onko tehty tutkimusta

agadga

siitä että vaikuttaako avohakkuu pohjaveden korkeuteen??

tämä siitä kun ajattelin asiaa seuraavasti.
kasvit ja puut imevät juurillaan vettä maasta, tämä lisää kapillaari ilmiötä, ja pitää imun päällä. näin vesi pysyy korkealla. jos tuo ylimääräinen imuteho viedään pois avohakkauksella ja kasviston hävittämisellä, karkaako pohjavesi alemmas?

4

631

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bergsman
    • Kuten Bergsman sanoo, tämä johtuu siitä että puiden haiduttama valtava vesimäärä jääkin nyt maaperään. Maa alkaa jopa soistua etenkin jos on ylimääräistä veden tuloa alueella, esim muualta tuleva laskuoja päättyy eikä jatku pidemmälle.

      Avohakkuun jälkeen pitää yleensä parantaa maan vesitaloutta metsänviljelyyn sopivaksi ja myös kun ei ole nyt puusto tiellä. Istutukset alkavatkin yleensä vesitalouden korjaamisella, siis alueen kuivattamisella

      • gasgas

        eipä käänny ruotsi täällä kun koskaan oikeen kiinnostanut ruotsia opiskella, vaikka pakko oli. meni siinäkin monta hyvää tuntia hukkaan elämästä istua tunneilla minkä aihe ei tippaakaan kiinnostanut. se on sitä vapautta kai kanssa.


      • bergsman
        gasgas kirjoitti:

        eipä käänny ruotsi täällä kun koskaan oikeen kiinnostanut ruotsia opiskella, vaikka pakko oli. meni siinäkin monta hyvää tuntia hukkaan elämästä istua tunneilla minkä aihe ei tippaakaan kiinnostanut. se on sitä vapautta kai kanssa.

        Oli siinä "Summary" englanniksi siinä linkissä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      811
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      745
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      745
    5. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      719
    6. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      148
      670
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe