Kiipeilyvaljaiden kunto

järki hoi

Ostin uudet Mammutin valjaat ja käynyt nyt pari kertaa sisäseinillä. Parin kerran jälkeen hokasin himassa että vatsan kohdalta jokin ote on nirhaissut pikkasen valjasta. Kyse on siitä kohdasta jossa näyttää olevan ommeltu semmonen "suojasukka" valjaan remmin reunalle, se ei kuitenkaan ole mennyt sukan läpi vaan pinta otti vähän köniin. Onko tästä mitään haittaa käytännössä, luin netistä et pienikin vika voi johtaa valjaan poisheittoon. Mitä mieltä kokeneemmat käyttäjät on, ite en ainakaan hylkäis niitä ton takia.

3

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gwtrfd

      niin, että näytät valjaitasi jollekulle, joka niistä tietää. Tuolla kuvauksella on vähän vaikea sanoa missä kohtaa vika itseasiassa on, pitäisi nähdä kapistus.
      Sinällään pehmusteessa tai suojassa oleva vaurio ei vaikuta kestävyyteen, mutta ainakaan omissa valjaissani ei vatsan kohdalla eli etupuolella kauheasti ole mitään pehmusteita tai suojia vaan lähes kaikki näkyvä on osa valjaan kantavaa rakennetta.

      Kuva olisi kiva, mutta eihän tänne sellaisia saa.
      Myyjäliikkeessä voit näyttää ja ehkä yksi hyvä keino on ottaa selvää valjaidesi maahantuojasta ja laittaa vaikka kuvallista meiliä sinne.

    • frweqg3gr45

      miten mä voin muka ottaa vastuun sun kiipeilyvaljaista, tulet sitten kuitenkin pudottua 3000 metristä vaatimaan multa selitystä.

    • Hob3lf

      Mun valjaat on 2 nd hand ARMY gearia &liidaan niillä, joten voisit olla huolestumatta pikku nirhautumista..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe