ei kestä kirjoittaa tosiasioista näköjään vaikka niissä on isot omaisuudet kiinni,vuosikymmeniä kestää ennen kuin on mahdollisuus uusiin kauppoihin. Urakoitsijalle ja yhtiölle se on vain yksi kohde muiden joukossa....
M.L-L.PL.
M.L-L.PL.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ei meile ole ennää mithään hyötyä nuista mettistä,ei ne kerkiä kasvaa eikä kunnostautua meän elin aikana.
Ko me olema niitä säästähnee ja hoitaneet ja sitte viimein raskithaan myyä niin niistä tehhään niinkö pilkkaa ja resuthaan ja tuhothaan kaikki,mie ymmärä ko ei ollu kuusiakhaan yhtään,koivuja joku motti ja
jotaki hylättyjäki,mäntytukkia ei yhtään,mie ymmärä mitä ne on kerähnee,kyllä siittä monta rekkakuormaa viethiin.Jälkheen sain paperit ihmeteltäväksi.Niissä ei ollu ko joku kymmenen kuutiota,kuitupuuta.
tai var-ailla on valta näissäkin asioissa eihän täälä meikäläiselä ole sananvaltaa,olisi jotain mahdollisuutta saada oikeudenmukaisuutta asioihin,mutta mitä se auttaa rikkaille mennä rikkaista valittamaan.
Se sattu kapula oikeaan paikkaan ko niin ärähti että poistatti jutun, eihän sole ko laittaa uusestaan sen.
Olipa hyvä kun kirjoitit tästä asiasta. Olen juuri aikeissa myydä metsää.
Kuka sitä mettää tullee katamaan ettei revi miten sattuu. Se on niin helppo pistää puut nurin ja viä pois ettei mettän omistaja tiä mistään mitään sokeana vaan luottaa ettei huiputeta.
missään nimessä luottako heidän puheisiin,ja kun tai jos koneet tulevat metsään koettakaa pysytellä näköetäisyydellä että tiedätte mitä todellisuudessa tapahtuu.Minä en luota enää yhteenkään ketkuun.
tässä on oppirahat maksettu kalliimman mukaan.
se metsäliitto taasen uutisissa syytettynä,koskahan se Lö-PLA---luuleva tekevänsä mitä haluavat.
soon niin pieni firma ettei ne sitä tietenkhään kehtaa alkaa uutissiin laithaan,mutta eiköhän nämä asiat ala selvitä,olen ollu vähän kuulola.
että kyllä metsäliitto hoitaa asiat kuntoon jos urakoitsija on tyrinytkin.
onko siellä loppupeleissä mitään koskaan ollutkaan,
et näe metsää puilta>vai missä viiraa..
olla sielä ratin ja pehkinvälissä puristuksissa ko ei ole tietonen mistään,tai joku pii paa.
hänen pitäisi ehkä hieman valistaa kuskeja että eivät tee tarpeetonta vahinkoa ihmisten metsissä,eikä metsäyhtiön pidä hyväksyä kaiken-näköistä jälkeä,menee yhtiön mainekkin,
tarkastakaa paremmin hakkuualueet ja pankaa urakoitsija korjaamaan jäljet.
monella on kaikki kiinni siinä metsässä on esimerkiksi paljon velkaa kuten lainoja,lopulta päättää myydä metsän selvitäkseen veloista,odottaa sitten toiveissaan myyntipalkkioa,mutta huomaakin saatuaan tulot puista että eihän siinä ole kuin joku satanen ja metsä tuhottu. MITÄ OPIMME TÄSTÄ?
ei kannata tehettää harvennushakkuuta jos ei saa oikeita metsureita töihin,ja ajokin kannattaisi suorittaa omin voimin ,niitähän on metsäkärröjä normaaleihin traktoreihinkin,kärröjen yhteydessä on lastauslaite.
suunnitelmani ovat juuri tällaiset,minulla on itsellä kohtalaisen kokoinen traktori johon olen nyt kysellyt metsäkärryä,metsuritakin on kolme tiedossa,on tosi että jos ei hakkauta aukeaksi ei pidä päästää tuollaisa resuajia metsään.Minulla on tarkoitus jättää lapsillekkin jotain muutakin kuin ryteikkö viallisia ja katkenneita lahoavia puita.Tällä tavalla tienaa kärryn moneen kertaan,ja voihan sen myydä sitten seuraavalle tarvitsijalle.Puustakin saa tienlaitaan ajettuna reilusti enemmän,
vaikka mitä sanottaisiin,on tietoa,eikä puut katoa ihmeellisesti.
et varmaan tienaa metsäkärröä moneen kertaan sulta menee harjotellessa useampi ratas kärröstä ja rattorista useampi hytikka letku ja hytikkaa paljon ja alko harrastus maksaa.parempi pysyä oman alan hommissa , on niitä metsäkone yrittäjiä ylitorniolla joiden kans voi sopia etukäteen, myy hankintana leimikko niin olet itse pomo työmaalla,
Ajanut kouluikäisestä saakka kaiken-näköisiä koneita metsässä sekä maantiellä,
olen käynyt katsomassa noita hakkuujälkiä niin pani ajattelemaan vaihtoehtoja,
olen kyllä ajanut metsäkoneitakin,että työ ja vastukset on tuttuja mutta jos tekee itselle työtä ei tarvitse olla niin hopussa joutaa varomaan,katsellaan nyt.