Liian pieni vuoka?

Minulla on vain yksi uunivuoka joka on kooltaan 24x17x5cm. Ajattelin että olisin tehnyt siinä riisipuuroa uunissa, mutta pystyykö tuollaisessa vuossa tekemään riisipuuroa neljän hengen annoksen johon tulisi litra maitoa ja 2dl riisiä? Vuoka on aika matalakin (5cm syvyys) joten kiehuuko puuro uunissa yli?

Ilmeisesti myös teräskattilan voi laittaa uuniin, mutta ovatko kaikki kattilat yleensä terästä jos niissä ei lue mitään? Mitä haittaa uuniin laittamisesta voi olla jos teräksen seassa on muita metalleja tai koko kattila onkin jotain muuta metallia?
10709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

valitat, osta kaupasta vuokia niin että riittää, tai ota se alumiininen pesuvati taas käyttöön, siihen sopii samallakertaa muutkin paistettavat.

Äänestä
  • kuinka pahasuopia ihmiset sisimmässään ovat, vaikka esittävät oikeassa elämässä joitain ihan muuta.

    Äänestä

Jos kattilassa ei ole MUOVISIA kahvoja tai muita muoviosia, niin voi laittaa uuniin, oli sitten mitä tahansa muuta ainetta.

Tuo uokasi taitaa tosiaankin olla liian matala - tulee ylikiehuessaan kamala sotku uuniin.

Ota siis se kattila käyttöön ja tee siinä, harvoin enää kattiloissa on muoviosia. Kannen voi korvata foliolla (kansissa on usien muovinen nuppi)

Äänestä

käyttänyt, niitä korkeampireunasia eli n. 7cm. Jaa se satsi kahteen korkeareunaiseen ja foliota päälle kumpaankin. Pieni vinkki, laita leivinpaperi ritilän päälle, on vähemmän siivottavaa jos kuohuu yli.

Korkeareunaiset uunivuoat ovat hakusessa, en ole löytänyt kaupoista, kotoani toin sellasen vanhan posliinivuoan, ruskeankirjavan. Iät ja ajat ollut käytössä.

Äänestä
  • Kiitos neuvoista kahdelle viimeisimmälle kirjoittajalle!

    Äänestä

  • jotain vanhaa pinttynyttä mitälie edellisvuosilta kiinnipalanutta töhnää, kannattaisi yrittää jollain raspilla hiukan putsata välillä ettei mene ruokahalut, samalla vuokaan sopii enempi uutta töhnää.

    Äänestä

  • on varmaan kirjoitti:

    jotain vanhaa pinttynyttä mitälie edellisvuosilta kiinnipalanutta töhnää, kannattaisi yrittää jollain raspilla hiukan putsata välillä ettei mene ruokahalut, samalla vuokaan sopii enempi uutta töhnää.

    valmistama posliinivuoka 1940- 50-luvulta, soikionmallinen joka päällyspuoleltä ruskeankirjava, ei sisäpuolelta. Sisäpuoli on valkoinen. Selviskös? Hyviä joulunpyhiä!

    Äänestä

  • äitemuori kirjoitti:

    valmistama posliinivuoka 1940- 50-luvulta, soikionmallinen joka päällyspuoleltä ruskeankirjava, ei sisäpuolelta. Sisäpuoli on valkoinen. Selviskös? Hyviä joulunpyhiä!

    sisäpuolelta meko kirjava, katso vaikka peilin avulla kuinka se on rosoinen ja kirjava, ja jotain ihranokareita roikkuu karvoissa.

    Äänestä

  • Vanhemmillani oli myös tuollainen Arabian vanha vuoka, johon puuro tehtiin uunissa, tai sitten tavallinen riispuuro tarjottiin siitä. Valitettavasti 50-60 vuotta tekee tehtävänsä ja lasitus alkoi pikku hiljaa halkeilla, ja sitten halkesi vuokakin, kun oli hetken kuumalla levyllä hellan päällä.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    Vanhemmillani oli myös tuollainen Arabian vanha vuoka, johon puuro tehtiin uunissa, tai sitten tavallinen riispuuro tarjottiin siitä. Valitettavasti 50-60 vuotta tekee tehtävänsä ja lasitus alkoi pikku hiljaa halkeilla, ja sitten halkesi vuokakin, kun oli hetken kuumalla levyllä hellan päällä.

    saisi kuumalle hellan levylle laittaa ja uunissakaan lämpötila ei saa olla liian korkea, hauduttamalla vain. Minun vuokani on ihan ehjä, ei ole halkeillut eikä lasitus mennyt piloille. Eli hyvin pidetty, äitini oli erittäin tarkka näistä asioista. Saattaa olla harvinaisuus, ja olen huolella käsitellyt vuokaani. Enkä tuota niin usein käytä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matikkaa & fysiikkaa kirjoitti:

Minulla on vain yksi uunivuoka joka on kooltaan 24x17x5cm. Ajattelin että olisin tehnyt siinä riisipuuroa uunissa, mutta pystyykö tuollaisessa vuossa tekemään riisipuuroa neljän hengen annoksen johon tulisi litra maitoa ja 2dl riisiä? Vuoka on aika matalakin (5cm syvyys) joten kiehuuko puuro uunissa yli?

Ilmeisesti myös teräskattilan voi laittaa uuniin, mutta ovatko kaikki kattilat yleensä terästä jos niissä ei lue mitään? Mitä haittaa uuniin laittamisesta voi olla jos teräksen seassa on muita metalleja tai koko kattila onkin jotain muuta metallia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu