärtänyt jotain
todella väärin.. :(
(sitä paitsi sammutat vaan ihmisten
intoa aloittaa kuntoilu moisella
pskalla) - Vappu
joopajoo kirjoitti:
niin että tarkoitat siis
että ei kannata uida ollenkaan
jos ei aio uida 3-5km päivässä?!
voi olla että olet ymmärtänyt jotain
todella väärin.. :(
(sitä paitsi sammutat vaan ihmisten
intoa aloittaa kuntoilu moisella
pskalla)tollanen puhe on todellakin raivostuttavaa ja niinkuin em. mainitsi, sammuttaa vaan ihmisten innon aloittaa kuntoilu. itse olen reilu pari kuukautta harrastanut kuntoilu 3-4 krt viikossa, pääasiassa uinu ja huomaan kyllä jo, että lihakset alkavat ilmestymään ja paikat pikkuhiljaa kiinteytymään. On hyvä aina ajatella, että se 1 km uintikin on paljon parempi kuin ei mitään! Sitä paitsi vaikutukset on yksilöllisiä!
- Uikari
Se 1km/pv minimi oli vain tälläisen triathlonisti uimarin jyrkkä kannanotto.
Turha edes lähteä altaalle tekee vain 20min treeniänjonka 1km vaatii. Matkaan menee enemmän aikaa kuin harkkaan. Parempi on tehdä harvemmin 1/2h-2.5h uinteja sen sijaan !
Kuntoilijoilla uintiaikaa kannattaa aina käyttää tekniikkaharjoitteluun eli uintiin jolloin yritetään kokoajan ymmärtää mitä tehdään vedessä ja miksi sekä funtsia mitä voisin tehdä että uinti sujuisi vielä paremmin. Ja kokeilla se heti. Silloin optimoidaan kuntoiluun käytetty aika.
Kunto nousee kuin itsestään samalla. Lueskelkaa aina ennen ja jälkeen uinnin kirjallisuudesta tai videoilta uinti tekniikkaa.Aina löytyy uutta, oli se vaikka kuinka pientä viilaamiista....
Varo sammmakkouinti rikkoo polvet, eli opettele myös kunnollinen kroolaus !
:) - Uiskari
Vappu kirjoitti:
tollanen puhe on todellakin raivostuttavaa ja niinkuin em. mainitsi, sammuttaa vaan ihmisten innon aloittaa kuntoilu. itse olen reilu pari kuukautta harrastanut kuntoilu 3-4 krt viikossa, pääasiassa uinu ja huomaan kyllä jo, että lihakset alkavat ilmestymään ja paikat pikkuhiljaa kiinteytymään. On hyvä aina ajatella, että se 1 km uintikin on paljon parempi kuin ei mitään! Sitä paitsi vaikutukset on yksilöllisiä!
En älynnyt että rapakuntoisille uinti on mitä hellin keino saada keho toimimaan edes jotenkin...
- Darcy
Uiskari kirjoitti:
En älynnyt että rapakuntoisille uinti on mitä hellin keino saada keho toimimaan edes jotenkin...
Ei ole mitään järkeä uida joka ikinen päivä esim 5km, jos ui kunnon ja hyvän olon vuoksi. Siis nyt ei puhuta kilpauimareista. 5km ilman kunnon tekniikkaa on luultavimmin täyttä helvettiä. Kaikkiin urheilulajeihin pätee sama(kunhan vaan tarpeeksi rasitetta): pari kolme kertaa viikossa, yli puoli tuntia riittänee.
- uiskari
Darcy kirjoitti:
Ei ole mitään järkeä uida joka ikinen päivä esim 5km, jos ui kunnon ja hyvän olon vuoksi. Siis nyt ei puhuta kilpauimareista. 5km ilman kunnon tekniikkaa on luultavimmin täyttä helvettiä. Kaikkiin urheilulajeihin pätee sama(kunhan vaan tarpeeksi rasitetta): pari kolme kertaa viikossa, yli puoli tuntia riittänee.
Ei
todellakaan kannata uida joka päivä 5km vaan olisi parempi että tekisi joka toinen päivä uintia muiden harkkojen välillä.
Uinti on tekniikkalaji ja 3-4krt viikossa on kuntoilijalle ihan maksimi.
Kilometrit tulee sitten aikanaan, ensin on kuitenkin kuntoilijalle täkeintä käytetty aika, jonka pitäsi olla 0.5-1h/kerta jolloin 1-3km tulee suoritettua....
- Tiina
Varmasti tuo 2-3 kertaa viikossa riittää näin aluksi, ettet heti pala loppuun.. Ja kilometrikin kuulostaa hyvältä.. Kuukauden päästä voisit vaikka alkaa uimaan 1,5 km ja seuraavana kuukautena lisätä yhden uintikerran viikkoosi.. Uinti on todella tehokasta, kun haluaa kohottaa kuntoaan, sillä se kiinteyttää vartaloa tasapuolisesti, on nivelystävällinen.. Ajattele, jo 7min uinnin aikana kulutat omenan verran! :)
Tsemppiä harjoitteluun! - Alias87
Joo, toi on ihan hyvä aloottelijalle...
me käydään harkoissa 3-4 kertaa viikossa, mutta me uidaan 2.7-4 km kerralla, oon ite uinu ny n. 4 vuotta ja se on tosi hyvää harrastetta... se virkistää mieltä mukavasti.
kannattaa ottaa opetusta tekniikasta, muuten sen harrastaminen tössää siihen, että hartiat ja niska tulee kipiäks, jos on väärä tekniikka tulee lihas jumiutumia ja kramppeja...
Jatka samaan malliin :P - Anonyymi
1km on hyvä itelle toistaiseksi. Olen 33v. Kannattaa kuunnella kehoa myös. Jos syke karkaa esim 160een alkaa olla keholiian kovilla. Kun semmoinen hyvä tunne tulee vatsan reunoille niin tiedän että alkaa polttaa kaloreita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2267047Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3434941"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1503720Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1233520Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m763456Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi562965Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702769Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842480- 252406
Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1012058