Voisiko joku antaa hyvän ohjeen, miten valmistan n. kilonpainoisen naudan sisäfileen uunissa.
En halua paistaa pihvejä pannulla.
En halua paistaa pihvejä pannulla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itselläni on juuri sisäpaisti uunissa. Netistä löysin seuraavanlaisia ohjeita, joista ekaa nyt kokeilen. Sisäfileelle sopinevat samat ohjeet.
http://194.252.88.3/rswebmli.nsf/sivut/jutut2004-2?opendocument&pageid=Content37A7B
http://www.k-supermarket.fi/herkkutori/arkisto_showfr.cfm?sivu_id=154
Valitettavasti omakohtaista kokemusta ei näistä resepteistä vielä ole, mutta vaikuttivat aika hyviltä molemmat eri nettireseptejä verratessani.
Joo, tuo pintojen sulkeminen ruskistamisella on sitten melkoista höpöhöpöä, lue vaikka täältä...
http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/l.html#liha
Putsaa file, köytä narulla kunnon paketiksi, kuumenna suurin sähkölevysi kutoselle, pyörittele file siinä ja heitä uuniin 200 astetta noin 5 minuuttia - riippuu vähän uunista ja minkälaista kypsyysastetta haluat. Mun uunilla tuolla ajalla saa hiukan enemmän raakaa kuin puoliraaka, ja siitä tykätään.
Jos taas aiot tehdä läpikypsää, älä tuhlaa rahojasi fileeseen. Osta sisä tai ulkopaistia. Läpikypsä sisäfile on purukumia.