Eikö ole häpeällistä, että luomuruoan väitetään olevan vähemmän ravinteikasta, kuin tehotuotetun?
En yhtään vähättele ekologista puolta, osa ihmisistä ei välitä ruoan terveellisyydestä, kunhan se vain on ekologista, mutta onkohan koko luomun linja siirtynyt liiaksi ekologiseen suuntaan, niin että ei millään tavalla vaadita luomutuotteiltä terveellisyyttä ja maukkautta. Ei myrkyttömyys tee ruoasta terveellistä eikä maukasta.
Jos valvottaisin luomutuotannon ravintopitoisuutta = maukkautta esim. brix kokeilla, niin luulisi takuumaukkaan ja terveellisen, sekä säilyvän ruoan vetävän ostajia.
Brix koe on halpa simppeli ja suht luotettava tapa testata kasvin tai hedelmän sokeripitoisuus, joka on suoraan verrannollinen ravinnepitoisuuteen. Brix mittarin eli refractometerin voi hankkija ostajakin, niin voi ostaa parempaa laatua.
Korkea Brix arvo myös suojaa kasveja tuholaisilta ja taudeilta, jolloin ei tarvita myrkkyjäkään, lisäksi kasvikset säilyvät hyvinä varastossa pitkään mätänemättä.
Luomutuottajilta tämä vaatisi parempaa huolehtimista maan kasvukunnosta.
Luomun linjakorjaus
1
730
Vastaukset
- Pirjo Hautamäki
Miksi yleensä syödään? Tarkoitus olisi ravita ja pitää ylllä elämää? Voisiko siis ruoan ravitsevuus olla tärkein juttu? Ei liene mieltä myöskään myrkyttää itseään ruoalla. Paljon on asiantuntijoita jotka yhdistävät sairaudet ruoan vaillinaiseen ravintoainekoostumukseen. Siis miksi tosiaan ei luomu muuntuisi myös olemaan se terveellisempi vaihtoehto? Lienee fakta että kasvien ravintoainepitoisuus on suoraan verrannollinen maan kuntoon, jossa niitä kasvatetaan. Maan elinvoima voi olla hyvä ja tasapainoinen myös hyvin hoidetulla perinteisellä (ei luomu) menetelmällä. Ja silloin ne vihannekset ovat terveellisempiä kuin vaillinaisella maan koostumuksella tuotetut luomuvihannekset. Miksi ei siis luomu muuntuisi? Muuten biologinen tuotanto, joka sallii lannoituksen, muttei kasvinsuojelumyrkkyjä - tulee syrjäyttämään nykyisen luomun, joka edustaa ensijaisesti ekoloogisuutta. Ostajahan loppukädessä päättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1823660Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1481099- 501010
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914