Kemi jää yksin

Kemiläiset eivät osaa arvostaa ympäröiviä maaseutukuntia. halajavat vain lisää maksajia kaupunginteatterille ym. kulttuuripalveluille. eivät varmasti saa talouttaan kuntoon, kun eivät saa yhtään virkaa lakkautettua tai edes yhdistettyä toiseen. simo menee oulunkaareen ja keminmaa yhdistyy tornion kanssa. tervola jää yksin vanhuksineen ihmettelemään tulevaisuuttaan.
17402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

pösilöjä päättäjiä mistään kunnasta että ne tornioon liityis homoilu on sairaus kuolette sukupuuttoon lisensihomot.

Äänestä

Näinhän siinä tulee varmasti käymään.En usko että Tervolakaan putoaa kyydistä,on se niin lähellä Tornion rajaa että kai sekin siirtyy Tornioon.Tai sitten Rovaniemen maalaiskuntaan.Surullista mutta totta.Mutta ei siitä voi syyttää kuin kemiläisiä äänestäjiä,mitäs ovat äänestäneet ääliöt valtaan.Kattelin tuossa männä vaalien alla ku ehokkaat oli suoraan sanottuna kyllä hieman kyseenalaista porukkaa.Nytki näkyi kävelevän kaljapussi kourassa eräski vasemmistoliiton edustajaehdokas.Motto oli että eiku spuget valtuustoon ku kysyin häneltä.

Äänestä

Kemi oli aikoinaan liki 30000 asukkaan kaupunki johon kehitettiin palvelut vastaamaan kysyntää. Satsattiin kuntalaisten kaikenlaiseen hyvinvointiin. Mahtavaa. Nyt kun väkeä on kolmanneksen vähemmän niin silti koitetaan kynsinhampain pitää palvelut samalla tasolla kuin 30000:n väestöpohjalla. Mistä rahat moiseen palettiin? Vasurit sen keksi: Korotetaan vaan veroja! Hittojoo... Olen jo nuorena oppinut sellaisen moton että "ei ne suuret tulot vaan pienet menot" niin hyvin on aina rahat riittäny eikä ole edes kaikesta aina tarvinu tinkiä. Velkaa ottamalla ja veroja korottamalla ei taloutta korjata, se on vasemmiston tyylillä pohjaton kaivo. Siksipä Kemi ei ole kellekään naapurikunnalle himottava kumppani. Talous kuntoon säästämällä eikä lisäämällä jäljellejääneiden asukkaiden maksutaakkaa entisestään. Kaupunki polttaa monissa asioissa ihan turhaan rahaa ja taas päinvastoin. Mikä on mikin, toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä...
Asioiden päätännässä tarvittaisiin ammatilaisia eikä jäsenkirjan mukaan valittuja poliittisia henkilöitä. Useinhan politiikassa saa kannatusta se joka on kovaäänisin(ja myös tyhmin?!?) ja sellaisetko me ollaan valittu asioistamme päättämään? Takinkääntäjiäkin löytyy porukasta, ollaan asiosta mieltä vähän sen mukaan mikä on ITSELLE edullisinta ja hyödyllisintä.

Äänestä

Kyllä maalaisille tuntuu Kemin liikunta- ja kulttuuripalvelut kelpaavan.

Äänestä
  • Kemi on pelannut itsensä ulos.Epäilemättä kyse oli juuri maksajista kun Kemi toitotti suurin otsikoin Kemijoen kunnasta.Sanomattakin selvää,en minäkään rupeaisi maksamaan toisten velkataakkaa kuten Kemi haluaisi.Eli nyt kaivataan kipeästi maksumiehiä,Keminmaasta,Torniosta ja Tervolasta,kun on talous ravalla,eikä enää kyetä maksamaan,otetaan vaan lisää velkaa velan päälle.Karsitaan kuluja,turhat virkamiehet pois,siirretään ne vaikka etelän kaupunkeihin,mistä ovat tulleetkin.Ja hiiteen kaikenkarvaset säätiöt ym.jotka nöyryyttävät työttömiä.Ikävältä näyttää Kemin tulevaisuus tällä vuosituhannella.Mutta hyvää itsepäisyyspäivää kuiten kaikille.

    Äänestä

  • Kemijoenkunta(kinte) kirjoitti:

    Kemi on pelannut itsensä ulos.Epäilemättä kyse oli juuri maksajista kun Kemi toitotti suurin otsikoin Kemijoen kunnasta.Sanomattakin selvää,en minäkään rupeaisi maksamaan toisten velkataakkaa kuten Kemi haluaisi.Eli nyt kaivataan kipeästi maksumiehiä,Keminmaasta,Torniosta ja Tervolasta,kun on talous ravalla,eikä enää kyetä maksamaan,otetaan vaan lisää velkaa velan päälle.Karsitaan kuluja,turhat virkamiehet pois,siirretään ne vaikka etelän kaupunkeihin,mistä ovat tulleetkin.Ja hiiteen kaikenkarvaset säätiöt ym.jotka nöyryyttävät työttömiä.Ikävältä näyttää Kemin tulevaisuus tällä vuosituhannella.Mutta hyvää itsepäisyyspäivää kuiten kaikille.

    on myös se, että viimeaikaisten lehtitietojen mukaan lähes kaikkien muiden kuntien paitsi Kemin talous on lamasta huolimatta kääntynyt parempaan suuntaan - Kemin yksin vain uppoaa suohon entistä syvemmälle - kuka sellaisen kanssa haluaa tulla liitetyksi ? - katsokaapa vaikka tunnuslukua velat/asukas eri kunnissa niin näette mitä tarkoitan.

    Äänestä

osaksi se on siitä kiinni että näiden kuntien virka"miehet" pelkäävät menettävänsä viran koska mitäpä monella kunnanjohtajalla yms. tekisi. Siksi se on niin vaikeaa

Äänestä

kemi jää yksin. Muutetaan Ouluun ja Trnioon. Eihän täällä ole edes työpaikkoja. rähjäisiä asyuntoja on, joitä itätuuli (nimellä mätkästy) ei hoida. jää esim pakolaisille kaupunki. Moottoritie vie nopeaa ohi Kemistä.

Äänestä
  • oiskohan tuo itätuuli nimi kommunistiperuja.Sillä idässähän vanha sovjetunioni on.

    Äänestä

että kulttuuripalvelut lakkautetaan? Jos kulttuurimenot on Kemissä 6 miljoonaa vuodessa, niin ei sitä kyllä voi pitää kovin merkittävänä tai kohtuuttomana menoeränä. Noinhin kuluihin kun sisältyy kirjasto, kulttuurikeskus, teatteri, museot, liikuntapalvelut jne...Tietenkin sellaiselle joka ei käytä kulttuuripalveluita kuten teatteria, museoita, uimahallia voi tietenkin tuokin rahamäärä tuntua kohtuuttomalta, mutta esim. teatteri kerää vuosittain yli 20000 katsojaa, joten se olisi väärin niitä ihmisiä kohtaan.

Jollain näyttää olevan vähän erikoinen käsitys kaupungeista/kunnista. Kun niiden tehtävä on tuottaa palveluja kuntalaisille, ei rahallista voittoa. Eli vähän sama periaate, kuin asunto-osakeyhtiöissä.

"simo menee oulunkaareen ja keminmaa yhdistyy tornion kanssa"

Tämä voi olla kunnanisien märkä päiväuni, mutta tuskin yksikään järkevä kuntalainen tuohon suostuu. Eli hupsista: Simon liittyessä vaikkapa Ii:hin siirtyisivät myös lähes kaikki palvelut Ii:hin ja esim. suurin osa terveyspalveluista Ouluun...Tämähän olisi tietenkin Simolaisten etu, että palvelut hyppäävät kymmenien kilometrien päähän. Tai Keminmaan liittyessä Tornioon menevät palvelut myös sinne. Tai siis osa niistä. Esim Keminmaalaiset kävisivät päivisin Tornion terveyskeskuksessa, mutta päivystys olisikin Kemissä. Samoin kaikki muut lääköripalvelut. Ideahan kuntaliitoksissa on aina palvelujen karsiminen ja keskittäminen. Ilman niitä ei liitoksilla ole mitään merkitystä. Ja liitostilanteessa pienempi on aina heikoilla, siitä syystä isot kunnat ovat kuntaliitoksiin halukkaampia, kuin pienet ympäristökunnat.

Paras kuntaliitosratkaisu olisi Meri-Lapissa Kemin, Keminmaan ja Simon yhdistäminen. Tervolalla ei ole halua liittyä Kemiin, eikä Tornioon ainakaan toistaiseksi. Tornio ja Yli-Tornio olisi myös hyvä liitos ja myös Tornio ja Haaparanta. siinä vaan on se valtakunnanraja esteenä, mutta Haaparannan kanssahan Tornio itse naimisiin haluaa ja tuossa tilanteessa se olisi järkevää ja historiallista.

