Jouluksi lanttulaatikko?

Tein näin. Olisko lisää vinkkejä?

http://karppausjaperhe.blogspot.com/
5847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Söpösti elikoita ja ruokia sekaisin, vois olla herkullisemmat sivut jos ruoka ja eläinkuvat olis eri osioissa. Lanttulaatikko vaikutti kyllä hyvältä, ehkä turhan rasvaista, mut makuasia::

Äänestä
  • Kiitos kommentista.
    Tuo on totta, että erikseen olisi parempi, mutta kun se blogi niin tekstit tulee julkaisu järjestyksessä.
    Ehkä olis parempi kun olisi kaksi eri blogia..

    Äänestä

Lanttulaatikko (koulun keittokirjan ohje):
1 kg lanttua
3 dl vettä
1,5 tl suolaa
1 muna
2-3 rkl siirappia - voi korvata makeutusaineella, jos sitä käyttää
inkivääriä, valkopippuria 1/3 tl
muskottipähkinää varovasti

ennen paistamista pinnalle korppujauhoja, ei ole pakollista kuitenkaan.

Koskaan - koskaan en ole laittanut kermaa omaan lanttulaatikkooni. En myöskään korppujauhoja sekaan, vaikka alkuper. ohjeessa niin mainitaan. Sen vuoksi jätin sen tästä kokonaan pois.
paistamisen

Äänestä
  • Anoppi kertoi aina, että laittoi lanttulaatikkoon perunaa, varmasti juuri tuon refluksivaivan vuoksi ja tuleehan siitä vähän pehmeämmän makuista, lapsetkin voivat sillä aloitella. Itse en tykännyt muksuna joululaatikoista lainkaan, söin vain äidin tekemää maksalaatikkoa. Nykyisin tykkään jo, paitsi porkkanalaatikosta, joka ei mielestäni maistu miltään vaikka kuinka maustaisi.

    Äänestä

  • tuo ei ole enää karppia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ronja-Aliisa kirjoitti:

Tein näin. Olisko lisää vinkkejä?

http://karppausjaperhe.blogspot.com/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu