Kahdeksan vuotias tyttäreni tuollaista kysyi, opettaja oli koulussa kertonut kuinka ilmastokatastrofi uhkaa maailmaa, varsinkin nyt kun Kööpenhaminassa epäonnistuttiin. Mitä vastaan tyttärelleni?
Milloin maailmanloppu tulee?
Lapsi kysyi
20291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kerro tyttärellesi että tuhmat sedät väärensi lämpömittarin lukemia ja sen takia opettaja luuli että maailmanloppu tulee. Nyt tuhmat sedät on saatu kiinni ja niitä oikeita lämpömittarin lukemia yritetään saada takaisin.
Lapselle pitää kertoa että ilmastonmuutos on kiistämätön tosiasia mutta on olemassa pieni joukko tuhmia ja tyhmiä setiä jotka eivät tähän usko. He tahtoisivat että ihmiskunta jatkaisi entiseen tapaan. Lasta voi lohduttaa sillä että näitä ilkimyksiä on onneksi mitättömän vähän eikä heitä kukaan usko.
Kyllä kahdeksan vuotias ymmärtää, kerrot asian niin kuin se on. Ihminen on vastuuttomalla toiminnallaan aiheuttanut sen että maapallon ilmasto lämpenee hälyttävää vauhtia. Jos tätä lämpenemistä ei saada pysähtymään ovat seuraukset vakavia.
Lapsille pitää puhua vaikeistakin asioista sillä he kuitenkin niistä muualta kuulevat. Olisi vastuutonta olla puhumatta ja kertoa totuutta, totuus on tekevä sinut vapaaksi!
Miksi lapsille pitäisi valehdella tuolla tavalla?
Tässä on juuri ilmastouskovaisten meuhkaamisen ydin. Pellottelemalla, uhkailemalla ja kiristämällä muita he saavat kokea suuruuden tunteita, jotka jäivät hiekkalaatikoilla ja teinibileissä kokematta. Nyt haetaan pätemistä lasten ja mummojen pelottelulla. Tuleepa niin eläväisesti mieleen kultainen 70-luku, jolloin taistolaisopettajat kertoivat alahuuli väpättäen kuinka amerikkalaiset tuhoavat maailman ydinaseillaan, jos lapset eivät heti mene koulun pihalle osoittamaan mieltään niitä vastaan. Aivan sama malli.
Vakavasti puhuen, juuri tämä on näiden apokalyptikkojen kammottavin ja tuomittavin aikaansaannos. Tuomiopäivää ja tuhoa julistamalla tuhotaan lasten mahdollisuus onnelliseen lapsuuteen, viedään heiltä ja nuorilta viimeinenkin syy olla uskomatta huomiseen. Kuka ihmettelee miksi nuoret tekevät tässä maassa niin paljon itsemurhia? Mikseivät tekisi? Maailmahan tuhoutuu, koska ihmiskunta ei heti tottele ilmastouskovaisia! Tämä kaiken sen päälle, että poliitikot ja muut johtajat ovat vuosikausia toitottaneet ettei maailmassa ole enää mitään varmaa jne. Luulisi hävettävän tuotakin opettajaksi kelpaamatonta moukkaa, joka ilmeisesti on saanut henkisen orgasminsa katsellessaan pelottelemiensa lasten hätää maailmanlopun edessä. Tulisipa mulle samoja juttelemaan nokikkain, niin katsottaisiin kumpaa rupeaa ensiksi pelottamaan...
Lapsille pitää kertoa kiihkottomasti, puolueettomasti ja rauhallisesti asioista. Huomaa ettei fasistisen ajattelun omaavalla edellisellä puhujalla ole ilmeisesti omia lapsia ollenkaan. Hankipa sellaisia, niin saat hieman näkökulmaa tuohon ihmisvihamieliseen hekumaasi.
Kauan sitten läntisillä mailla syntyi James Hansen -niminen poikalapsi. Kun Hansen vanhempineen yöpyi eräässä syrjäisessä majatalossa, tuli sinne Svante Arrhenius -niminen tietäjä kahden muun tietäjän kanssa (jotka olivat nimeltään Fourier ja Tyndall), He kumarsivat James-pojalle ja antoivat hänelle lahjaksi kivihiiltä, öljyä ja pienhiukkasia. Ja pian oli heidän kanssaan suuri joukko vihreää ympäristöväkea ja he ylistivät Hansenia.
Taas tätä hörhöjen aivotonta lässytystä.
Uskonnoissa on maailmanloppu, niin ilmastouskonnossakin. Ilmastousko perustuu maailmanloppua pelkäävien katumiseen, nöyrtymiseen ja alistumiseen.
Jos tunnustatte ilmaston jumalaksi, silloin pitää puhua myös maailmanlopusta.
Kouluissa on kuitenkin mahdollisuudet nykyään myös uskonnottomaan opetukseen, joten kysy opettajalta lisää siitä. Kenenkään ei ole pakko alistua uskonnon pakkovaltaan. Ei kristinuskon, islamin eikä ilmastouskon.
