Kun pyörän kantavuus on hikiset 100Kg. Jos nyt esimerkiks meitsi ajelis sellasella parisen viikkoo, nii levijäiskö alle...?
Mikä pettäs ensimmäisenä, vai romahtasko koko helahoito alleni...?
Mikä pettäs ensimmäisenä, vai romahtasko koko helahoito alleni...?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Normaali laatupyörä kestää nuo painot. Oli kyseessä sitten maantie- tai maastopyörä. Ensimmäiseksi pettää usien kiekot. Keskihintaisissakin pyörissä (2000 - 3000e) kiekot on koottu yleensä konella, joten laatu on vaihtelevaa.
jos ei muu kestä ihran painoa. Pyydä vielä semmoinen erikoisvahva malli, ni pitäisi tulla ongelmia. Sillä lykit menemään ni varmasti laihdut. Tai sit kerjäät jonkun työntämään ja onhan semmosiakin missä on sähkömoottori kulkua helpottamassa. Käsittääkseni on myös sellaisia, joissa on käsillä pyöritettävät poljinkammet, vähän niinkuin polkupyörissä.
Kuka täällä on puhunut ihrasta? Voihan kysyjä olla vaikka 210cm. pitkä ja lihaksikas. Lihas painaa enemmän kuin läski. Hyvää viikoonloppua.
pyörässä muka on painosuositus noin matala? Olen tottunut että painosuositus oikeissa pyörissä on alimmillaankin noin140 kg varusteet 10 - 20 kg. Huom usein painosuositus jaetaan nimenomaan henkilöön ja tarvikkeisiin.
Keveissä, alle 10kg, maatiepyörissä on useinkin tuo 100kg tai jopa alempi.
kevyt maantiepyörä ei mielestäni ole oikea pyörä ja sellaista lelua isompi mies ei tarvitse.
Salamapyörät kanssa, ei raavas mies semmosella mitten tie. Niiden kantavuus on vaivaiset 100, eli jos painat sata kiloa, niin mites kauppaostoksien laita, ei kanna ei ja leviää alle, mut silti maksaa yli 1000 egeä.