Mikähän on vialla, kun sydäntäni saattaa yhtäkkiä alkaa vain pistämään muutamaksi sekunniksi tai jopa pikaisesti vain yheksi viiltäväksi sekunniksi?
Olen alle parikymppinen nuori naisenalku ja tämä sydämeen pistäminen huolettaa minua välillä kovasti, sillä pisto tai vihlaisu saattaa tapahtua kun esimerkiksi makoilen sohvalla eli ei välttämättä minkään fyysisesti raskaan urheilusuorituksen aikana.
Onko tämä täysin normaalia että välillä saattaa pistää sydämeen? En sanoisi että kipu on kamala, mutta hieman epämukava..
Sydämeen pistää!
7
4661
Vastaukset
- suuri ihmetys
Olen kuullut että tuota on "liikkeellä". Et ole ainoa joka on viime päivinä kokenut vastaavaa. Ehkä tulevaisuudessa selviää, mistä moinen johtuu.
- vaan lihakseen
Ei sydämeen pistä vaan kylkivälilihakseen. Sen tiedät siitä että sisäelinkipu ei tunnu koskaan terävältä koska siellä ei ole senkaltaisia tuntohermoja jotka aistisivat kipua tarkasti...sen vuoksi sisäelinkipua ei voi selvästi myöskään paikantaa...sydänkipu tuntuu jollain alueella, ei jossain kohdassa ja on puristavaa, painavaa tai jäytävää...mutta ei pistävää eikä viiltävää. Se on lihasperäistä kipua.
- jfjkhfkjhk
Pakko oli vastata tähän että, se pisto ei johdu sydämestä. Jos sua pistää sydämen kohdalta niin se tulee jostain muualta. Sydän kipu on meinaan laajaa kipua, ei yhden kohdan pistämistä. Eli ole huoletta, sydämestä se ei johdu vaan luultavasti jostain muualta :)
- ME!
Hei! Kukaa ei oo vastannu tänne pitkää aikaa, mutta mä oon tälläin alle 15-vuotias tyttö! Ja minun sydämen kohdalta aina välillä pistää... Hengitykseen alkaa sattua vähäsen kun siihen sydämen kohdalle pistää.. En viitti kertoa äidille, koska se alkaa vain sanoa, että minulla on huono kunto, vaikka mul on oikeasti todella hyvä kunto! Liikun reilusti yli kaksi tuntia päivässä!!! Iskä sanoo samaa...... Täytyy tuossa jossain vaiheessa sanoa..
- Saattaa olla
rytmihäiriö. Älä liiku noin paljon.
- Eimitäänvakavaa
Joo minullakin tuollaista on ollut joka häiritsee välillä mutta se on tuskin mitään vakavaa
- Kjhvv
Jos painelee sormilla, niin aristaako? Jos aristaa, niin sydän on ainakin suljettu pois ja syy on lihaksessa.
Lihaksen aristaminen voi johtua huonosta istuma- tai nukkuma-asennosta tai esim olkalaukun kantamisesta oikealla puolella, jolloin vasen kylki jännittyy. Voi laittaa Mobilatia tai vastaavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1433129- 81727
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221384Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701201- 441181
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918