Luomun linjakorjaus

Hanski Jaatinen

Eikö ole häpeällistä, että luomuruoan väitetään olevan vähemmän ravinteikasta, kuin tehotuotetun?
En yhtään vähättele ekologista puolta, osa ihmisistä ei välitä ruoan terveellisyydestä, kunhan se vain on ekologista, mutta onkohan koko luomun linja siirtynyt liiaksi ekologiseen suuntaan, niin että ei millään tavalla vaadita luomutuotteiltä terveellisyyttä ja maukkautta. Ei myrkyttömyys tee ruoasta terveellistä eikä maukasta.
Jos valvottaisin luomutuotannon ravintopitoisuutta = maukkautta esim. brix kokeilla, niin luulisi takuumaukkaan ja terveellisen, sekä säilyvän ruoan vetävän ostajia.
Brix koe on halpa simppeli ja suht luotettava tapa testata kasvin tai hedelmän sokeripitoisuus, joka on suoraan verrannollinen ravinnepitoisuuteen. Brix mittarin eli refractometerin voi hankkija ostajakin, niin voi ostaa parempaa laatua.
Korkea Brix arvo myös suojaa kasveja tuholaisilta ja taudeilta, jolloin ei tarvita myrkkyjäkään, lisäksi kasvikset säilyvät hyvinä varastossa pitkään mätänemättä.
Luomutuottajilta tämä vaatisi parempaa huolehtimista maan kasvukunnosta.

1

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pirjo Hautamäki

      Miksi yleensä syödään? Tarkoitus olisi ravita ja pitää ylllä elämää? Voisiko siis ruoan ravitsevuus olla tärkein juttu? Ei liene mieltä myöskään myrkyttää itseään ruoalla. Paljon on asiantuntijoita jotka yhdistävät sairaudet ruoan vaillinaiseen ravintoainekoostumukseen. Siis miksi tosiaan ei luomu muuntuisi myös olemaan se terveellisempi vaihtoehto? Lienee fakta että kasvien ravintoainepitoisuus on suoraan verrannollinen maan kuntoon, jossa niitä kasvatetaan. Maan elinvoima voi olla hyvä ja tasapainoinen myös hyvin hoidetulla perinteisellä (ei luomu) menetelmällä. Ja silloin ne vihannekset ovat terveellisempiä kuin vaillinaisella maan koostumuksella tuotetut luomuvihannekset. Miksi ei siis luomu muuntuisi? Muuten biologinen tuotanto, joka sallii lannoituksen, muttei kasvinsuojelumyrkkyjä - tulee syrjäyttämään nykyisen luomun, joka edustaa ensijaisesti ekoloogisuutta. Ostajahan loppukädessä päättää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      93
      3541
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1819
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1610
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      31
      1381
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      54
      948
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      882
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      787
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      784
    Aihe