Kiva lukea vastauksia viestiini. Meitä on moneksi, puolesta ja vastaan. Se on tervettä.
Maalikkona kysynkin onko huippu-urheilu sairasta? Urheilusta tietävät vastakkaa.
Huippu-urheilu on "sairasta" ????
6
542
Vastaukset
- Tie Domi
En ole urheilija, mutta mielestäni olet oikeassa.
- kokemusta on
Urheilu on aika rankkaa.. oli sitten kyseessä juniori- tai seniori-taso.
Itse hiihdin aktiivisesti vielä muutama vuosi sitten ennen loukkaantumista, joka pisti sukset naulaan lopullisesti. Paineet olivat kovat. Joka puolelta tuli toiveita ja pakko oli aina yrittää. Treenit oli kovia ja viikonloput rankkoja. Aina olin menossa kisoihin.
Ja tuo kilpailuinto on semmoinen asia, että kilpaladun kutsua ei voi vastustaa. On pakko päästä lähtövaatteen alle. Siinä mielessä se on aika sairasta. Vaikka en nyt juurikaan huippu-urheilusta puhu.
Hiihtojen katsominen tuntuu pahalta, kun muistelee niitä omia "kulta-aikoja", mutta sellasta se elämä on.
Joo... enpä tidä, saitko mitään tolkkua... Mutta vaikeeta se urheilu on.
ja vielä sen verran... junioriurehilijoiden vanhemmille: Älkää tappako lastenne intoa urheiluun. Antakaa elämässä olla muutaki ku urheilu...- Seppo
Oma poikani on urheilu lajinsa nuorten Suomen ja pohjoismaitten mestari, joten tiedän jotakin mitä se vaatii.
Kansainvälinen tasokin on mitattu (MM 18) ja se huippu on todella kaukana. - Urheilija
Huippu urheilu on todella rankkaa! Joissain urheilussa sairasta mutta hiihto ei kuulu niihin! Kun ammattilaiselta loppuu ura ei raahaa enää tule eikä oo helppoa! Isometsä saa sympatiani ja ennenkaikkea kunnioitukseni!
- nykymeno
Liikunta on hyväksi kaikille, mutta nyky-urheilua (kilpailua) en ymmärrä. Katsoin vasta katkelmia 50-60- lukujen hiihtokilpailuista, ja niissä oli sentään vielä sitä jotakin - leikillistä kilpailumieltä, kuntoilua ja hauskanpitoa! Nykyisin tärkeintä on voittaminen ja se tehdään keinoja kaihtamatta. Pelkkää dopingia koko touhu.
- Anonyymi
Sairaat eivät huippu-urheile. Huippu-urheilijat eivät ole sairaita, mutta tuntuu, että huipulla urheillessa täytyy olla hulluuden rajamailla. Kovapäistä porukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 985454
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai814761Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404732Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682147- 1041873
- 1001660
- 2571538
- 3691282
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581084- 2001040