Katselin lauantaina kauhuissani Prisman parkkialueella kuinka nuori äiti käveli kohti autoaan työntäen ostoskärryjään ja hänen takanaan monien metrien päässä tuli arviolta enintään 3-vuotias lapsi.Autot puikkelehtivat parkkialueella ja pienen lapsen huomaaminen voi olla vaikeaa. Peruuttavasta autosta ei helposti näe tuollaista ehkä alle metrin mittaista lasta. Miksi äideillä ja isillä oli niin kiire, ettei malteta odottaa lasta? Miksi monet vanhemmat kuvittelevat, että lapset ovat pieniä aikuisia, jotka kykenevät huolehtimaan itsestään? Näitä yksinään kävelemään jätettyjä lapsia näkee joskus kaduillakin.
Pienen lapsen paikka on joko kärryissä tai äidin tai isän sylissä,ei yksinään autojen seassa, muistakaa se hyvät vanhemmat!
Pienen lapsen paikka on joko kärryissä tai äidin tai isän sylissä,ei yksinään autojen seassa, muistakaa se hyvät vanhemmat!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Monikaan vanhemmista ei tajua parkkipaikkojen vaarallisuutta
Kävelin lapsen perässä autollemme ja pystyin siinä pitämään silmällä häntä äidin mennessä edellä. Koska tiedän, että näitä tapauksia sattuu jatkuvasti, ajattelin kirjoittaa tänne, jotta autoilijat muistaisivat nämä taaperot parkkipaikoilla ja vanhemmat muistaisivat olla jättämättä lapsiaan vaille valvontaa.
Monessakaan autossa ei ole peruutuskameraa ja nyt on lisäksi hyvin pimeää.
ainahan sitä itte on paljon parempi vanhempi kuin kukaan muu vaikka vähän asiaakin kirjoituksessasi niin silti pitäs keskittyä olennaiseen eli omaan elämään jos sitä on
Tyypillinen torniolainen.(KEMI HAISEE)Nimimerkki.Kyllä on luovaa.
Mieti mitä kirjotat! Olet ilmeisesti lapseton, oman tien kulkija, ympärillä olevat tapahtumat ei sinuun vaikuta, sillä sinullahan on Bootsit! Huomaatko edes ympärilläsi olevaa elämää, et kaiketi, olet se tiukkapipo, ota se pipo päästäsi, ja huomaa ympärilläsi oleva elämä.
vittu jo on huolet sullakin
vedä sinä kusiainen vitalikset naamaan ja painele norjaan(tidätkö missä se on?) ja ota BB-dvd mukaan.se vasta kehittävää katseltavaa onkin!!
on sinusta huolta pitäneet kun et ole vielä jääny peruuttavan auton alle, mikä ois ihan oikea paikka sulle.
vai että torniolainen olen ,,,no melkein oikessa olet mutta itse kyllä paljastit täysin kemiläisyytesi ...eli huonolla itse tunnolla ei voi kun räkyttää ja haastaa riitaa ja palkinnoksi vielä tulee pataan heh semmosta elämä on mutta toiset vaan selviää ilman kemiläisten kyttäystäkin ......ja jopa hengissä ;)))))