http://www.iltalehti.fi/ruoka/2009121310774535_ru.shtml
Kerran olen maistanut kuvatunlaista lihatuotetta ja jos joku on siitä löytänyt muovia, niin linee se sen 'kinkun' parasta antia.
:)
Kerran olen maistanut kuvatunlaista lihatuotetta ja jos joku on siitä löytänyt muovia, niin linee se sen 'kinkun' parasta antia.
:)
Vastaukset 3
Vanhimmat
ostaa tuoresuolattu kinkku ja itse paistaa uunissa. Aatonaaton iltana uuniin ja aattoaamuna pois uunista. Onpa niin ihana tuoksu aamusta alkaen.
PS. eipä löydy kinkusta mitään ylimääräistä.
jos olis sattunut saamaan suolaamattoman kinkun alkukuusta ja suolannut itse niin vielä mahtavammat tuoksut tulee. Meillä ennen laitettiin kinkku suolaantuun itsenäisyyspäivän aikoihin, eli n. 3 viikkoa suolavedessä likoomassa. Aatonaattona illalla uuniin ja aamuksi oli valmista.
Kauppa tahtoo tehdä kaiken niin vaivattomaksi. Pahus kun enää ei saisi itse tehdä mitään. Näin ne vanhat perinteiset tekotavat unohtuu. Nyt ostin kinkun korvikkeen, eli vajaa 2 kilon palan possun lapaa ja suolaan sen ja paistan aattona. Kyllä siitä yhdelle riittää sikaa kummasti. Olis saanut olla paksummin läskiä, sillä se läski antaa sen hyvän maun. Ja paistoliemeen kastettu limpunviipale, herkkua.
Olemme tehneet tuosta lapapaistista samalla tavalla yleensä pikkujolulukinkun ja täytynee sanoa, että syömme pikkujouluna parempaa sikapaistia kuin Jouluna.
Meillä on kaupassa (S-market) sellainen kuin suolattu porsaanlapa, mikä ei aivan huonoa ole - siinä on sitä läskiäkin. Kun ilmestyy hyllyyn, niin viedään käsistä. Kenen valmistajan lienee ja onko yleisesti joka marketissa myynnissä, en tiedä?