ei avaudu mulle. Miksi tämän alueen vajaakuntoisuus on, mistä se syntyy, miten sitä voisi hoitaa? Onko syy koululaitoksessa, jossa ei minun nuoruudessani paljon panostettu matematiikkaan. Tarvitsisin sitä nyt, mutta pääni on tyhjä ja kumisee sanoja numeroiden sijaan. Tuntuu niin tyhmältä. Voi kun voisi ostaa oikein rasakkaa matemaattista ajattelua ja kykyä. Voisiko sitä oppia harjoittelemalla. Ala ei ole kiinostanut, enkä ole paneutunut siihen millään tavalla. Mikä siinä voi olla niin vastenmielistä? Kuinka siitä voisi tehdä innostavaa keskinkertaiselle matemaatikolle? Ärsyttää niin kamalasti olla tumpelo!!!!
Matematiikka
Ei älyä
21068
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on huonommin tunnettu kuin luku- ja kirjoitushäiriöt. Älykkyydellä ei ole niidenkään kanssa tekemistä. Hahmottamisvaikeuksia voi olla sekä matemaattisessa "tekstissä" että kielessä. Itselläni vika on niin paha, että en selviä pankkiautomaateilla edes laskujen viitenumeroista. Pääsin armosta läpi lukion matematiikasta aikanaan, koska opettaja tajusi että ymmärrän asioita vaikka lasken väärin. Puhu jonkun opintoneuvojan, lukiopettajan tai kuraaattorin kanssa. Jotkut psykologit tietävät myös matematiikkahäiriöstä. On ymmärrettävää, että matematiikka tulee vastenmieliseksi ja pelottavaksi, jos on hahmottamishäiriö sen alueella. Et ole tumpelo vaan sulla on luultavasti hahmottamishäiriö, ei luultavasti samanlainen kuin mulla. Etsi apua, tsemppiä.
Rakastan matematiikkaa.
Olen usein yrittänyt opettaa ystävilleni, jotka painivat saman ongelman kanssa, kuin sinä, että ihan aluksi pitää muuttaa asennoitumisensa matematiikkaan:
Matematiikka on vain numeroita. Ne eivät pure. Matematiikka on loogista ja toimii aina samalla tavalla.
Sen sijaan, että "pelkäisi" matematiikkaa, pitäisi uskoa itseensä: minä opin, jos minä haluan oppia!
Tuskin olet tumpelo, tarvitset vain enemmän aikaa paneutua asioihin, joissa mahdollisesti pohja ei ole kovin vahva. Rakenna koko matemaattinen ajattelusi aivan alusta, kuin menisit uudelleen kouluun. Ehkä sinulle olisi apua "oppimaan oppimisen" opettelemisesta???