Niin, ilmeisesti nimimerkki Jönsin mielestä on varsin mallikasta toimintaa kertoa lapselle, että maailma tuhoutuu kun ihmiskunta ei noudata Käskyjä, jotka Suuri ja Mahtava ICCP on suuressa viisaudessaan maailmalle antanut? Ilmeisesti Jönsin mielestä on paljon hauskempaa ja viisaampaa saada lapset kauhun valtaan ääliömäisellä propagandalla, kuin kertoa heille miten asia todellisuudessa on? Herääkin kysymys: miten nämä "maailman pelastajat" voivat kutsua itseään humanisteiksi, kun sloganit ovat fasistisia, pyrkimys on kohti totalitaarista yhteiskuntaa ja lapset pitää saada pelkäämään? En ymmärrä.
En oikein usko aloittajaa. Ei ilmastonmuutoksen yhteydessä yleensä puhuta maailmanlopusta. Aloittaja vaikuttaa hörhöltä, joka suurentelee asioita.
On oikein kertoa lapsillekin, että ihmiskunnalla on ongelmia. Minun lapsuudessani oli ydinsodan uhka ja se ahdisti minua. Näin jälkeenpäin pidän kuitenkin oikeana, että siitä kerrottiin minullekin.
Ihmiskunnalla on ongelma --> ilmastohihhulit.
Ihmiskunnalla on ongelma -> sinun retardin kaltaiset vähä-älyiset vajakit.
Kerrotko vielä miten se ongelma esiintyy?
Tiedät kyllä retard. Se esiintyy sinun ja kaltaistesi hörhöjen aivottomana ja täysin turhana ja idioottimaisena hörhöilynä.
paha hörhö tulee ja kertoo, ettei maalimanloppua tulekkaan!
1980-luvun alussa ollessani ylä-asteella opettaja kertoi kuinka sotahullu Reagan meinaa tuhota koko maailman. Kaikkien edistyksellisten voimien pitää tuota mielipuolta Amerikan presidenttiä vastustaa. Kukas nyt on syyllinen maailmanlopun uhkaan kun Bush ei ole enää presidenttinä?
Tässä seuraavissa käppyröissä näkyy ilmaston lämepeneminen...jota ilmastoprofeetat
kutsuvat maailmanlopuksi...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:2000_Year_Temperature_Comparison-fi.png
..siinä sininen väri kertoo P.D.Jonesin ja M.E.Mannin käppyrät (jääkiekkomaila),jonka
mukaan jo 1900-luvun alusta lähtien oli yhtä lämmintä kuin silloin kun Gröönlanti oli sulana.
Kysymys kuulukin, että jos jo 1900-luvun alusta lähtien on ollut yhtä lämmintä kuin
vuosina 1000-1200 niin miksi Gröönlanti ei ole nyt sulana? Nythän ilmastovouhottajat sanovat,
että Gröönlannin jää voi sulaa 10 vuoden sisällä (Al Gore sanoi)...miksi se ei ole jo sitä tehnyt...
..ja minkä vuoksi 1500 vuoden jälkeen ei enää ole huomiotu Auringon aktiivisuuden maksimia
ja minimiä..ikään kuin sillä ei ole enää mitää merkitystä ilmaston vaihteluuun...niin..aivan
oikein ajateltu...Profeetta Phil Jones kumppaneineen on muovannut Wikipedian näyttämään siltä että hänen teoriansa on oikein - Auringolla siis ei olisi mitään merkitystä!!
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=20004:climategate-vaeite-ilmastotohtori-manipuloi-ranka
Itse asiassa Auringon aktiivisuus korreloi suoraan ilmaston lämpötilan kanssa..
http://aom.giss.nasa.gov/srsun.html
..esim. 1600-luvun kylmänä kautena aktiivisuus oli minimissä (Wikipedia: vaalean sininen käyrä)
..samoin kun 1950:lta alkavan lämpenemisen kanssa auringon aktiivisuus kasvoi..
ja kerrottiin että Köpiksessä oli hassu junankuljettaja-setä joka halusi junan sijasta ajella lentokoneella ja saada paljon rahaa. Mutta kaikki sanoi sille että ei meillä nyt voida antaa rahaa ja junallakin on ihan kivaa ajaa.
Täältä löytyy sama auringon aktiivisuuskäyrä kuin NASA:ltakin:
http://www.climate4you.com/
Suosittelen muutenkin. Näyttäisivät olevan mielenkiintoiset ja monipuoliset sivustot ilmastoasioista kiinnostuneille.
Minullakin oli kiihkouskovainen opettaja aikoinaan 1. ja 2. luokalla. Pelotteli maailmanlopuilla ja helvetintulella. Kaikki sille nauroivat.
Ihmisillä on aina ollut tarve keksiä päästään maailmanloppuja. Aina niissä on ollut eri syy.