Meri-Lapissa kunnat ovat jo korviaan myöten naimisissa toistensa kanssa, joten yhdistäminen olisi lapsellisen helppoa ja tässä taloustilanteessa erittäin tärkeää. Näin voitaisiin paremmin kehittää tätä aluetta. Kun tänäkin vuonna alueen väkimäärä vähänee 200 henkilöllä, niin kuin se on tehnyt koko 2000-luvun ja tämä meno jatkuu jos jotain ei tehdä. On todennäköistä, että Meri-Lapin alueella asuu ensi vuoden loppuun mennessä alle 60000 henkilöä.

Äänestä
  • Enpä jaksa kommentoida enempää mutta esitän yhden kysymyksen: miksi kemin pitää järjestää kulttuuripalvelut muille ?
    Kentät on kaikkien käytöss, teatteriväki tulee muista kunnista, uimahallissa pulikoi jopa simolaiset.....eli miksi meidän pitää maksaa kaikki ?

    kyllä kapungin pitää tuottaa sen verran voittoa, ettei kaikki mene tappioksi.

    Simo ja Keminmaa ovat jo nostaneet suosta päätään mutta Kemi uppoaa yhä syvemmälle. Luuletko sinä, että kukaan haluaa ostaa reikäistä venettä ilman airoja ?

    Äänestä

  • pulipuliuimaan kirjoitti:

    Enpä jaksa kommentoida enempää mutta esitän yhden kysymyksen: miksi kemin pitää järjestää kulttuuripalvelut muille ?
    Kentät on kaikkien käytöss, teatteriväki tulee muista kunnista, uimahallissa pulikoi jopa simolaiset.....eli miksi meidän pitää maksaa kaikki ?

    kyllä kapungin pitää tuottaa sen verran voittoa, ettei kaikki mene tappioksi.

    Simo ja Keminmaa ovat jo nostaneet suosta päätään mutta Kemi uppoaa yhä syvemmälle. Luuletko sinä, että kukaan haluaa ostaa reikäistä venettä ilman airoja ?

    Totta horiset.Miksi kemi ei voi tosiaan kunnostautua ja saada pois turhia kulutusreikiä.teatteri voidaan järjestää vaikka jonkun koulun näyttämölle ja kirjaston vois yhdistää koulujen yhteyteen,siinä säästys paljon.Uimahalli on ihan hyvä olla ei tarvi lähteä tornioon tai hapitsuun uimaan.20tuhatta on aika vähän vuodessa,aatteleppa jos esim jossain hotellissa esim cumulus kävis vain noin vähän vuodessa se pirtäs sulkea kannattomana.

    Äänestä

  • pulipuliuimaan kirjoitti:

    Enpä jaksa kommentoida enempää mutta esitän yhden kysymyksen: miksi kemin pitää järjestää kulttuuripalvelut muille ?
    Kentät on kaikkien käytöss, teatteriväki tulee muista kunnista, uimahallissa pulikoi jopa simolaiset.....eli miksi meidän pitää maksaa kaikki ?

    kyllä kapungin pitää tuottaa sen verran voittoa, ettei kaikki mene tappioksi.

    Simo ja Keminmaa ovat jo nostaneet suosta päätään mutta Kemi uppoaa yhä syvemmälle. Luuletko sinä, että kukaan haluaa ostaa reikäistä venettä ilman airoja ?

    "miksi kemin pitää järjestää kulttuuripalvelut muille ? "

    Niimpä. Tästäkin syystä kuntaliitos on ainoa oikea vaihtoehto. Kemi tuottaa paljon muitakin palveluita, joita muut kunnat käyttävät, mutta silti eivät niistä mitään maksa. No tietenkin esim. teatteriin pitää pääsymaksu maksaa.

    "Simo ja Keminmaa ovat jo nostaneet suosta päätään mutta Kemi uppoaa yhä syvemmälle"

    Nämä kunnathan ovat täysin riippuvaisia Kemistä ja Torniosta. Eivät ne mitään päätä nostaisi, mutta kun sattuvat olemaan loiseläjiä.

    Ja huom. Kemin tilinpäätös oli viimevuonna yli 3 miljoonaa voitollinen.

    Äänestä

  • Down whit kemi kirjoitti:

    Totta horiset.Miksi kemi ei voi tosiaan kunnostautua ja saada pois turhia kulutusreikiä.teatteri voidaan järjestää vaikka jonkun koulun näyttämölle ja kirjaston vois yhdistää koulujen yhteyteen,siinä säästys paljon.Uimahalli on ihan hyvä olla ei tarvi lähteä tornioon tai hapitsuun uimaan.20tuhatta on aika vähän vuodessa,aatteleppa jos esim jossain hotellissa esim cumulus kävis vain noin vähän vuodessa se pirtäs sulkea kannattomana.

    "20tuhatta on aika vähän vuodessa,aatteleppa jos esim jossain hotellissa esim cumulus kävis vain noin vähän vuodessa se pirtäs sulkea kannattomana."

    Taidat olla melkoinen ruudinkeksijä? Hotellit ovat yritystoimintaa ja bisnestä. Niiden tarkoitus on tuottaa voittoa omistajilleen. Kulttuuri on pääasiassa yhteiskunnan rahoittamaa toimintaa, jonka tarkoitus ei ole tuottaa voittoa vaan lähinnä viihdettä kansalaisille.

    Tuolla logiikalla voitaisiin huoletta sulkea kaikki julkisesti rahoitettu toiminta. Esim. terveyskeskukset.

    Äänestä

  • suo kuokka... kirjoitti:

    "miksi kemin pitää järjestää kulttuuripalvelut muille ? "

    Niimpä. Tästäkin syystä kuntaliitos on ainoa oikea vaihtoehto. Kemi tuottaa paljon muitakin palveluita, joita muut kunnat käyttävät, mutta silti eivät niistä mitään maksa. No tietenkin esim. teatteriin pitää pääsymaksu maksaa.

    "Simo ja Keminmaa ovat jo nostaneet suosta päätään mutta Kemi uppoaa yhä syvemmälle"

    Nämä kunnathan ovat täysin riippuvaisia Kemistä ja Torniosta. Eivät ne mitään päätä nostaisi, mutta kun sattuvat olemaan loiseläjiä.

    Ja huom. Kemin tilinpäätös oli viimevuonna yli 3 miljoonaa voitollinen.

    Jos tilinpäätös oli kolme milliä euroa voitolla sehän tekee vanhoissa markoissa 18 miljoonaa,minne nuo rahat sitten käytetään?Eihän nykyisen laman aikana voi ees ajatella teatteri ym.huvituksia,Jos elää niin hyvin että teatteri ja kulttuuririennot ovat tärkeämpiä kuin nuorten työllistyminen niin silloin kyllä viiraa lahossa päässä.Henkilökohtaisesti minusta pitäis tosiaan yrittää kuntaliitosta mahdollisimman pian.pois vanhakantainen ajattelu jolla "tarvitaan kulttuuria" ne jotka niitä halajavat voivat aina matkustaa ouluun katsomaan teatteria.Ja ohan täällä lumilinna,mutta miks sitä ei tehty suoraan jäälle,ois ollu helpompaa ku kevät sitte sulattas sen pois ja ei tarttis kaupungin kalustoa käyttää siihenkin,siis lumen ajoon ym.

    Äänestä

  • down whit kemi kirjoitti:

    Jos tilinpäätös oli kolme milliä euroa voitolla sehän tekee vanhoissa markoissa 18 miljoonaa,minne nuo rahat sitten käytetään?Eihän nykyisen laman aikana voi ees ajatella teatteri ym.huvituksia,Jos elää niin hyvin että teatteri ja kulttuuririennot ovat tärkeämpiä kuin nuorten työllistyminen niin silloin kyllä viiraa lahossa päässä.Henkilökohtaisesti minusta pitäis tosiaan yrittää kuntaliitosta mahdollisimman pian.pois vanhakantainen ajattelu jolla "tarvitaan kulttuuria" ne jotka niitä halajavat voivat aina matkustaa ouluun katsomaan teatteria.Ja ohan täällä lumilinna,mutta miks sitä ei tehty suoraan jäälle,ois ollu helpompaa ku kevät sitte sulattas sen pois ja ei tarttis kaupungin kalustoa käyttää siihenkin,siis lumen ajoon ym.

    ...mutta on siinä sisällä kaikenlaista tavaraa, jonka sijoituspaikaksi ei enää tänä päivänä iljettäne merenpohjaa esittää.

    Äänestä

  • Vääräuskoinen kirjoitti:

    ...mutta on siinä sisällä kaikenlaista tavaraa, jonka sijoituspaikaksi ei enää tänä päivänä iljettäne merenpohjaa esittää.

    muita kuin lahopäitä kaupungin johtoa myöten, paitsi minä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vileniä lukenut kirjoitti:

Kemiläiset eivät osaa arvostaa ympäröiviä maaseutukuntia. halajavat vain lisää maksajia kaupunginteatterille ym. kulttuuripalveluille. eivät varmasti saa talouttaan kuntoon, kun eivät saa yhtään virkaa lakkautettua tai edes yhdistettyä toiseen. simo menee oulunkaareen ja keminmaa yhdistyy tornion kanssa. tervola jää yksin vanhuksineen ihmettelemään tulevaisuuttaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu